Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

22 lutego 2022 r.
15:52

Gorąco wokół Ukrainy. Wojna zabiera to, co najcenniejsze – życie

Maja Gołub mieszka w Łucku. Jest dziennikarką zajmującą sie m.in. dezinformacją
Maja Gołub mieszka w Łucku. Jest dziennikarką zajmującą sie m.in. dezinformacją (fot. archiwum prywatne)

Na niebie nad Łuckiem często słychać odgłosy ukraińskich samolotów bojowych. Policja patroluje ulice, w mieście czy podczas podróży można spotkać też żołnierzy - Maja Gołub, dziennikarka z Łucka, opowiada o życiu w mieście i na Ukrainie po zaostrzeniu konfliktu przez Rosję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jakie są nastroje w Łucku? Po uznaniu Donieckiej i Ługańskej Republiki Ludowej Rosja wprowadziła do Doniecka swoje wojska. Boisz się, że będzie wojna?

– Ludzie żyją pytaniem, czy nastąpi dalsza rosyjska inwazja na Ukrainę. Wojna rosyjsko-ukraińska trwa już 8 lat. Najpierw nastąpiła aneksja Krymu, potem rozpoczęły się walki na wschodniej Ukrainie. Nikt z odpowiedzialnych ludzi nie chce wojny i eskalacji konfliktu, bo wojna zabiera to, co najcenniejsze – życie: żołnierzy i ludności cywilnej.

Niedawno wróciłam do Łucka z Mołdawii, gdzie byłam na miesięcznym stażu. Ta podróż pozwoliła mi spojrzeć na wydarzenia w moim kraju z zewnątrz. W Mołdawii nawet nieznajomi popierali mnie, gdy usłyszeli, że jestem z Ukrainy. Przyjaciele z innych krajów często pytają mnie, co się u nas dzieje. Są zaniepokojeni apelami niektórych krajów do swoich obywateli o opuszczenie Ukrainy. Nie powinniśmy jednak zapominać o rosyjskiej propagandzie i dezinformacji w mediach. Teraz należy zwrócić szczególną uwagę na informacje i dokładnie analizować to, co czytasz. Oglądałem rosyjską telewizję, w której dochodzi do wypaczania informacji i manipulacji. Można było usłyszeć, że eskalacja konfliktu jest fantazją Stanów Zjednoczonych.

• Jak teraz wygląda życie codzienne? Czy są jakieś ograniczenia, kontrole uliczne, ostrzeżenia?

– Życie w Łucku toczy się jak dawniej, choć rozmów na temat wojny jest coraz więcej. Kawiarnie, księgarnie, galerie handlowe działają jak zwykle. Ludzie nadal prowadzą swoje firmy. Jednak lokalne media informowały ostatnio, że schronów przeciwbombowych nie wystarczy dla wszystkich, że trzeba przygotować też piwnice. Są również informacje z adresami schronów, do których można uciec z najpotrzebniejszymi rzeczami na wypadek wojny na pełną skalę. Na niebie nad Łuckiem często słychać odgłosy ukraińskich samolotów bojowych. Policja patroluje ulice, w mieście czy podczas podróży można spotkać też żołnierzy. Pojawiły się również oświadczenia Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, że ukraińskie wojsko nie planuje operacji w Donbasie.

• Z Łucka do granicy z Białorusią w prostej linii jest około 150 kilometrów. Tam też stacjonują dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy. Czy uważasz, że to może być zagrożenie dla Ukrainy?

– Wołyń to region przygraniczny. Moim zdaniem nie należy wykluczać zagrożeń także z tej strony. Nie jestem jednak ekspertem wojskowym i nie wiem, czy dojdzie do ofensywy ze strony Białorusi. W każdym razie Ukraina jest gotowa do obrony swojego terytorium i integralności.

• Czy mimo wszystko uważasz, że konflikt wciąż można rozwiązać na drodze dyplomatycznej?

– Chciałbym, żeby tak było. Trudno jednak przewidzieć, jakie będą dalsze działania Rosji: państwa-agresora.

• A sankcje? Może to jest właściwa droga?

– Potrzebne są zdecydowane sankcje przeciwko rosyjskiej agresji. To jest środek odstraszający. Trudno jednak powiedzieć, na jak długo wystarczą.

• Wielu młodych Ukraińców wstępuje teraz do armii.

– Tak, nawet słynny piosenkarz Ołeksandr Położyński został rezerwistą Sił Zbrojnych Ukrainy. Dał przykład innym, aby zaciągnęli się jako rezerwiści. Znajomi mówili mi, że też są gotowi dołączyć do rezerwistów, niektórzy już to zrobili.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium