Plany wspólnych projektów górniczych w zakresie surowców przyszłości, współpraca i budowa niezależności energetycznej Polski – Lubelski Węgiel Bogdanka i KGHM podpisały w poniedziałek list intencyjny dotyczący współdziałania w m.in. zabezpieczeniu dostępu do surowców kluczowych dla zrównoważonej transformacji.
Dokument został przyjęty podczas dwudniowego Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który rozpoczął się w poniedziałek w Lublinie. Strony deklarują w liście, że będą podejmować współpracę w różnych formach, w zależności od ich potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem założeń zawartych w strategiach biznesowych. Spółki będą współdziałać i elastycznie dopasowywać się do sytuacji, podążać za rozwojem oraz dostosowywać technologie do zmian na świecie oraz wykorzystywać nowe szanse biznesowe, by budować przewagi konkurencyjnej obu spółek.
– Bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe to nie tylko kwestia ekonomiczna, to aktualnie kwestia kluczowa dla bezpieczeństwa narodowego. Dlatego KGHM jest gotowy do dialogu z partnerami krajowymi, by zapewnić stabilność i niezależność naszego kraju. Porozumienie z „Bogdanką” ma jeden cel: stworzenie silnych gospodarczych fundamentów dla przyszłych pokoleń, zapewniając im pewność dostaw niezbędnych surowców i energii – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Kasjan Wyligała, prezes zarządu Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. podkreślił, że transformacja polskiej energetyki jest nie tylko koniecznością, ale również ogromnym wyzwaniem i szansą dla Polski.
– KGHM dla Bogdanki jest naturalnym partnerem w kwestii realizacji projektów górniczych w zakresie surowców przyszłości. Dzięki tej współpracy możemy działać nie tylko na rzecz zrównoważonej transformacji, ale także wzmacniać naszą niezależność w dziedzinie dostaw surowców krytycznych i produkcji energii z odnawialnych źródeł. Bogdanka dąży do realizacji swoich celów strategicznych z pełnym zaangażowaniem i przekonaniem, że dzięki temu wkłada cegiełkę do bezpieczeństwa energetycznego Polski i zrównoważonej przyszłości naszego kraju – mówił prezes Wyligała.
Zdaniem Dariusza Dumkiewicza, zastępcy prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji w LW Bogdanka podpisanie listu intencyjnego z KGHM stanowi istotny krok dla przyszłości bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Stanowi także kolejny element realizacji naszej strategii. Poszukiwanie surowców krytycznych staje się coraz bardziej strategiczne, a nasza współpraca z KGHM, liderem w branży pozyskiwania surowców, pozwoli nam na efektywne podejście do tego wyzwania. Realizacja naszych wspólnych celów w dziedzinie surowców i energetyki ma bezpośredni wpływ na niezależność naszego kraju oraz jego rozwój – podkreślił wiceprezes Dariusz Dumkiewicz.
Obie firmy deklarują m.in. wolę ścisłej współpracy ws. wytypowania i analizy możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie nowych projektów górniczych w Polsce dot. surowców przyszłości.
LW Bogdanka Bursztynem Polskiej Gospodarki 2023
Pierwszego dnia Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie wręczone zostały nagrody: Bursztyny Polskiej Gospodarki 2023. Wśród laureatów znalazł się Lubelski Węgiel Bogdanka. Firma została wyróżniona za opracowanie rozwojowej i perspektywicznej strategii rozwoju spółki zmierzającej do stworzenia innowacyjnego koncernu multisurowcowego napędzającego zieloną transformację oraz zabezpieczającego rozwój gospodarczy Lubelszczyzny.
– Tę nagrodę dedykuje naszym pracownikom i zespołowi, który pracował nad strategią. Mamy taką ambicję, żeby ta strategia pozwoliła funkcjonować naszej firmie po tej dacie 2049 roku. Temu służy dzisiejsze porozumienie podpisane z KGHM Polska Miedź, które jest liderem globalnym w branży wydobywczej. Mam nadzieję, że uda nam się zrezalizwać większość ambitnych założeń, tak by Bogdanka mogła być w dalszym czasie motorem gospodarczym Lubelszczyzny – powiedział Kasjan Wyligała, prezes Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka SA., odbierając wyróżnienie.
Pozostali laureaci nagrody Bursztyn Polskiej Gospodarki 2023
* Anna Łukaszewska – Trzeciakowska, wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej za konsekwentne działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego kraju poprzez skuteczne wsparcie projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce;
* gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni za konsekwentne i skuteczne wzmocnienie potencjału obronnego Polski poprzez utworzenie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie cyberbezpieczeństwa;
* Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego za konsekwentne i skuteczne reprezentowanie interesów kraju w zakresie polityki gospodarczej i energetycznej na arenie międzynarodowej
* Tomasz Zdzikot, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. za konsekwentne i skuteczne budowanie konkurencyjności miedziowego giganta na międzynarodowych rynkach poprzez realizowanie najwyższych w historii Spółki nakładów inwestycyjnych i kapitałowych, a także wprowadzenie KGHM Polska Miedź S.A. na innowacyjną drogę rozwoju
Podczas gali Fundacja JSW otrzymała nagrodę Bursztynowe Serce. Wyróżnienie przyznano za konsekwentne i skuteczne realizowanie celów statutowych Fundacji poprzez wspieranie projektów społecznych, niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, podejmowania działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego, a także pielęgnowania pamięci historycznej.
O firmie
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością wydobycia. Jest jedną 3 z największych polskich kopalń węgla kamiennego.
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Spółka dostarcza surowiec głownie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.
Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.
W sierpniu 2022 roku Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG. Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.
W maju bieżącego roku Bogdanka opublikowała Strategię na lata 2023-2030 z perspektywą do 2040 roku. Dokument wytycza kluczowe kierunki rozwoju i transformacji dla Bogdanki. Spółka zakłada stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego napędzającego zieloną transformację oraz zabezpieczającego rozwój gospodarczy Lubelszczyzny. Nowa strategia Lubelskiego Węgla Bogdanka opiera się na 5 filarach. Pierwszy z nich to silny węglowy fundament, w ramach którego Bogdanka pozostaje liderem efektywności w wydobyciu węgla do końca istnienia kopalni. Cztery pozostałe to: Koncern Multisurowcowy, Gwarant Zrównoważonej Energii, Zielona Transformacja oraz Przyszłość Lubelszczyzny.