Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

22 marca 2014 r.
9:33
Edytuj ten wpis

Puste plaże, zamknięte hotele i kioski nad morzem - tak wygląda dziś Krym

Autor: Zdjęcie autora PAP

Opustoszałe plaże, zamknięte hotele i kioski nad morzem - tak wygląda dziś krymski kurort Ałuszta na brzegu Morza Czarnego. Miejscowi - od burmistrza poczynając, na zwykłych mieszkańcach kończąc - liczą jednak, że to przejściowe i latem sytuacja się zmieni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odległa o godzinę jazdy autobusem od Symferopola Ałuszta według szacunków burmistrza Stanisława Kołota co roku przyjmuje około miliona turystów. W zeszłym roku ponad 60 proc. z nich przyjechało z Ukrainy, a ok. 25-30 proc. z Rosji. - Znajdujemy się na wybrzeżu Morza Czarnego i dysponujemy bardzo dużą bazą dla turystów: mamy sanatoria, pensjonaty lecznicze, hotele i dość dużo prywatnych obiektów zbudowanych specjalnie w celu przyjmowania turystów - mówi PAP burmistrz. W mieście są delfinaria, morskie akwarium, zakłady słynnego wina Massandra, a niedaleko góry. Jak podkreśla Kołot, praktycznie cała gospodarka miasta pracuje na rzecz turystyki. Znaczną część win Massandra kupują turyści, pod ich kątem produkowane są kosmetyki z roślin aromatycznych, a do tego należy jeszcze dodać transport i telefonię komórkową.
-Pod względem inwestycji nie zajmujemy pierwszego miejsca na Krymie, bo nasze miasto jest nieduże, ale w przeliczeniu na jednego mieszkańca mamy najwyższy wskaźnik na półwyspie - w zeszłym roku ponad 5300 hrywien (1,5 tys. zł). Uważamy, że jesteśmy atrakcyjni dla inwestorów. Np. w zeszłym roku zakończono budowę drugiego skrzydła hotelu Radisson. To rosyjska inwestycja wartości 55 mln euro - opowiada Kołot. Jak dodaje, w Ałuszcie inwestuje głównie kapitał rosyjski. Trudno o otwarty hotel Lazurowych wód Morza Czarnego mimo słonecznej pogody dziś jednak nikt prawie nie ogląda. Idąc wzdłuż plaży trudno znaleźć otwarty hotel, co po części wynika z tego, że jeszcze nie zaczął się sezon. Jednym z nielicznych otwartych jest pięciokondygnacyjny pensjonat leczniczy "Krymskije Zori" dla ponad 160 gości, który specjalizuje się w leczeniu górnych dróg oddechowych. - Mamy teraz zajęty jeden pokój. Wyobraża pani sobie? - mówi PAP administratorka hotelu Julia. - Chociaż powinniśmy mieć dwie drużyny piłkarskie. Zrezygnowali. Nikt teraz nie przyjedzie. Na razie wszystko jest zamrożone, stanęło. Jak mówi, hotel miał już podpisane umowy na lato z ukraińskimi i rosyjskimi firmami turystycznymi, ale na razie wszystkie milczą. "Na pewno czekają na rozwój sytuacji. Chociaż jeszcze nikt nie powiedział, że nie przyjedzie - opowiada Julia. - Wiosna w tym sezonie jest u nas ciężka. Główną przyczyną jest sytuacja w kraju". Większość gości pensjonatu przyjeżdża z Rosji, ale także część z Ukrainy. Administratorka uważa jednak, że jeszcze za wcześnie, by się martwić, gdyż rezerwacja na lato zaczyna się zwykle w kwietniu. - Czekamy. Ale myślę, że ludzie jak jeździli, tak będą jeździć. Nie zamykamy przecież granic. Jaka to różnica, Ukraina czy Rosja? - mówi. W pozytywny rozwój sytuacji wierzy także Nina, administratorka malutkiego, 4-pokojowego hoteliku "Vita" przy ulicy prowadzącej z dworca nad morze. - Zwykle w marcu mamy już gości, ale nie wiem, jak będzie w tym roku - mówi. - Na razie nie mamy rezerwacji na lato, ale nad tym pracujemy. Mamy stałych klientów z Ukrainy, Białorusi, Rosji. Dzwonią, pytają, są zainteresowani, chociaż na razie nie wiemy, czy przyjadą. Ale myślę, że ludzie będą do nas i tak jeździć - dodaje. Komplikacji związanych z przyłączeniem Krymu do Rosji nie spodziewa się także dyrektor wchodzącego w skład koncernu Massandra przedsiębiorstwa Ałuszta Władimir Gubanow. Jak podkreśla, zakłady produkują rocznie około 2 tys. ton wina. Połowę swojej produkcji sprzedają turystom w sezonie letnim, a resztę głównie na Ukrainę. Zysk firmy wynosi około 80 mln hrywien (23 mln zł). Optymizm -Patrzmy w przyszłość z optymizmem. Nie spodziewam się trudności ze sprzedażą naszego wina - mówi PAP. - W Rosji jest dużo większy rynek niż na Ukrainie. I mają tam mniej wina, bo na Ukrainie są jeszcze wina z Odessy i innych regionów południa kraju, a obok leży Mołdawia. Wiemy, że w Rosji na nasze wino będzie jeszcze większy popyt".
Massandra jako firma państwowa zostanie znacjonalizowana. To także nie budzi zaniepokojenia Gubanowa. -Po prostu przejdziemy spod zwierzchnictwa Kijowa do Symferopola. Nie będzie się to wiązało z żadnymi utrudnieniami. Wręcz przeciwnie, dla nas to lepiej. Wcześniej jeździliśmy po wszystkie papiery i zezwolenia do Kijowa, a to bardzo długa droga. Teraz wszystko będziemy załatwiać u siebie, 40 km dalej - przekonuje. Na dobry sezon liczy także burmistrz, choć przyznaje, że gdy w mediach pojawiły się informacje, że na Krymie jest niebezpiecznie, niektóre firmy turystyczne wycofały się z umów i poprosiły o zwrot wpłaconej zaliczki. -Ale w zeszłym tygodniu było u nas duże forum 'Krymska wiosna'. Uczestnicy z Rosji byli bardzo zainteresowani przyjazdami na Krym. Obiecują nam uzupełnić braki, a mają duże fundusze. Dlatego się nie boimy. Mamy nadzieję, że czeka nas dobry sezon - mówi.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium