Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym. To pozwala na to, by odbyło się ono 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych.
Dzięki nowelizacji referenda ogólnokrajowe będą mogły być organizowane w tym samym terminie co wybory np. parlamentarne, prezydenckie czy do Parlamentu Europejskiego. Najprawdopodobniej więc 15 października, gdy Polacy będą wybierać na kolejną kadencję posłów i sentarowów, będą mogli również odpowiadać na cztery, zaproponowane przez rząd referendalne pytania.
Rząd już zwrócił się do Sejmu o zatwierdzenie terminu najbliższego referendum na 15 października. Wniosek ma być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu.
Rządzący chcieliby, aby Polki i Polacy odpowiedzieli na cztery pytania:
1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?