Jedyny tego typu zabytek w województwie lubelskim – XVI-wieczny piec do wypalania cegły, będzie odpowiednio wyeksponowany. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w mieście będą realizowane też inne projekty. Dotyczą biblioteki, Centrum Kultury i Promocji a także zalewu, przy którym jest zabytkowy obiekt.
– Projekty tych inwestycji powstały w ubiegłym roku z myślą o rozwiązaniu kilku problemów, których przez wiele lat nie udało się załatwić – zaznacza Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Teraz udało nam się pozyskać dofinansowanie unijne i mamy zabezpieczone pieniądze w Wieloletniej Prognozie Finansowej.
I dodaje: – Mieszkańcy powinni mieć do dyspozycji nowoczesną siedzibę biblioteki, warto też zagospodarować i zamienić starą, niewykorzystywaną obecnie salę gimnastyczną w Centrum Kultury i Promocji na profesjonalną salę konferencyjną i widowiskową, która by na siebie zarabiała. Musimy też myśleć o dodatkowej infrastrukturze i atrakcjach nad zalewem, bowiem wraz z przebudową pływalni na MOSiR będzie to główny obiekt rekreacyjny w przyszłym roku. Mam nadzieję, że konsekwencje ekonomiczne epidemii, która mocno uderzyła także w samorządy, nie staną nam na przeszkodzie w realizacji tych planów.
Dofinansowanie z RPO otrzymały w sumie trzy kraśnickie projekty.
• Dzięki unijnemu wsparciu zmieni się otoczenie zalewu. Znajdujący się z pobliżu zbiornika – zachowany z części XVI-wieczny piec do wypalania cegły będzie w końcu wyeksponowany. Nie ma drugiego takiego zabytku w województwie lubelskim.
– To jedyny taki obiekt pochodzący nie tylko z XVI w., ale też z epoki staropolskiej – podkreśla dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik, który w ubiegłym roku współpracował z archeologami inwentaryzującymi i przygotowującymi wówczas dokumentuję tej budowli.
Projekt, który będzie realizowany w 2021 r. zakłada również dostawę i montaż tablic informacyjnych. Montowane będą też kamery monitoringu. Staną też wiaty turystyczne, przebieralnia i wieża ratownicza. Osoby odpoczywające nad wodą będą mogli korzystać także z dwóch sanitariatów (wraz z natryskami zewnętrznymi). Będzie też stołów do gier planszowych. Na plaży pojawią się parasole.
• Zmieni się też przeznaczenie sali sportowej przy budynku Centrum Kultury i Promocji, z którego korzystali piłkarze Stali Kraśnik. – W tym miejscu mieściła się siedziba klubu – mówi Michał Zimowski, dyrektor CKiP w Kraśniku. – Piłkarze przenieśli się na stadion. Obecnie sala nie jest użytkowana.
• Projekt, którego realizacja ma się rozpocząć w przyszły roku zakłada adaptację i przebudowa sali sportowej na salę widowiskowo-kinową, z funkcją konferencyjną. Budynek, w którym się mieści zostanie dostosowany też do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ściany budynku zostaną ocieplone. Zamontowane będzie też energooszczędne oświetlenie.
Zmiany będą też w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Koszarowa 10A). Budynek, w którym mieście się MBP także zostanie rozbudowany i przebudowany. W ramach projektu powstaną i zostanie wyposażone m.in. Kącik Kominkowy, sala multimedialna dla dzieci wraz z centrum Małych Odkryć Geograficznych i Eko-Pracownią z Laboratorium Małej Botaniki. Będzie też Kącik Prasowy i Retro Kącik do odsłuchu winyli, szatnia, sala wielofunkcyjna na potrzeby Centrum Aktywizacji Seniora i fanów gier komputerowych, a także sala konferencyjna z aneksem kuchennym i szatnią.