Rehabilitacja prowadzona przy Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie (powiat kraśnicki) może zostać zlikwidowana. Informacja ta zaniepokoiła m.in. radnych i pracowników. Chodzi o pieniądze, ale dyrektor DPS-u uspokaja, że gabinet fizjoterapii będzie nadal funkcjonować.
– Dziwi mnie to, że w ogóle ktoś pomyślał o likwidacji rehabilitacji. Przecież na tego typu zabiegi jest zapotrzebowanie. Rehabilitacja sama na siebie zarabia – podkreśla Tadeusz Sikora, były wieloletni dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie, który o takich planach dowiedział się od swoich byłych współpracowników. – Rehabilitacja funkcjonuje przy DPS-ie co najmniej od 20 lat – dodaje.
– Gdyby rehabilitacja rzeczywiście została zlikwidowana, straciliby na tym również mieszkańcy gminy – dodaje Edyta Dudzińska, radna powiatu kraśnickiego.
Problem rzeczywiście jest i ma związek z pieniędzmi. – Rehabilitację ambulatoryjną leczniczą, zarówno dla naszych podopiecznych, jak też mieszkańców gminy Gościeradów prowadzi Stowarzyszenie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „RES SACRA MISER”, poprzez NZOZ „MEDOP”. Działa przy naszym DPS-ie (jego członkami są pracownicy DPS w Gościeradowie-red.) – mówi Elżbieta Spyra, dyrektor DPS w Gościeradowie i radna gminy.
– Od nowego roku wzrasta wynagrodzenie dla fizjoterapeutów. Pieniądze z kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia byłyby niewystarczające, aby sprawnie działać, bo pacjentów wśród mieszkańców gminy nie ma wielu, a z liczbą pacjentów jest związana liczba punktów do kontraktu i wysokość dotacji. W związku z tym Stowarzyszenie musiałoby do tej rehabilitacji dopłacać.
Na temat przyszłości rehabilitacji prowadzonej przez NZOZ „MEDOP” w Gościeradowie była już dyskusja wśród radnych, którzy chcą, by ona została.
– Na Walnym Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia została podjęta uchwała w tej sprawie i pewne jest, że rehabilitacja lecznicza dla społeczeństwa gminy Gościeradów, w tym dla mieszkańców DPS, będzie nadal prowadzona – zapewnia dyrektor Spyra. – Będziemy występować do NFZ z prośbą o zwiększenie środków na ten cel. Jeśli okaże się, że poziom dofinansowania jest na dotychczasowym poziomie, poszukamy dodatkowego wsparcia gdzie indziej. Zapewniam również, że mieszkańcy DPS w Gościeradowie, oprócz rehabilitacji leczniczej w NZOZ „MEDOP”, mają zapewnioną codzienną rehabilitację usprawniającą w placówce. Zajęcia usprawniające oraz hipoterapię prowadzi personel zatrudniony w DPS.
Stowarzyszenie i warsztaty
Od 1 stycznia 2020 r. również Stowarzyszenie „RES SACRA MISER” będzie prowadzić w DPS Warsztaty Terapii Zajęciowej.
– Nie mogą bowiem tego robić jednostki bez osobowości prawnej (DPS tego wymogu nie spełnia – dop. red.). Zaznaczyli to w wystąpieniu pokontrolnym pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego – wyjaśnia dyrektor DPS w Gościeradowie. –Pracownicy pozostaną ci sami, tyle że pracodawcą będzie Stowarzyszenie. Prawdopodobnie nie będą nawet zmieniane umowy o pracę. Warsztat Terapii Zajęciowej również nie zmieni swojej siedziby, pozostanie w Ośrodku Rehabilitacji przy DPS.