W najbliższy piątek rozpocznie się 52. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów Chmielaki Krasnostawskie. Trzydniowa impreza będzie kręcić się wokół piwa, ale organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla każdego. Nie zabraknie gwiazd polskiej sceny muzycznej.
Koncerty będą odbywać się na dwóch scenach. Na tej głównej, w piątek o godz. 17.30 impreza zostanie zainaugurowana tradycyjnym odszpuntowaniem beczki z piwem. Następnie zagoszczą tu muzycy. O godz. 19 zagrają Poparzeni Kawą Trzy, a dwie godziny później wystąpi zespół Fisz Emade Tworzywo.
W sobotę koncertować będą: Gree (godz. 17), Blenders (19) i Myslovitz (21).
W niedzielę wrażenia muzyczne zapewnią: Goya (godz. 17), Kasia Cerekwicka (18.30) i Dawid Kwiatkowski (20.30).
Oficjalne piwa z lokalnych browarów Do tegorocznego Konsumenckiego Konkursu Piw zgłoszono 403 piwa z 41 browarów. Zwycięzców poznamy w niedzielę o godz. 15 na scenie głównej na Rynku.
Tradycyjnie, organizatorzy dla amatorów złocistego trunku szykują coś specjalnego.
- Tak jak w latach ubiegłych dla chmielakowych gości przygotowaliśmy oficjalne piwa naszego festiwalu. W tym roku będą to dwa piwa jasne uwarzone przez regionalne browary z Lubelszczyzny – mówi Damian Kozyrski, dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.
Pierwsze z nich uwarzył Browar Jagiełło z Pokrówki i jest to piwo jasne w stylu European Lager. Do jego produkcji użyto słodu jęczmiennego pilzneńskiego oraz chmieli: Marynka, Sybilla, Cascade i Oktawia. Piwo ma nazwę „Chmielaki Krasnostawskie – edycja 2023”. Drugie z piw to efekt współpracy Browaru Sulewski z Hrubieszowa i Piwnego Podziemia z Chełma, dzięki której powstało piwo o złotej barwie, goryczkowym smaku i niesamowitej pijalności. Do jego produkcji użyto chmieli z USA, Niemiec i Polski – Simcoe, Hallertauer Mittelfrüh, Lubelski, Sybilla. Piwo ma nazwę „ Nowo - czesny Pils – 52. Chmielaki Krasnostawskie”. Obydwa piwa będzie można kupić na Chmielakach, a po nich w całej Polsce w punktach sprzedaży Browaru Jagiełło, Browaru Sulewski oraz Piwnego Podziemia.
Jedną z licznych atrakcji towarzyszących będzie Kiermasz Twórczości Ludowe na terenie Dworku Starościńskiego przy ul. Sikorskiego 10, w bezpośrednim sąsiedztwie Sceny Dworek. - 19 i 20 sierpnia, podczas dwóch dni kiermaszu, każdy z odwiedzających będzie mógł nabyć unikatowe, ręcznie wykonane przedmioty artystyczne, a także te codziennego użytku – mówi dyrektor Kozyrski.
Przed Dworkiem Starościńskim swoje prace zaprezentuje prawie siedemdziesięciu twórców i rękodzielników z całego kraju. Pojawią się dzieła z następujących dziedzin: bednarstwo, rzeźbiarstwo, malarstwo, zabawkarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo, plastyka zdobnicza, metaloplastyka, wyroby ze skóry, wiórów osikowych, wyroby futrzane, produkty pszczelarskie. Nie zabraknie także stoisk z tomikami poezji ludowej. Podczas kiermaszu będzie można porozmawiać bezpośrednio z twórcami, a nawet podpatrzeć sposób, w jak tworzą swoje prace.
CHMIELAKI 2023 W LICZBACH
3 dni zabawy
52. edycja imprezy
60 browarów
403 piwa w Konsumenckim Konkursie Piw
2 oficjalne Piwa Chmielakowe
17 artystów na Scenie Rynek
20 artystów na Scenie Dworek
75 twórców ludowych i rękodzielników
12. edycja Półmaratonu Chmielakowego o Puchar Burmistrza Krasnegostawu
13. edycja Ogólnopolskiego Pikniku Paralotniowego „Chmieloty”