Trwa Lubelskie Forum Turystyki. Pierwszy dzień przyniósł wyniki konkursu na najlepszy produkt turystyczny województwa. Kto wygrał?
Zorganizowane po raz czwarty Lubelskie Forum Turystyki (16-17 października) to kluczowe wydarzenie dla branży turystycznej województwa, adresowane do przedstawicieli lokalnych organizacji, obiektów muzealnych i noclegowych oraz przedsiębiorców.
Poza szeregiem paneli i dyskusji pierwszego dnia odbyła się jubileuszowa gala z okazji 20-lecia Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Ogłoszono wyniki konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego w 2024 roku.
Nagrody główne otrzymali :
I miejsce: Chmielaki Krasnostawskie w Krasnymstawie,
II miejsce: Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie,
III miejsce: Dni Jakuba Wędrowycza w Wojsławicach.
Wyróżnienia:
1. Józefów – Rowerowa Stolica Roztocza,
2. Park Rekreacji ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim,
3. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym ,
4. Brama Kryłów w Kryłowie,
5. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Nagroda Internautów:
Chmielaki Krasnostawskie w Krasnymstawie
Uczestnicy forum mają okazję do wymiany poglądów i doświadczeń. Dowiadują się m.in. jak tworzyć unikatowe i innowacyjne markowe produkty turystyczne w oparciu o tradycje kulturowe regionu. Poznają kluczowe trendy konsumenckie w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także rozwiązania, które warto wprowadzić, żeby sprostać rosnącym wymaganiom turystów. Szczególne miejsce zajęła turystyka odpowiadająca potrzebom podróżujących kamperami.
Przygraniczne położenie województwa lubelskiego, jak wykorzystać potencjał regionu do rozwoju turystyki? To jedno z kluczowych zagadnień tegorocznego forum. Moderatorem spotkania była Dorota Lachowska z Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Marcin Kania z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. W spotkaniu uczestniczyli Marcin Szewczak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Andrzej Kudlicki z Biura Turystycznego QUAND oraz Daniel Sagan z KamperManiak.
Podczas forum omówione zostały również standardy ochrony małoletnich w obiektach noclegowych, wynikające z nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, znanej jako „Lex Kamilek”. Te zmiany, obowiązujące od 15 sierpnia 2024 r., wprowadzają istotne regulacje mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci w miejscach zakwaterowania. Niewłaściwe wdrożenie standardów może prowadzić do spadku sprzedaży usług hotelowych oraz potencjalnych procesów odszkodowawczych. Jak podkreślano, istotnym jest, aby wprowadzane i stosowane standardy nie godziły w prawa klientów i nie naruszały ich prawa do prywatności. Okazuje się bowiem, że wiele obiektów miewa problemy z opracowaniem postępowania, które ma pomóc w ustaleniu, czy osoba przyjeżdżająca z dzieckiem jest jego prawnym opiekunem.