Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

3 czerwca 2024 r.
14:41

Krzesimir Dębski kolejną postacią w Zamojskiej Alei Sław

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Krzesimir Dębski to kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Ma swoją tablicę z odciśniętą dłonią w Alei Sław w Międzyzdrojach, na zamojskiej tablicy, poza napisem znajdzie się odcisk jego buta
Krzesimir Dębski to kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Ma swoją tablicę z odciśniętą dłonią w Alei Sław w Międzyzdrojach, na zamojskiej tablicy, poza napisem znajdzie się odcisk jego buta (fot. Anna Jaroszewicz/Wikimedia Commons)

Kompozytor i muzyk Krzesimir Dębski to kolejna postać, która będzie miała swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na początek lipca, a uroczystości potrwają dwa dni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogłosiła to dzisiaj Teresa Madej, pomysłodawczyni Zamojskiej Alei Sław. - Aby pamięć była żywa, musi się wyrażać przez wielką sztukę - zakomunikowała, a zaraz po tym ogłosiła nazwisko bohatera tegorocznej, 17. edycji Zamojskiej Alei Sław.

Długo mówiła o dokonaniach Krzesimira Dębskiego. Przyznała, że on sam o sobie mówił, że jest lubliniakiem. - Ale niewiele brakowało, aby urodził się w Zamościu - podkreśliła, przypominając, że rodzice muzyka już jako narzeczeni właśnie w Zamościu spotkali się po wojennej rozłące. Włodzimierz Sławosz Dębski najpierw podjął pracę w szkole w Lipsku i Białowoli, a w zamojskim ratuszu ze swoją ukochaną Anielą  zawarł związek małżeński.

- Dzieje rodziny Dębskich to również dzieje rodzin kresowych, stąd upamiętniając pana Krzesimira Dębskiego i nawiązując do postaci jego ojca, który przez lata współpracował z Orkiestrą Włościańską im. Karola Namysłowskiego upamiętnimy także pana Włodzimierza, który aktywnie działał w Stowarzyszeniu Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu, to z jego inicjatywy powstała m.in. cela Wołyniaków, a także upamiętniono poległych żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Rotundzie Zamojskiej - mówiła Teresa Madej. 

Podkreślała ogromne dokonania artystyczne Krzesimira Dębskiego, ale również jego działalność na innych polach, m.in. charytatywną, np. wspierając Stowarzyszenie "Krok za krokiem". - Krzesimir jest naszym przyjacielem i jednocześnie naszym darczyńcą - zdradziła Maria Król.

Podkreśliła, że Dębskim połączyło ją zrozumienie dla problemów osób niepełnosprawnych, ale również fakt, że ich rodziny pochodzą z Kresów. - Zaiskrzyło między nami, a Krzesimir ze swoją rodziną wspiera nas od kilkunastu lat, ale również promuje w mediach ogólnopolskich. Przyjeżdżał do Zamościa i razem z panem dyrektorem Wicherkiem prowadził koncerty charytatwne - mówiła Maria Król.

- Krzesimir Dębski to polska historia muzyki.A jego ojciec był przez muzyków naszej orkiestry określany jako "Dziadek Dębski", bo był z nią mocno związany, pisał dla niej utwory, aranżował, przyjaźnił się z wieloma muzykami, stąd te związki są bardzo ścisłe - opowiadał w swoim wystąpieniu Tadeusz Wicherek. Z zachwytem opowiadał o swojej współpracy z artystą.

Na pamiątkowej tablicy obok nazwiska prof. Krzesimira Dębskiego znajdą się słowa: "kompozytor, dyrygent, skrzypek". Wykona ją, podobnie jak wszystkie dotychczasowe artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa. Uroczystości z okazji odsłonięcia zaplanowano na 5-6 lipca tego roku. W programie bardzo wiele wydarzeń, m.in. wystawy, spotkania, koncerty i wieczór filmowy, a także warsztaty taneczno-muzyczne oraz plener malarski.

Przypomnijmy, że tablice pamiątkowe w Zamojskiej Alei Sław, w bruku ul. Godzkiej na Starym Mieście w Zamościu ma już wiele zasłużonych dla miasta postaci: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, prof. Jan Englert, Tadeusz Wicherek, Zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna, Zbigniew Małkowicz oraz Róża i Jan Zamoyscy, a także Adam Wiesław Kulik.

Podczas konferencji prasowej Teresie Madej towarzyszyli prezydent miasta Rafał Zwolak i starosta Stanisław Grześko, Krzysztof Gałaszkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego (Urząd Marszałkowski jest parnerem strategicznym wydarzenia), Łukasz Gajdecki, dyrektor wydziału kultury UM Zamość, ale też Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu oraz Tadeusz Wicherek, dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego i Małgorzata Kulczyńska, prezes Fundacji Sztukateria Idealna. (fot. Anna Szewc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium