Kuchnia staropolska aż skrzy się od przepisów i sztuczek na pieczone kurczęta, doprawiane cynamonem, pieprzem, goździkami, skórką cytrynową, jałowcem i majerankiem. Skoro to tak wdzięczny temat, dlaczego nie skorzystać z dawnych sztuczek?
"Weź kurczę tłuste, rozbierz go na sztuczki, poprzetrącaj kostki, potrząś trochę solą. Uwalaj w mące, masła rozpuść, kładź to kurczę w masło, coby się smażyło, aż będzie rumiane. Wyjmijże je z masła, kiedy się usmaży, włóżże na rynkę, wsyp cukru dobrą przygarstnie, gwoździków tłuczonych, cynamonu trochę, pieprzu. Skórki cytrynowej drobno ukraj, wina pół kwarty wlej, niechże się dobrze smaży” – to jeden z oryginalnych przepisów, odkrytych przez prof. Jarosława Dumanowskiego w kuchni Radziwiłłów.
Pomysłowość naszych przodków w przyrządzaniu kurcząt nie znała granic. Oto sztuczka kulinarna z XVIII wieku w oryginalnej pisowni:
"Weź kurczę w rękę i żywemu jałowcu utłuczonego z maierankiem nakładź w gardło i także na sznurku w chłodzie powieś przez godzin 24, Będzie smak kwiczołowy – albo oprawione do pieczenia kurczę nadziej jałowcem z maieronkiem masłem zaprawionym i piecz zwolna przeydzie w skurs i jałowcem się czule obleie. Inni karmią kurczęta iałowcem czas iaki”.
Kurczęta z papryką i oliwkami
Składniki: 4 piersi z kurczaka, 12 małych ziemniaków, 1 główka czosnku, 1 papryka czerwona, 1 żółta, garść oliwek zielonych i czarnych, świeży tymianek i rozmaryn, sól. Na marynatę: 200 ml bulionu, oliwa, słodka i ostra papryka w proszku, czarny pieprz, 4 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 1 łyżeczka sosu balsamicznego.
Wykonanie: mięso musimy osuszyć, posolić, natrzeć pieprzem i papryką. Następnie wymieszać sos sojowy, koncentrat i sos balsamiczny, posmarować pędzelkiem kurczaka. Ziemniaki obrać, doprawić oliwą, solą i papryką. Brytfankę natrzeć oliwą, ułożyć świeże zioła, na nich mięso i ziemniaki. Rozsypać nieobrane ząbki czosnku. Piec 60 minut w temperaturze 190°C. Po 30 minutach pieczenia dodać kawałki papryki, oliwki, tymianek.
Kurczak w miodzie pitnym
Składniki: kurczak, pół szklanki miodu pitnego, tubka pasty paprykowej, 3 ząbki czosnku, sól, pieprz.
Wykonanie: kurczaka nacieramy solą z pieprzem. Odstawiamy na 3 godziny. Następnie zalewamy marynatą z miodu i pasty paprykowej. Układamy w żaroodpornym naczyniu, dodajemy czosnek na smak. Polewamy zalewą i dokładnie mieszamy, tak by każdy kawałek mięsa był nią otoczony. Pieczemy w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Przez 45 minut. Podlewamy sosem z pieczenia. Podajemy z ziemniakami pieczonymi z kminkiem.
Kurczak w jogurcie
Najpierw musimy zrobić zalewę jogurtową. Paprykę kroimy w krążki, siekamy czosnek, jogurt miksujemy z sokiem z cytryny, solą, pieprzem, dodajemy paprykę i czosnek. Kurczaka nakłuwamy, wkładamy do naczynia, zalewamy sosem jogurtowym i zostawiamy na noc. Kurczaka wyjmujemy z marynaty, odsączamy. Marynatę przelewamy do rondla, po zagotowaniu wkładamy mięso, dusimy 5 minut, odwracamy, dusimy kolejne 5 minut.
Mięso przekładamy do posmarowanego masłem żaroodpornego naczynia i pieczemy 45 minut w temperaturze 250 °C. Na 5 minut przed końcem pieczenia wlewamy sos jogurtowy. Podajemy w naczyniu, w którym kurczak był pieczony.
W rozmarynie
Składniki: 4 pojedyncze piersi z kurczaka, 4 duże pieczarki, sok z cytryny, rozmaryn, sól, pieprz, olej.
Wykonanie: umyte i osuszone piersi z kurczaka musimy naciąć wzdłuż, tworząc kieszenie. Natrzeć solą, pieprzem i rozmarynem. Pieczarki umyć, osuszyć, skropić sokiem z cytryny, lekko oprószyć solą i pieprzem. Włożyć do mięsa i zawinąć w nasmarowaną olejem folię aluminiową. Piec na grillowej patelni przez 30 minut.
Podajemy z ziemniakami z grilla i pikantnymi sosami jogurtowymi.
Szaszłyki z kurczaka
Składniki: 4 piersi z kurczaka, pół litra jogurtu, 3 ząbki czosnku, cukier, sól, pieprz.
Wykonanie: piersi z kurczaka musimy pokroić na kawałki. Do kefiru dodać szczyptę cukru, sól, pieprz i roztarty czosnek. Dokładnie wymieszać marynatę. Kawałki kurczaka wrzucić do zalewy i wstawić do lodówki na 12 godzin. Mięso wyjmujemy z zalewy, nakładamy na szpadki, przekładamy boczkiem i cebulą i grillujemy, co jakiś czas obracając szaszłyki. Pod koniec grillowania można posmarować szaszłyki masłem czosnkowym.