Wędzony łosoś z zielonymi ogórkami, polski rosół lub orzeźwiająca zupa kminkowa oraz stek na dwa sposoby to nasza propozycja na świąteczny obiad.
Przekąska powinna być lekka i wiosenna. – Proponuję wędzonego łososia, którego podamy z młodymi, zielonymi ogórkami. I kiełkami słonecznika – mówi Piotr Kwiatosz, szef kuchni w restauracji 16 stołów. Łososia możemy zastąpić plastrami dojrzewającej szynki lub boczku.
Wędzony łosoś z zielonymi ogórkami
Składniki: jedno opakowanie wędzonego łososia, 4 małe, młode ogórki, kiełki słonecznika, oliwa, ocet balsamiczny, sól, świeżo mielony pieprz.
Wykonanie: ogórki dokładnie umyć. Nie obierać. Pokroić wzdłuż na cienkie plastry i delikatnie posolić. Na talerzu ułożyć plastry łososia, na nich plastry ogórka. Ozdobić kiełkami słonecznika. Skropić oliwą i octem balsamicznym. Podawać z kromeczkami bagietki posmarowanej masłem czosnkowym.
Polski rosół
Zwolennicy żurku będą jedli go na gorąco. Ale dobrym wyborem będzie też esencjonalny rosół, który możemy podać z małymi kołdunami. Jak ugotować polski rosół?
Składniki: kura wiejska, 50 dag mostku cielęcego, 2 marchewki, 2 pietruszki, pęczek zielonej pietruszki, pól selera, jeden por, cebula, szczypta gałki muszkatołowej, 4 ziarenka ziela angielskiego, pół łyżeczki lubczyku, sól i pieprz.
Wykonanie: mostek i kurę wypłukać, podzielić na kawałki. Mięso włożyć do dużego garnka, zalać 7 litrami zimnej wody, dodać przyprawy (bez gałki) i gotować na małym ogniu. Cebulę w łupinie przekroić na pół, podsmażyć na suchej patelni, dodać do gotującego się rosołu. Rosół ma delikatnie mrugać. Nie należy zbierać szumowin. Po 2 godzinach wyjąć mięso, które można wykorzystać do pulpetów. Można je podać z rosołem.
Następnie do rosołu dodajemy przekrojone na krzyż marchew, pietruszkę, seler i por oraz gałkę. Po godzinie rosół jest gotowy.
Zupa kminkowa
Składniki: 30 dag ciemnego chleba, litr esencjonalnego bulionu, 2 łyżki kminku, łyżkę masła, 3 ząbki czosnku, pęczek natki pietruszki, sól, pieprz.
Wykonanie: do bulionu wrzucić pokruszony chleb i rozgotować z kminkiem. Dodać masło, roztarty czosnek i posiekaną natkę. Doprawić solą z pieprzem. Zupę można zmiksować, można także dodać parówki pokrojone w plasterki.
Stek z grilla
Jak zrobić dobry stek? Steki wołowe należy posmarować oliwą, obsypać pieprzem i świeżym tymiankiem. Nie solić. Odłożyć na 30 minut.
Następnie należy posmarować patelnię grillową olejem, ułożyć na niej dębowe patyczki. Steki położyć na patyczkach. Po 2 minutach zdjąć patyczki, przekręcić mięso, tak, żeby z jednej strony odbiła się kratka. Po 8 minutach odwrócić mięso na drugą stronę. Po 5 minutach sprawdzić, czy mięso się miękko ugina pod widelcem. Idealny stek powinien po przekrojeniu być w środku lekko "krwisty”. Zdjąć z patelni, nakryć srebrną folią, żeby mięso odpoczęło. Solić na talerzu. Podawać z puree ziemniaczanym. Ale steki możemy także przyrządzić z halibuta.
Steki z halibuta
Składniki: 4 steki z halibuta, masło czosnkowe, 1 cytryna, sól, pieprz, oliwa, białe wino.
Wykonanie: Przygotować 4 kawałki folii aluminiowej. Posmarować je masłem i posypać grubo zmieloną solą morską. Ułożyć steki, oprószyć je solą i pieprzem, na wierzch nałożyć cienkie plasterki cytryny, skropić je oliwą. Zawinąć folię, piec 20 minut w piekarniku nastawionym na 180 stopni Celsjusza. Przed końcem pieczenia delikatnie rozchylić folię, by mięso się zarumieniło.