Pięć osób mieszkających przy ul. Rynek podtruło się tlenkiem węgla. Ich sąsiedzi zostali ewakuowani.
Początkowo ewakuowano 10 osób, ale okazało się, że zbyt duże stężenie tlenku węgla było również na innych kondygnacjach. Liczba ewakuowanych wzrosła do 17 osób.
Wśród poszkodowanych jest kilkumiesięczne dziecko. Budynek został przewietrzony przez strażaków. Mieszkańcy wrócili do domów.
Czad
Strażacy apelują o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych.
Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.
Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa warto wyposażyć mieszkanie w czujnik CO. (PAP)