Komora hiperbaryczna, lądowisko dla helikopterów czy pierwsze próby z wideochirurgią – to innowacyjne przedsięwzięcia szpitala w Łęcznej. A jeszcze kilka lat temu nie było pewne, czy ten ośrodek powstanie.
– Potencjał techniczny, jak i lokalizacja jest optymalna z punktu widzenia pacjentów. Nasza oferta w zakresie leczenia jest bardzo szeroka, bogata i jednocześnie specjalistyczna – mówi Piotr Rybak, dyrektor szpitala w Łęcznej.
Kolejna inwestycja to komora hiperbaryczna, która stanęła w nowym skrzydle szpitala i kilkanaście dni temu zaczęła funkcjonować.
Dziś widać, że szpital okazał się niezwykle udaną inwestycją. – Proszę sobie wyobrazić, że tego szpitala nie ma. Mnóstwo ludzi musiałoby korzystać z porad medycznych np. w Lublinie. To zdecydowanie utrudniałoby mieszkańcom naszego powiatu dostęp do służby zdrowia – mówi Adam Niwiński, starosta łęczyński.
Szpital powoli zaczyna pełnić także rolę ośrodka naukowo-dydaktycznego. Pierwszym krokiem była konferencja chirurgów, która odbyła się w miniony piątek. Pojawiła się bowiem możliwość zorganizowania przez dr. Wiesława Pestę konferencji na temat postępu w chirurgii mało inwazyjnej, na której pojawili się profesorowie i specjaliści w tej dziedzinie z całego kraju.
Podczas spotkania transmitowane były dwie operacje, jedną z nich wykonywał dr Pesta.
– To świadczy, że stajemy się ośrodkiem nie tylko leczącym, ale i uczącym. Poprzez takie wideokonferencje można wymieniać doświadczenia i poglądy na temat nowych technologii operacyjnych nie będąc bezpośrednio na sali operacyjnej – dodaje Piotr Rybak.