Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 października 2023 r.
20:01

Lubelskie. Idziemy na grzyby. Ale ostrożnie…

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A

O tym jakie grzyby zbierać, a jakich nie, jak zbudowany jest grzyb oraz jakie są ich rodzaje, dowiedzieć się można było podczas wystawy „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sezon grzybowy chyli się ku końcowi, jednak w lasach dalej można spotkać jeszcze piękne okazy nie tylko maślaków czy borowików, ale także tych trujących. Lubelski sanepid zorganizował akcję edukacyjną dla najmłodszych, aby mogły poznać skarby rosnące w lesie i nauczyć się je rozróżniać. Podczas wystawy mogliśmy zobaczyć popularne gatunki grzybów jadalnych i trujących, a także takie gatunki, na które nie zwracamy w lesie większej uwagi, ale mają bardzo ciekawe cechy budowy lub właściwości.

Mamy powody do radości, ponieważ rośnie świadomość społeczeństwa na temat grzybów. Według danych PSSE w Lublinie, w 2023 roku było tylko jedno zatrucie grzybami i z roku na rok ich liczba maleje.

- Podczas wystawy mogliśmy zobaczyć, dotknąć, powąchać grzyby, a także posłuchać krótkich prelekcji, które są bardzo wartościowe dla początkujących grzybiarzy i fascynatów grzybów – mówiła Renata Bezłada z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, klasyfikatorka grzybów świeżych.

Co warto wspomnieć, każda stacja sanitarno-epidemiologiczna w Polsce prowadzi specjalne dyżury, gdzie możemy zgłosić się z poradą i pomocą w określeniu, czy dany grzyb jest jadalny czy trujący. W Lublinie, przy Uniwersyteckiej 12 można to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.

Pośród zebranych przez pracowników stacji PSSE mogliśmy zobaczyć najbardziej trujący grzyb w Polsce – muchomora zielonawego, popularnie zwanego także sromotnikowym. Wbrew panującemu zewsząd mitowi, nie jest on czerwony z białymi kropkami, tylko posiada zielonkawy kapelusz. Zjedzenie już niewielkiej ilości tego grzyba spowoduje śmiertelne zatrucie toksynami w nim zawartych.

Jak możemy rozróżnić muchomora zielonkawego?

- Ten grzyb należy do grzybów blaszkowych. Posiada charakterystyczny pierścień i pochwe. Nie ma żadnego charakterystycznego kwaśnego czy ostrego zapachu ani smaku. To więc obala mit, że grzyb trujący musi być niesmaczny – tłumaczy Bezłada.

Z poradnika młodego grzybiarza

Podczas spotkania mogliśmy jeszcze poznać kilka najważniejszych porad, jakie powinien znać każdy, kto wybiera się do lasu na grzybobranie:

  • Przede wszystkim zbierając grzyby wybierzmy się z osobą, która się na tym zna.
  • Zbierajmy grzyby wobec których jesteśmy całkowicie pewni, że są bezpieczne. Czasami używając atlasu lub aplikacji mobilnej możemy nie mieć całkowitej pewności czy jest on jadalny. Grzyby, co do których nie jesteśmy pewni możemy bezpłatnie sprawdzić w stacji PSSE.
  • Najwięcej gatunków trujących trafia się wśród gatunków grzybów blaszkowych. Tych lepiej nie zbierajmy.
  • grzyby należy zbierać do pojemników przewiewnych. Najlepsze okażą się tutaj kosze wiklinowe.

Zakazane jest zbieranie grzybów do foliowych toreb, ponieważ nawet gatunki jadalne mogą ulec zaparzeniu się lub zepsuciu i staną się dla nas szkodliwe – podkreśla Renata Bezłada.

  • Zbierając grzyby lepiej je wykręcać niż wycinać. Pozwala to również na zidentyfikowanie czy grzyb jest jadalny czy trujący.
  • Zbierając grzyby pamiętajmy, by pozostawić runo leśne jak najmniej naruszone, by w przyszłym roku w tym samym miejscu móc spodziewać się dorodnych okazów.

Od kiedy można zacząć wprowadzac grzyby do diety?

Zalecane jest, aby nie podawać potraw grzybowych dzieciom do 6 roku życia. W tym wieku dziecięcym zalecane jest także podawanie grzybów lekkostrawnych takich jak pieczarki czy kurki.

Najlepsze miejsca na grzyby w Lubelskiem

Województwo lubelskie ze względu na dużą ilość lasów jest zagłębiem grzybowym. Jeszcze nawet w listopadzie można znaleźć dorodne okazy. Aby nasze grzybobranie należało do udanych najlepiej wybrać się w rejony:

  • Lasów kozłowieckich
  • Starego Gaju
  • Lasów janowskie
  • Lasów w okolicach Okuninki,
  • Okolic Dęblina
  • Lasów wokół Szastarki
  • Lasów w okolicach Pawłowa
  • Lasów w okolicach Czemiernik
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21
WYBORY 2024

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21

O godzinie 7:00 rozpocznie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tegoroczne wybory są szczególne dla Polaków, bo odbywają się już po raz piąty. Wybieramy 53 przedstawicieli, którzy zasiądą w Brukseli. Głosowanie potrwa do godziny 21:00.

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

sprzedam siedlisko

Karczmiska Pierwsze

0,00 zł

Praca -> Zatrudnię

praca w Holandii

Wałcz

16,00 zł

Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Komunikaty