Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

24 lipca 2020 r.
7:55

Lublin: Licealiści chodzili do szkoły widmo. Prowadziła kursy dla młodzieży i znowu rekrutuje

Alternatywne Liceum. Nowość! Rekrutacja już trwa – bilbordy z takimi m.in. napisami rozwiesiło w Lublinie Centrum Edukacji Montessori. Licealiści uczęszczali do tej placówki już w tamtym roku szkolnym, ale wtedy liceum… nie działało

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że rozpoczyna się nabór do Alternatywnego Liceum i Technikum przy Centrum Edukacji Montessori lubelskie media informowały w lipcu ubiegłego roku.

– W Alternatywnym Liceum umożliwiamy realizację dowolnie wybranych rozszerzeń i dajemy możliwość kształcenia się we wskazanych przez ucznia kierunkach – mówiła nam wtedy Iwona Łukasiewicz, twórczyni Centrum Edukacji Montessori w Lublinie. - W Alternatywnym Technikum zdobywać będzie można zawód technika obsługi turystycznej, technika architektury krajobrazu i asystenta kierownika produkcji telewizyjnej i filmowej. Priorytetem są nowe technologie, informatyka, komunikacja w sieci, znajomość współczesnych programów i systemów komputerowych, w tym artystycznych (grafika komputerowa, obróbka dźwięku, tworzenie filmów), programowanie i znajomość działania sztucznej inteligencji. 

Od września naukę w szkole rozpoczął m.in. Piotr, absolwent podstawówki kształcącej metodą Marii Montessori z Warszawy.

Zapisała, nie sprawdziła

- Przeprowadziliśmy się wtedy do Lublina i wybraliśmy szkołę, która realizować miała program, z którego byliśmy bardzo zadowoleni – opowiada mama Piotra.

Kobieta przyznaje, że przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły nie sprawdziła, czy działa ona legalnie. Nie przypuszczała, że oficjalnie może być prowadzona rekrutacja do instytucji, która nie może funkcjonować. – Dopiero w październiku podczas rozmowy z właścicielką i dyrektorem szkoły dowiedziałam się, że placówka nie ma pozwolenia na prowadzenie działalności oświatowej w zakresie liceum. Usłyszałam, że stało się tak, bo „urzędnik się na nich uwziął”.

Subwencji też brak

- 3 września 2019 r. wpłynęło zgłoszenie o wpis Niepublicznego Alternatywnego Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez Miasto Lublin. 11 września miasto wezwało wnioskodawcę do uzupełnienia dokumentacji wymaganej przepisami ustawy Prawo oświatowe. Dokumentacja nie została dostarczona w wyznaczonym terminie, w związku z czym, 7 listopada wydana została decyzja o odmowie wpisu szkoły do ewidencji – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. - Po 7 listopada 2019 roku do dnia dzisiejszego, urząd nie otrzymał ponownego wniosku o wpis Alternatywnego Liceum Ogólnokształcącego do prowadzonej przez miasto ewidencji szkół. W związku z tym, że szkoła nie była wpisana do ewidencji, czyli według prawa nie istniała. Miasto nie przekazywało subwencji oświatowej.

Jak relacjonuje nasza rozmówczyni szkoła funkcjonowała.

Formalnie i praktycznie

Padła jednak propozycja, aby uczniowie (mowa o ok. 7 osobach – red.) formalnie rozpoczęli tzw. nauczanie domowe w szkole im. Gostyńskiego i tam zaliczali egzaminy roczne. Ale codziennie przychodzili na lekcje w budynku Liceum Alternatywnego.

- Rzeczywiście, zgłosiła się do mnie grupa rodziców, która zapisała dzieci do nas na tzw. nauczanie domowe. Dowiedziałem się od nich, że ich szkoła nie otrzymała uprawnień do funkcjonowania – przyznaje Michał Bobrzyński, właściciel Prywatnego Katolickiego Liceum im. ks. K. Gostyńskiego.

Sprawy rekrutowania uczniów przed otrzymaniem pozwoleń komentować nie chce. Przyznaje jednak, że w maju większość uczniów egzaminy zaliczyła. Będą jednak „dwie, trzy poprawki”.

- Liceum Alternatywne okazało się szkołą, która do tej pory nie otrzymała pozwolenia na działalność oświatową, a pomimo to funkcjonowała wprowadzając zainteresowanych w błąd – uważa nasza rozmówczyni. – Otrzymywałam wezwania do zapłaty czesnego. Syn dostał też oceny śródroczne. Zastrzeżenia mam również do poziomu świadczonych usług. Ciągle słyszałam, że mają dobrych nauczycieli i syn nie potrzebuje np. korepetycji. W rzeczywistości okazało się, że egzaminy poszły mu bardzo źle. Część zdał tylko dlatego, że dobrze uczył się w podstawówce i pamiętał opanowany wtedy materiał – tłumaczy mama Piotra.

Imię ucznia zostało zmienione.

Pierwszy polonez już był

To, że szkoła działała potwierdzać mogą też informacje publikowane na jej Facebooku. W marcu znalazł się tam m.in. wpis o tym, że „Nasi Licealiści wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL”. W lutym: „Licealiści z wizytą na Wydziale Chemii UMCS. Praktyczne podejście do chemii sprzyja uczeniu się” oraz „Nasza pierwsza studniówka 2020. Tegoroczni Nasi Maturzyści rozpoczęli bal Polonezem. To piękna i jakże podniosła chwila”.

- Ale to nie koniec! Co gorsze szkoła znów rekrutuje na nowy rok szkolny nie mając ku temu stosownych uprawnień – denerwuje się matka ucznia. – Nikt z tym nic nie robi! Zgłosiłam sprawę do prokuratury, ale ta została umorzona. Odwołałam się od tej decyzji. Czekam na odpowiedź w tej sprawie. Tymczasem żadnych kroków nie podejmuje ani kuratorium ani urząd miasta.

- Urząd nie ma też prawa prowadzić postępowań wyjaśniających i kontroli placówek, które formalnie nie istnieją. Upoważnienie do kontroli przebiegu procesu dydaktycznego posiada kuratorium oświaty – słyszymy od Moniki Głazik z lubelskiego Ratusza.

- Przed założeniem szkoły i prowadzeniem rekrutacji niezbędne jest uzyskanie wpisu do ewidencji – podkreśla Jolanta Misiak, rzecznik prasowa Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Jeśli go nie ma, to nie może być szkoły, a co za tym idzie także nauczycieli i uczniów. Nadzór nad szkołami zaczynamy sprawować od razu po otrzymaniu powiadomienia o wpisaniu takiej placówki do ewidencji. W tym przypadku kontrole są niemożliwe, bo takiej szkoły po prostu nie ma.

Na stronie internetowej Centrum Edukacji Montessori w Lublinie oraz w jej mediach społecznościowych bez problemu znajdziemy jednak informacje o rekrutacji. Nauka od września ma być prowadzona stacjonarnie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30. Czesne w przyszłym roku szkolnym to 700 zł miesięcznie. Będzie też wyżywienie.

- Zapraszamy 8-klasistów do zapoznania się z naszą ofertą i składania dokumentów rekrutacyjnych. Mamy jeszcze 50 wolnych miejsc – czytamy.

Nie szkoła tylko kursy

- Centrum Edukacji Montessori prowadzi działalność edukacyjną od żłobka po dorosłość – mówi Iwona Łukasiewicz, twórczyni CEM. – Nasze założenia i kierunek rozwoju Centrum, w jakim zmierzamy, to edukacja dzieci oraz młodzieży przez wszystkie etapy ich rozwoju poczynając od wieku żłobkowego, przez okres dorastania, a kończąc na osobach dorosłych, czyli kadrze, która systematycznie uczestniczy w szkoleniach. W związku z obranym przez nas kierunkiem na kształcenie metodą Montessori już w roku 2019 podjęliśmy kroki, aby uzyskać zgodę Kuratorium i Wydziału Oświaty na uruchomienie liceum od września 2020 (tryb edukacji domowej).

Łukaszewicz tłumaczy, że w ubiegłym roku szkolnym pod nazwą Liceum Alternatywne prowadzono „edukację nieformalną”.

- Były to kursy dla młodzieży licealnej przypisanej do innej szkoły w trybie edukacji domowej - tłumaczy właścicielka CEM.

- Czy państwa oferta nie wprowadza w błąd? Nie ma tam informacji o kursach przygotowawczych, czy edukacji nieformalnej – pytam.

- Informujemy o tym rodziców zainteresowanych naszą ofertą już na pierwszym spotkaniu – podkreśla Łukasiewicz. – Mam wrażenie, że wszyscy rodzice, oprócz jednej pani, doskonale wiedzą, jak działamy. Oczywiście w przyszłości chcemy stworzyć stacjonarne liceum, ale to nie będzie na pewno w najbliższym roku szkolnym. Od września 2020 r. znów prowadzić chcemy kursy przygotowawcze i do tego rekrutujemy.

Iwona Łukaszewicz nie ukrywa, że zamierza skierować na drogę sądową sprawy przeciwko mamie ucznia, która z nami rozmawiała.

- Ta pani przesyła na nas różne kontrole, a jej działalność obniża zaufanie do naszej placówki. To ewidentne działanie na naszą szkodę – uważa.

- Rodzice szukający szkoły niepublicznej dla swojego dziecka powinni sprawdzać, czy znajduje się ona w ewidencji prowadzonej przez daną gminę – dodaje Jolanta Misiak. – Jeśli szkoła jej nie uzyskała, to nie może funkcjonować. Nie jest szkołą w ścisłym znaczeniu tego słowa, podobnie jak szkoła nauki jazdy czy szkoła tańca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bez prawa jazdy, za to po alkoholu i z pasażerami
NA DRODZE

Bez prawa jazdy, za to po alkoholu i z pasażerami

W nocy z 26 na 27 stycznia technik kryminalistyki z puławskiej komendy policji, jadąc nieoznakowanym radiowozem ulicą Lubelską, zauważył Seata, którego kierowca wyraźnie miał problem z zapanowaniem nad pojazdem.

Listopadowy koncert Mieczysław Szcześniak & Krzysztof Herdzin Trio w CSK Lublin
WYWIAD

Jazz w CSK: Tu widzisz, jak powstaje muzyka

Szykujemy niespodziankę wielkiego kalibru, która – jeśli wszystko się uda – będzie wielkim wydarzeniem koncertowym o skali ogólnopolskiej – rozmowa z Wojciechem Mościbrodzkim, koordynatorem projektu Jazz w CSK.

Emocje i wzruszenia. Koncert dla seniorów w Trybunale Koronnym
MUZYKA
3 lutego 2025, 16:00

Emocje i wzruszenia. Koncert dla seniorów w Trybunale Koronnym

Trochę operetki, trochę muzyki musicalowej. Wszystko w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. I wszystko dla seniorów.

Tesla sprzedaje się w Polsce najlepiej. A minister mówi o bojkocie

Tesla sprzedaje się w Polsce najlepiej. A minister mówi o bojkocie

W 2024 Tesla utrzymała pozycję najpopularniejszej na polskim rynku marki oferującej samochody elektryczne. A dziś o bojkocie firmy Elona Muska mówi minister sportu Sławomir Nitras.

Powrót do raju
DO ZOBACZENIA
film

Powrót do raju: Słońce, śledztwa i niesprzyjające okoliczności

Spin off serialu Śmierć pod palmami zabierze widzów do Australii. Kiedy? Premiera serialu Powrót do raju już w poniedziałek, 27 stycznia.

Uczestnicy głównych obchodów przed historyczną bramą byłego KL Auschwitz II-Birkenau w Brzezince, w dniu 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Pamięć o ofiarach Zagłady

Nasze myśli powinniśmy skierować ku olbrzymiej większości, ku milionom ofiar, które nigdy nam nie powiedzą, co przeżywały, co czuły, ponieważ pochłonęła je Zagłada – mówił Ocalały Marian Turski podczas dzisiejszych uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Janusz Palikot przed siedzibą aresztu śledczego we Wrocławiu, który opuścił 27 stycznia

Janusz Palikot po opuszczeniu aresztu: Zwalniam celę dla Zbyszka Ziobry

Jestem człowiekiem niewinnym, zarzuty mi postawione są bezpodstawne – powiedział po wyjściu z aresztu Janusz Palikot. Były poseł opuścił wrocławski areszt śledczy po niemal czterech miesiącach; po wpłaceniu 2 mln zł kaucji. W uzbieranie tej sumy miał się zaangażować m.in. Stanisław Żmijan.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Dzieciom takie pozytywne emocje się należą. Strażacy zjechali po ścianach szpitala
Alpiniści dla WOŚP
galeria

Dzieciom takie pozytywne emocje się należą. Strażacy zjechali po ścianach szpitala

Mali pacjenci nie spodziewali się takiego widoku za oknami: z dachu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zjechali strażacy.

Koszykarki AZS UMCS Lublin świętują awans do turnieju finałowego mistrzostw Polski U-19

AZS UMCS Lublin awansował do turnieju finałowego mistrzostw Polski U-19

To były trzy wspaniałe dni w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli. Koszykarki AZS UMCS Lublin we wspaniałym stylu awansowały do turnieju finałowego mistrzostw Polski U-19.

Król Wielkiej Brytanii Karol III podczas spotkania w siedzibie Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie
PAMIĘĆ I HISTORIA

Król Karol III w Krakowie spotkał się z ocalałymi z Holokaustu

Karol III odwiedził w poniedziałek Centrum Społeczności Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, gdzie spotkał się z ocalałymi z Holokaustu. Podtrzymując pamięć o potwornościach przeszłości, kształtujemy naszą przyszłość – podkreślił monarcha podczas spotkania.

Chiński dyplomata  Xu Xiaofeng z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
RAPORT

Chiny też czekają na inwestycję, która złapała poślizg. Sejmik ponawia stanowisko do premiera

Inwestycja w Małaszewiczach łapie jeszcze poważniejszy poślizg, a sejmik województwa lubelskiego po raz drugi przyjmuje stanowisko w tej sprawie. Na razie wiadomo, że procedura przekształceń własnościowych spółki Cargotor przeciągnie się do końca lipca.

Ukradł butelkę spirytusu i uciekł na rowerze

Ukradł butelkę spirytusu i uciekł na rowerze

A ponieważ między jedną a drugą czynnością wypił część wspomnianej butelki, to za wykroczenia w ruchu drogowym został dodatkowo ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę 1600 złotych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie ma 60 lat i świętuje
ZDROWIE I MEDYCYNA
galeria

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie ma 60 lat i świętuje

Tu był pierwszy w regionie tomograf komputerowy, tu był pierwszy rezonans magnetyczny. Dziś Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie świętował swoje 60-lecie. Odznaczono ponad 100 osób, które przyczyniły się do jego rozwoju.

Aneta Karpiuk przestała być starostą hrubieszowskim 28 grudnia 2023 roku. Została odwołana wraz z całym zarządem. W 2024 wzięła udział w wyborach samorządowych. Została wójtem gminy Trzeszczany.

Koniec wieloletniego śledztwa. Wójt Trzeszczan zasiądzie na ławie oskarżonych

Ta sprawa ciągnęła się kilka lat. Była przenoszona z prokuratury do prokuratury. Ostatecznie to śledczy z Grodziska Mazowieckiego przedstawili zarzuty, a kilka dni temu również skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Anecie Karpiuk, b. staroście, obecnie wójt gminy Trzeszczany.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium