Bój o 638 tysięcy złotych budżetu obywatelskiego 2017 wkracza w finałową fazę. Komisja wytypowała 14 projektów. O tym, które z nich zostaną zrealizowane w przyszłym roku zdecydują mieszkańcy Lubartowa w 3-dniowym głosowaniu.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
To już druga edycja budżetu obywatelskiego w Lubartowie. – Przeznaczymy na niego z przyszłorocznego budżetu 638 tys. zł, czyli 1 proc. dochodów własnych miasta – mówi burmistrz Janusz Bodziacki. 9-osobowy zespół oceniający przygotował końcową listę 14 projektów dopuszczonych do głosowania.
W tym roku mieszkańcy zgłosili 18 projektów. Cztery z nich odpadły, bo nie spełniały wymogów formalnych. – Cieszę się, że wprowadzona możliwość zgłaszania zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców, o czym świadczą przedłożone przez nich wnioski. Naszym zadaniem jest dokonanie ich wstępnej oceny i zadbanie o to, aby projekty obywatelskie nie kolidowały z planowanymi przez miasto realizacjami lub ich nie powielały – mówi Piotr Turowski, członek 9-osobowej komisji oceniającej.
Decyzja o tym, które z projektów trafią do realizacji, należy do mieszkańców. Głosowanie zostało zaplanowane w dniach od 4 do 6 grudnia, w siedzibie Urzędu Miasta Lubartów przy ul. Jana Pawła II 12 w sali nr 10. Swój głos będzie można oddać na specjalnych formularzach, w godzinach od 8 do 20. W głosowaniu może brać udział każdy mieszkaniec stale zamieszkały w Lubartowie, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 16 lat.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku budżet obywatelski wyniósł 735 tysięcy złotych. Mieszkańcy zgłosili 14 pomysłów. Ostatecznie w głosowaniu wybrano trzy. – Najwięcej głosów zebrał pomysł przebudowy fontanny w centrum Lubartowa przy ul. Rynek I. Mieszkańcy zdecydowali także o budowie wiaty grillowej nad Wieprzem, monitoringu miejskim, etap I – dodaje burmistrz Bodziacki. Na blisko 19 tysięcy osób uprawnionych do głosowania do urny przyszło jednak tylko 840 mieszkańców.
Na razie żaden z tegorocznych pomysłów nie został zrealizowany. Najwięcej kłopotów sprawia przebudowa fontanny, ze względu na koniecznością opieki konserwatorskiej nad tą inwestycją. Dwa pozostałe projekty, czyli I etap monitoringu miejskiego oraz wiata nad Wieprzem, powinny być ukończone w tym roku. – W razie potrzeby będą prosić radę o wydłużenie terminu realizacji obywatelskich pomysłów – mówi burmistrz.
Projekty obywatelskie powinny być zrealizowany w jednym roku budżetowym. O tym, ile z nich będzie można przeprowadzić, zadecyduje wynik głosowania, a potem pula pieniędzy przeznaczona na BO. Może to być więc nawet kilka mniejszych projektów.
Lista projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego, która zostanie poddana pod głosowanie mieszkańców miasta Lubartów
1. Aplikacja miejska LeO
2. Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny AED
3. Budowa automatycznych toalet publicznych
4. Budowa kompleksu boisk do siatkówki plażowej
5. Budowa placu zabaw przy ul. Łokietka w Lubartowie
6. Eko-stadion, czyli budowa zieleni parkowej wraz z urządzeniami i obiektami towarzyszącymi (urządzenia sportu i rekreacji) na „Osiedlu Garbarskim”
7. L’ART Festiwal 2017
8. Latające Jarmarki u Sanguszków
9. Modernizacja placu zabaw przy ulicy Chmielnej
10. Oświetlenie ulic Stefana Batorego i Zygmunta II Augusta
11. Rozegrany Lubartów – „Miasteczko gier” – czyli stoliki do gier w centrum miasta – w szachy, brydża, chińczyka, piłkarzyki
12. Siłownie plenerowe
13. Upamiętnienie Biblioteki Polskiej Macierzy Szkolnej
14. Wyposażenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubartowie