Czystsze powietrze w Lubartowie - to efekt tegorocznej akcji montażu 857 instalacji solarnych do podgrzewania ciepłej wody. Miasto zapowiada drugą odsłonę inwestycji w czystą energię
Montaż solarów w Lubartowie przebiegł błyskawicznie. – Umowa z wykonawcą została podpisana 24 lipca, a pierwszy montaże zaczęły się już 26 sierpnia. Całość zakończono w ostatnich dniach listopada. W ramach projektu powstała również strona internetowa, za pośrednictwem której można monitorować pracę układów solarnych – mówi Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa.
W sprawnym przeprowadzeniu prac montażowych dużą rolę odegrali także mieszkańcy. – Na spotkaniach informacyjnych otrzymaliśmy szczegółowe instrukcje, jak przygotować się do operacji instalacji solarów – mówi Elżbieta Kowalska, jedna z beneficjentek programu.
Koszt tego projektu to ponad 10,5 mln zł. – Większość, 8,18 mln zł, pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozyskana dotacja pozwoliła na dofinansowanie budowy instalacji solarnych w wysokości do 85 proc. wartości kosztów kwalifikowanych – dodaje burmistrz Bodziacki.
W efekcie Lubartów „wzbogacił się” o 857 solarnych systemów do podgrzewania wody użytkowej. Instalacje zostały zamontowane na 848 obiektach prywatnych, dwóch budynkach należących do Spółdzielni Mieszkaniowych, jednym wspólnoty mieszkaniowej oraz 6 użyteczności publicznej: Gimnazjum nr 1, nr 2, Przedszkolu Miejskim oraz Szkołach Podstawowych nr 3 i 4.
Zestawy solarne zaprojektowane zostały w taki sposób, aby pokryć 50 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. – Instalacja w znacznym stopniu ogranicza podgrzewanie wody za pomocą kotłów węglowych. Dzięki temu, szczególnie w okresie letnim, zmniejszymy emisję spalin z kominów – dodaje Janusz Bodziacki.
Lubartów stawia na odnawialne źródła energii. – W przyszłym roku będziemy aplikować o kolejne pieniądze na ten cel. Myślimy o rozszerzeniu programu o panele fotowoltaiczne służące do wytwarzania energii elektrycznej – planuje burmistrz.