W poniedziałek ważne zebranie. Każdy będzie mógł powiedzieć, co myśli na temat propozycji organizacji szkolnictwa w mieście. Burmistrz proponuje trzy obwody szkolne i zapewnia, że nie będzie zwolnień nauczycieli.
Reforma oświaty wygaszająca gimnazja i przywracająca 8-klasową szkołę podstawową. W Lubartowie dwa gimnazja znikną, a Liceum im. Piotra Firleja zostanie przeniesione do budynku po Gimnazjum nr 2.
– Reforma szkolnictwa sprawi, że powstaje nowy plan sieci szkół. Miasto zostało podzielone na trzy obwody – tłumaczy Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa.
Od 1 września będą działać trzy 8-klasowe Szkoły Podstawowe: nr 1 przy ulicy Legionów 3, nr 3 przy 1 Maja, nr 4 przy Kosmonautów.
– Zastanawialiśmy nad organizacją czwartej szkoły podstawowej. W wyniku konsultacji się okazało, że nie byłoby w niej wystarczającej liczby uczniów. Z tego powodu odstąpiliśmy od tego pomysłu – dodaje burmistrz.
Zmiany nie ominą także Liceum im. Piotra Firleja prowadzonego przez miasta. Obecnie liceum działa w ramach zespołu szkół. Po zmianach przejdzie do budynku po Gimnazjum nr 2 przy ulicy Lubelskiej. – Plan zmian w szkolnictwie skonsultowaliśmy z radami pedagogicznymi i rodzicami. Wszyscy podeszli do niego pozytywnie. Nie będzie także zwolnień wśród kadry nauczycielskiej. Wręcz odwrotnie, wzrośnie liczba godzin. Spodziewamy się, że w najbliższych dwóch latach będą dwa, trzy oddziały – dodaje burmistrz.
To jednak nie kończy możliwości wypowiedzenia opinii na temat propozycji związanych z reformą szkolnictwa w Lubartowie.
6 lutego
Ostatnim akcentem konsultacji będzie otwarte spotkanie z mieszkańcami, które zaplanowano na 6 lutego, na godz. 16, w siedzibie Lubartowskiego Ośrodka Kultury, w sali widowiskowo-kinowej.