Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

12 listopada 2015 r.
7:04

Wólka Rokicka. Ruszyła budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 2 A A
Radosław Szumiec (z lewej) oraz Janusz Bodziacki wbili pierwsze sztychy na budowie sortowni w Wólce Rokickiej (fot. Lubartowiak)<br />
Radosław Szumiec (z lewej) oraz Janusz Bodziacki wbili pierwsze sztychy na budowie sortowni w Wólce Rokickiej (fot. Lubartowiak)

W Wólce Rokickiej ruszyła budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Co roku ma przerabiać 37 tysięcy ton odpadów, w większości z Lublina. Pierwsze śmiecie przyjadą tu w styczniu 2017.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę symbolicznie wbito pierwszą łopatę rozpoczynającą tę inwestycję. Sortownia ma kosztować 48,8 mln zł. Większość tej kwoty, 73 proc., pochodzi ze środków szwajcarskich, zaś 10 milionów dołoży lubelski ratusz. Inwestorem jest Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Z nowej sortowni skorzysta pięć gmin należących do związku oraz miasto Lublin. Przetarg na wykonanie sortowni w cyklu „zaprojektuj i zbuduj’ wygrała firma Instal Warszawa.

Do ostatniej chwili trwały zażarte dyskusje wśród Rady Miasta Lubartów na temat tej inwestycji. Podczas wrześniowej sesji radni z opozycyjnego klubu „Wspólny Lubartów” złożyli wniosek o wystąpieniu Lubartowa z ZKGZL, w obawie przed skutkami finansowymi inwestycji dla budżetu miasta. W ten sposób chcieli, aby odpowiedzialność za finansowanie inwestycji spoczywała wyłącznie na barkach ZKGZL.

– Związek buduje sortownię na potrzeby Lublina, a nie gmin z naszego powiatu. Za wkład 10 milionów złotych, Lublin postawi inwestycję szacowaną na blisko 49 milionów złotych – mówił Jacek Tomasiak, lider opozycji. Opozycja jednak nie przeforsowała tego wniosku.
Przygotowania do budowy sortowni trwały 11 lat.

– W pewnym sensie rozpoczęcie budowy jest ukoronowaniem pracy radnych kilku kadencji – mówi Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa.

Do sortowni ma trafiać 37 tysięcy ton odpadów rocznie. Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na koniec listopada 2016. Oddanie do użytku ma nastąpić w styczniu 2017 roku.

– To będzie najnowszy zakład w Polsce. Został tak zaprojektowany, aby nie być uciążliwym dla środowiska i mieszkańców – zapewnia Radosław Szumiec, zastępca burmistrza, a zarazem szef ZKGZL. Poza odzyskiwaniem szkła, puszek i metali sortownia będzie produkować energię elektryczną oraz paliwo do opalania pieców w cementowni. Budowa ma potrwać do listopada przyszłego roku, zaś uruchomienie jest planowane na styczeń 2017 r. Tonę śmieci zmieszanych zakład przyjmie za kwotę 265 zł.

– W pierwszej fazie liczymy się z niewielkim deficytem, ale już po roku sortownia powinna się co najmniej bilansować, a może nawet nie przynieść zysk – dodaje Radosław Szumiec.

W pierwszym okresie sortownia będzie pracować na dwie zmiany. W razie potrzeby może być uruchomiona trzecia zmiana. Pracę w nowej firmie znajdzie około 40 osób.

Pozostałe informacje

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium