Czy instytucja użyteczności publicznej musi być nudna. Nie. Udowodnili to w Kraśniku, a Niemcy docenili kunszt polskich architektów. GK Atelier – Grzegorz Kłoda i Miejska Biblioteka Publiczna (MBP) zostały wyróżnione w międzynarodowym konkursie German Design Awards za projekt wnętrz głównej siedziby tej placówki.
Rewitalizacja MBP trwała kilka lat i rozpoczęła się od termomodernizacji. Ostatnim etapem było zaprojektowanie wnętrz przez architekta Grzegorza Kłodę i jego zespół. Organizatorem branżowego konkursu, w którym nagrodzono projekt wnętrz MBP, jest działające od połowy lat 50. German Design Council.
Zdaniem jury, Biblioteka „Nowy Horyzont” (główna siedziba MBP) odważnie przełamuje tradycyjny podział na czytelnię, bibliotekę i kawiarnię, tworząc w zamian miejsce tętniące życiem. Podejście to podkreślają radosne kolory oraz różnorodne struktury i kształty, które tworzą spójną atmosferę. „Nowy Horyzont” otrzymał nagrodę w kategorii „Doskonała architektura”.
– Nagroda za doskonały design German Design Awards to nagroda przyznawana przez Niemiecką Radę ds. Wzornictwa. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w branży projektowej. Nagrody przyznawane są w wieloetapowym procesie oceniania – tłumaczy Michał Zimowski, dyrektor MBP w Kraśniku.
Nagrody German Design Awards podzielone są na segmenty: „Doskonały projekt produktu”, „Doskonały projekt komunikacji” i „Doskonała architektura”. W bieżącej edycji German Design Awards łącznie zgłoszono produkty i projekty z 55 krajów. W skład jury wchodzą uznani eksperci w dziedzinie wzornictwa ze świata biznesu, edukacji i nauki, a także branży projektowej.
Siedziba główna biblioteki na ulicy Koszarowej w starej dzielnicy miasta została oddana do użytku w marcu tego roku. – Kiedy tylko zaprezentowaliśmy pierwsze zdjęcia ze środka, mieszkańcy zareagowali entuzjastycznie – przypomina burmistrz Wojciech Wilk. – To jedna z inwestycji najlepiej przyjętych przez kraśniczan w tej kadencji. Bardzo się cieszę, bowiem ta część miasta zyskała w ostatnim czasie dwa okazałe obiekty pełniące funkcje kulturalne i artystyczne – dodaje burmistrz. Obok głównej siedziby MBP mieści się także filia Centrum Kultury i Promocji w zabytkowej kamienicy przy ul. Kościuszki 26.