Do 22 sierpnia do szkół mają trafić nowe, darmowe podręczniki dla pierwszoklasistów. Do 960 placówek w województwie lubelskim trafi 32 tysiące egzemplarzy
Wydawnictwo, które wczoraj zaprezentowano w Kuratorium Oświaty w Lublinie jest pierwszą z czterech części nowego podręcznika. - To powrót do czasów, gdy nauka w szkole odbywała się według pór roku. Z pierwszej części uczniowie będą korzystać przez trzy miesiące. Potem książki zostaną oddane do szkoły i będą czekały na dzieci, które pójdą do pierwszych klas w 2015 roku. A obecni pierwszoklasiści otrzymają kolejną część: "zima” - tłumaczy Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty.
Elementarz składa się z czterech części: polonistycznej, matematycznej, artystycznej i społecznej. Głównym atutem tego podziału jest to, że dzieci będą miały lżejsze tornistry. - Ale jest też aspekt wychowawczy, bo dzięki korzystaniu z podręcznika przez kolejnych uczniów, od początku uczymy szacunku do książek - uważa kurator Babisz. - Poza tym, nowy elementarz niczym nie odbiega od wcześniejszych.
A co o książce sądzą rodzice?
- Żeby ocenić, trzeba zobaczyć, a jeszcze nikt nam go nie pokazywał. Ale mam dwójkę starszych dzieci i wiem, że jedna książka do wszystkiego jest sporym odciążeniem. Plus za to, że jest bezpłatna, choć nie zawsze chodzi o cenę, ale o jakość. Jeśli miałaby być przez to gorsza, to wolałabym zapłacić - uważa Anna Tarnowska z Lublina, której najmłodszy syn we wrześniu rozpocznie naukę w Szkole Podstawowej nr 28.
Podręczniki mają trafić do szkół przed 22 sierpnia. - Apeluję do dyrektorów, aby w momencie odbioru książek dokładnie je przeliczyli i sprawdzili, czy ich liczba zgadza się ze złożonym zamówieniem. Jeśli coś będzie nie tak, to trzeba to zgłosić przez portal Ministerstwa Edukacji Narodowej - mówi Babisz.
Do elementarzy dołączona będzie mapa "Polska - 25 lat wolności”, która przedstawia historię Polski po II wojnie światowej, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich 25 lat. We wrześniu bezpłatnie będą mogli otrzymać ją ci, którzy zarejestrują się na stronie internetowej kancelarii premiera.
Dla pierwszaków
Oprócz darmowego elementarza na każdego pierwszoklasistę przypada też 25 zł dotacji na książkę do języka obcego i 50 zł na materiały ćwiczeniowe. Te ostatnie nauczyciele mogą przygotowywać sami. Wtedy dofinansowanie może być przeznaczone np. na zakup kserokopiarki, na której te materiały będą powielane.