W Wolicy Śniatyckiej stanąć ma Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Jego odsłonięcie zaplanowano w 2020 r. - podczas 100. rocznicy Bitwy pod Komarowej
Pomysł na pomnik upamiętniającego ostatnią bitwę artyleryjską zrodził się już w 1939 r. Kawalerzyści pamiętający wydarzenia 1920 r. założyli wtedy Komitet Budowy Pomnika, którego projekt stworzył Borys von Zinselrling. Wybuchła jedna II wojna światowa i obelisk nie powstał.
Dziesięć lat temu wskrzesić postanowili go członkowie Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”. Projekt pomnika nawiązuje do pierwotnej wersji projektu zakładającej budowę monumentu o wysokości 18 metrów, który u swojej podstawy zawiera mauzoleum z platformą widokową. Górują nad nią skrzydła husarskie oraz sylwetki szarżujących kawalerzystów. Na ścianach postumentu umieszczone mają być znaki wszystkich pułków kawalerii i artylerii konnej.
Pomnik ma stanąć w paśmie wzgórza 255 w Wolicy Śniatyckiej, o które toczyły się boje 31 sierpnia 1920 roku. W bitwie pomiędzy bolszewicką 1 Armią Konną, a polską 1 Dywizją Jazdy udział brało 6 pułków polskich i 20 bolszewickich. Zakończone sukcesem starcie stanowiło moment zwrotny na południowym froncie, porównywalny z wcześniejszą bitwą warszawską
.
– O tym, jak ważne było to wydarzenie i jak bardzo zasługuje na godne upamiętnienie, świadczy decyzja MON o ustanowieniu 31 sierpnia Święta Kawalerii Polskiej – podkreślają członkowie Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”.
Pomysłodawcy przedsięwzięcia będą starali się o dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej. Elementy pomnika przedstawiające znaki wszystkich pułków kawalerii i artylerii, w części sfinansowane zostaną przez środowisko kawaleryjskie. Od kilku lat prowadzona jest publiczna zbiórka.
W rocznicę Bitwy pod Komarowem co roku organizowane są m.in. inscenizacje największej w Europie bitwy kawaleryjskiej. W ramach tegorocznej odbędzie się również wspólne śpiewanie pieśni legionowych.
Więcej szczegółów na temat wydarzenia na www.bitwapodkomarowem.pl