Zachowały się o bocianach podania, legendy, bajki i przysłowia. Powszechnie uważa się, że założenie przez bociana gniazda przynosi szczęście i dostatek domowi i jego gospodarzom. Niektórzy wierzą, że bocian przynosi dzieci. Dlatego wigilia Dnia Dziecka, czyli 31 maja, jest przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” ustanowiona Dniem Bociana.
• Jest tyle okazji do świętowania, dlaczego akurat Dzień Bociana?
– Bocian to najbardziej polski ptak. Gdy moje szkolne koło Ligi Ochrony Przyrody dowiedziało się o ustanowieniu takiego święta, to od razu poparliśmy pomysł. Zorganizujemy konkurs wiedzy o bocianie białym. Wcześniej wydaliśmy dwunastostronicowy biuletyn o bocianie, zawarta tam wiedza pozwoli wszystkim uczniom wystartować w naszym konkursie.
• Tylko od święta zajmujecie się bocianami?
– W całej gminie nadzorujemy gniazda. Mamy ich cztery, każde z gniazd ma dwóch opiekunów, którzy monitorują, co się w gnieździe dzieje, czy są bociany. Co roku, przed przylotami bocianów, usuwamy niepotrzebne gałęzie, śmieci i umacniamy konstrukcje gniazd.
• Podobno udało się udało się wam namówić bociany do osiedlenia się w Trzydniku?
– Jeszcze kilka lat temu nie było tu żadnego gniazda. Przygotowaliśmy wówczas trzy miejsca dla bocianów. Dwa znajdowały się na starych drzewach, a jedno, to specjalnie wykonana platforma ze stali na kupionym przez nas słupie. W pierwszym roku bociany zamieszkały na starej wierzbie, a już w następnym przeniosły się na przygotowaną przez nas platformę. Bardzo się wszyscy z tego cieszyliśmy.