Po dwóch pandemicznych latach to będzie pierwsza Wielkanoc bez obostrzeń sanitarnych i limitów w kościołach. Dzisiaj katolicy obchodzą niedzielę palmową czyli niedzielę Męki Pańskiej. Przed wiernymi Triduum Paschalne – trzy najważniejsze dni roku liturgicznego.
– Przez ostatnie dwa lata święte Triduum Paschalne, które przeżywaliśmy, było ograniczone pandemią koronawirusa. W 2020 r. w kościele było zaledwie kilka osób (ze względu na wprowadzone odgórnie limity-red.). To był nieprawdopodobnie trudny czas – przyznaje ks. Mirosław Ładniak, proboszcz Parafii pw. św. Andrzeja Boboli na lubelskim Czechowie. – Były też ograniczenia (m.in. trzeba było zakryć usta i nos-red.). W tym roku wreszcie będziemy mogli celebrować liturgię Triduum Paschalnego w sposób uroczysty, w pełni rozbudowany, bez żadnych ograniczeń i mam nadzieję, że wszyscy za tym tęsknimy. W naszym kościele liturgia będzie przebiegać w sposób bardzo uroczysty. Wszystkie znaki, które są możliwe będą tak celebrowane, aby podkreślić najważniejszy dzień w roku jakim jest zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Dzisiaj katolicy obchodzą niedzielę Męki Pańskiej rozpoczynającą Wielki Tydzień. Od czwartku wierni będą przeżywać centralne święto – Paschalne Misterium Chrystusa. W Wielki Czwartek rano Msza Krzyżma a wieczorem Msza Wieczerzy Pańskiej, z obrzędem obmycia nóg. W Wielki Piątek nie ma mszy. Modlitwa tego dnia rozpoczyna się od nowenny do Miłosierdzia Bożego.
W lubelskiej archikatedrze liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się od godz. 18, następnie modlący się w bazylice przejdą ulicami Starego Miasta, rozważając stacje drogi krzyżowej. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły.
W Wielki Piątek, w archikatedrze, od godz. 20 do 23 będą się odbywać czuwanie modlitewne połączone ze sprawowaniem sakramentu pokuty i pojednania (z myślą przede wszystkim o osobach, które przyjeżdżają na święta z zagranicy lub z innych miast).
W Wielką Sobotę adoracja Pana Jezusa w grobie i święcenie pokarmów. W Wigilię Paschalną początek liturgii w archikatedrze o godz. 20, zakończony procesją rezurekcyjną. Kapłani zachęcają wiernych, aby w piątek i sobotę idąc do kościoła, zabrali ze sobą świece.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msza „ogłaszająca światu radość o godz. 6”. Późniejsze msze będą sprawowane wg porządku niedzielnego.