W poniedziałek 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz 96. Rocznicę Bitwy Warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. To także święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Podczas poniedziałkowych obchodów w Warszawie wojsko wystawi swoje śmigłowce, myśliwce, czołgi, motocykle i transportery, ale i w Lubelskiem organizatorzy imprez pokażą wiele ciekawego.
Lublin
Lubelskie obchody poniedziałkowego Święta Wojska Polskiego rozpoczną się o 8.30 mszą św. w Archikatedrze. O 9.40 pododdziały pocztów sztandarowych oraz goście przejdą ulicami: Królewską, Lubartowską, Kowalską. Przemarsz zakończy się na placu Zamkowym, gdzie odbędzie się główna część obchodów. Tam, po dokonaniu przez dowódcę Wielonarodowej Brygady przeglądu obecnych pododdziałów, odegrany zostanie hymn państwowy.
Po odczytaniu decyzji i rozkazów w sprawie odznaczeń, przeczytany zostanie Apel Pamięci Oręża Polskiego. Następnie delegacje złożą wieńce przy pomniku żołnierzy AK WiN oraz zgrupowania majora Dekutowskiego-Zapory i tablicach pamiątkowych przy wejściu na Zamek Lubelski.
W części artystycznej planowany jest koncert uczniów ZS im. W. Grabskiego w Lublinie. Wydarzeniem wieńczącym obchody będzie defilada wojskowa.
Po uroczystościach na błoniach pod Zamkiem odbędzie się pokaz sprzętu służb mundurowych oraz koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu orkiestry wojskowej z Lublina.
Biała Podlaska
Już dziś na Święto Wojska Polskiego zaprasza Wojskowa Komenda Uzupełnień w Białej Podlaskiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11:30 od złożenia kwiatów pod pomnikiem 34.Pułku Piechoty przy ul. Warszawskiej, następnie zaplanowano zapalenie zniczy na mogiłach żołnierzy z 1920 roku na cmentarzu parafialnym.
O godz. 13:00 msza św. za ojczyznę i żołnierzy w kościele garnizonowym. Po niej uczestnicy zapalą jeszcze znicze pod Pomnikiem Lotników na ul. Dokudowskiej.
Chętni będą mogli skorzystać z żołnierskiego poczęstunku w sali parafialnej. A na godz. 17:00 w restauracji Anna zaplanowano spotkanie żołnierskich pokoleń przy muzyce.
Chełm
W Chełmie na uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w jednostce wojskowej przy ul. Lubelskiej 139 zaprasza dowódca miejscowego garnizonu ppłk Sławomir Kułaga. 15 sierpnia, po mszy świętej w kościele garnizonowym w intencji żołnierzy w ramach dnia otwartych koszar (9.30), przewidziano pokazy sprzętu wojskowego, musztry paradnej oraz stworzonego przez cywilnych miłośników historii szwadronu kawalerii konnej.
Dzieci będą miały swoje miejsce rozrywki ze zjeżdżalnią, trampoliną i watą cukrową. Tradycyjnie będzie też wojskowy poczęstunek, czyli żołnierska grochówka.
Puławy
W Puławach poniedziałkowe obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej (godz. 8:30), a główne uroczystości patriotyczne zaplanowano na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich. Tam, o godz. 10:00, przy tablicy upamiętniającej marszałka Józefa Piłsudskiego władze miasta i powiatu złożą wieńce i wygłoszą okolicznościowe przemówienia.
Godzinę później na terenie Centralnej Biblioteki Rolniczej otwarta zostanie wystawa poświęcona Naczelnikowi Polski. Dla mieszkańców tego dnia (godz. 17:00) na Skwerze Niepodległości czeka także koncert patriotyczny z akompaniamentem fortepianu.
Będzie także coś dla miłośników jazdy na rowerze. 14 sierpnia historyk Zbigniew Kiełb zaprasza na „Rowerową Kontrofensywę”, czyli rajd połączony ze zwiedzaniem miejsc pamięci związanych z Bitwą Warszawską – Skwer Niepodległości, godz. 8.30.
Zamość
Już w sobotę rozpocznie się trzydniowy Zamojski Piknik Historyczny, w którym wezmą udział grupy rekonstrukcyjne z Polski.
Impreza rozpocznie się o godz. 13.00 na Rynku Wielkim Turniejem Miecza Długiego, o godz. 16 na strzelnicy VIS oglądać będzie można Turniej Muszkieterski, a już godzinę później w Bastionie VII odbędzie się Turniej Szabli Bojowej.
W sobotę, 14 sierpnia, pod bastionem VII o godz. 10 rozegrany zostanie Turniej Pawężniczy, a o godz. 13 – Turniej Włóczni. O godz. 16 na Rynku Wielkim podziwiać będziemy mogli zmagania Turnieju Miecza i Tarczy. W ostatnim dniu imprezy, 15 sierpnia, w Bastionie VII o godz. 10 wystartuje Bieg Dam, a o godz. 11 – Bieg Giermków.
W programie także wiele imprez towarzyszących: zwiedzanie obozu historycznego, gry i zabawy plebejskie, warsztaty historyczne oraz zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Wszystkie wydarzenia odbywać będą się na terenie Bastionu VII (nadszańca) oraz na Rynku Wielkim.
15 sierpnia o godz. 14 z parkingu przy ul. Peowiaków w Zamościu wyruszy też motocyklowa III Patriotyczna Zamojska Parada z Flagami. Może w niej wziąć udział każdy motocyklista, ale warunkiem udziału jest: udekorowanie motocykla flagą państwową RP oraz umiejętność jazdy
w kolumnie. Współorganizatorem wydarzenia jest Kresowe Bractwo Motocyklowe „Biały Kruk”.
W Warszawie na bogato
Centralne uroczystości poniedziałkowego święta rozpoczną się w Warszawie o godz. 12.00. Po części oficjalnej zaplanowano defiladę. Jej pierwszym elementem będzie przelot 6 samolotów TS-11 Iskra. Następnie na niebie pojawią się śmigłowce: SW-4, W-3W/WA „Sokół”, Mi-17 i Mi-8, Mi-24 oraz samoloty: M-28 Bryza, C-295 M, C-130 Hercules, C-295 Casa, PZL-130 Orlik, Su-22, MiG-29, F-16.
Po pokazie sprzętu latającego Alejami Ujazdowskimi przejdą współczesne pododdziały WP, m.in.: Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych, Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych RP, 6. Brygada Powietrznodesantowa, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, 10. Brygada Logistyczna.
– W defiladzie uczestniczyć będzie blisko 1,5 tys. polskich żołnierzy oraz ok. 200 żołnierzy z kilkunastu innych państw – informuje Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON.
Następnie zaprezentowane zostaną maszyny lądowe. Przez Aleje Ujazdowskie przejadą m.in.: motocykle ŻW, HMMWV Wojsk Specjalnych, Mercedesy Gelendwagen, opancerzone samochody SKORPION-3, transportery „ROSOMAK” oraz „ROSOMAK” – WEM, wyrzutnie rakietowe WR-40 „LANGUSTA”, samobieżne armatohaubice 152 mm „DANA”, przeciwlotnicze rakietowe wozy bojowe „OSA”, zautomatyzowane wozy dowodzenia „ŁOWCZA-3K”, czołgi Leopard 2A5 oraz 2A4, amerykańskie czołgi Abrams, transportery minowania narzutowego „KROTON”.
Ponadto w obchodach uczestniczyć będzie 13 grup rekonstrukcyjnych (w sumie 330 osób).