Od 1 sierpnia Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie ma nową szefową. Agnieszkę Jarosińską zastąpiła Karina Czyżewska, będąca od 18 czerwca jej zastępczynią.
Czyżewska ma 42 lata. Jest absolwentką "Zarządzania i marketingu" na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracowała m.in. w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.
W ostatnich wyborach samorządowych, które odbyły się 7 kwietnia ubiegała się z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzeciej Drogi Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe o mandat radnej w Gminie Wólka. W okręgu 12 zdobyła 71 głosów, o 24 mniej od Marina Szymczaka z (KWW Edwina Gortata), który dostał się do rady.
Zgodnie z ustawą z 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych do zadań instytucji, którą będzie kierowała Czyżewska należy nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych, a w szczególności:
- kontrola jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w produkcji i obrocie, w tym wywożonych za granicę,
- kontrola jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych sprowadzanych z zagranicy, w tym kontrola graniczna tych artykułów,
- dokonywanie oceny i wydawanie świadectw w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych,
- powiadamianie podpunktu krajowego punktu kontaktowego w ramach sieci systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt (system RASFF) o podjętych decyzjach dotyczących niebezpiecznych artykułów rolno-spożywczych,
- kontrola artykułów rolno-spożywczych posiadających zarejestrowane, na podstawie odrębnych przepisów, chronione oznaczenia geograficzne, oznaczenia pochodzenia albo świadectwa dla artykułów rolno-spożywczych o szczególnym charakterze oraz współpraca z jednostkami sprawującymi taką kontrolę w innych państwach,
- kontrola żywności w rolniczym handlu detalicznym.
WIJHARS współpracuje także z właściwymi organami administracji rządowej w województwie, organami innych inspekcji, urzędami centralnymi, policją, jednostkami samorządu terytorialnego oraz państwowymi jednostkami organizacyjnymi realizującymi politykę rolną państwa.