Pięćdziesiąt, sto, a może dwieście złotych – ile pieniędzy przekazać parafii? To pytanie zadaje sobie wiele osób przygotowujących się do wizyty duszpasterskiej.
Poszczególne parafie same decydują nie tylko o harmonogramie wizyt, ale i o tym, na co przeznaczą zebrane podczas nich pieniądze.
– Każda parafia ma swoje priorytety i ksiądz proboszcz przeznacza ofiary na określone cele, na przykład na budowę kościoła – usłyszeliśmy w lubelskiej kurii.
Nasz rozmówca nie chciał się jednak przedstawić, bo, jak tłumaczył, na ten temat należy rozmawiać wyłącznie z parafiami.
Niestety, również w niektórych parafiach księża nie chcą opowiadać o wizytach duszpasterskich.
– Nie będę na ten temat rozmawiał – usłyszeliśmy od ks. Adama Szponara, proboszcza parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach.
Wśród proboszczów są jednak również tacy, którzy traktują wizyty duszpasterskie jako miłą okazję do spotkania z parafianami i nie ukrywają tego, jak przebiegają.
– Sam chodzę po kolędzie i spotykam się z wielką uprzejmością ludzi – mówi ks. Ryszard Jurak, który od prawie 30 lat jest proboszczem liczącej ponad 18 tysięcy wiernych parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny w Lublinie.
– Dla nas to wielka okazja do tego, żeby poznać osobiście parafian. Kiedy zakładaliśmy tę parafię, dowiadywaliśmy się dzięki temu, gdzie pracują i w czym mogą pomóc przy jej tworzeniu – wspomina.
Chociaż trudno dowiedzieć się, jak hojni są lublinianie podczas takich wizyt, to nie jest żadną tajemnicą, na co przeznaczane są ofiary zbierane w mieszkaniach.
– Zasada jest taka, że te osoby, które kiedyś przekazywały ofiary, robią to również teraz, a my nie oceniamy parafian pod tym kątem. Ofiary są dobrowolne – mówi ks. Ryszard Jurak.
- Ich owocem jest cały zespół sakralny, który tu powstał. Teraz ofiary przeznaczamy na remonty i bieżące wydatki. Same rachunki za prąd to wydatek rzędu 11 tysięcy złotych co dwa miesiące – tłumaczy.
Część parafian uważa, że ofiara powinna być symboliczna. – Przecież Kościół dochód i tak ma, chociażby z tacy, na którą niektórzy nie żałują. Ja co roku przeznaczam na wizytę duszpasterską ok. 20 zł. Według mnie, to w zupełności wystarczy, wyższe sumy to przesada – twierdzi Marek Nowak z Lublina.
Wiadomo na pewno, że księża nie narzekają na frekwencję parafian podczas takich wizyt.
– Jest taka, jak co roku, a może nawet nieco się zwiększa – mówi ks. Kazimierz Gacan, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Agnieszki w Lublinie. – Odsetek jest podobny każdego roku, wynosi od 70 do 80 procent – potwierdza ks. Ryszard Jurak.
To nie znaczy, że na przestrzeni lat nie widać żadnych zmian w tym, jak przebiegają wizyty duszpasterskie.
– U nas wizyty odbywają się od 15.30 mniej więcej do godziny 20. Obecnie często jest to problemem dla osób, które pracują do późna, na przykład w marketach – tłumaczy ks. Ryszard Jurak.
– Czasami zastajemy w domach tylko dzieci. Poza tym, wiele naszych rodzin wyjeżdża w tym czasie na święta i w związku z tym przyjmują księży trochę "w kratkę”. Wiele naszych rodzin wyprowadziło się też do domów poza miastem, a tutejsze mieszkania wynajmują jako stancje. Część mieszkań w nowych blokach stoi pusta – dodaje.
Największą różnice widać jednak w tym, o czym rozmawia się podczas wizyt.
– Nie ma już dyskusji na tematy polityczne ani prowokowania do takich rozmów, tak jak miało to miejsce w latach 80. i 90. – podkreśla ks. Ryszard Jurak. – Teraz ludzie są podczas takich wizyt bardziej szczerzy. Często umawiamy się potem na dłuższe rozmowy w kancelarii parafii – tłumaczy.
Nie zawsze jednak tak jest. – Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek ksiądz podczas wizyty duszpasterskiej został na dłużej. Za każdym razem był ten sam schemat: zamienił z nami dwa słowa, wziął kopertę i poszedł. Wypadałoby, żeby chociaż zachował pozory zainteresowania swoimi parafianami – uważa Agnieszka Kaczmarek z Lublina.