Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

31 stycznia 2005 r.
22:00
Edytuj ten wpis

Zbadają ślinę na lekcjach

0 0 A A

Badania śliny albo moczu na obecność narkotyków chce wprowadzić wśród lubelskich uczniów stowarzyszenie „Postis”. Pomysłowi sprzeciwił się już Ratusz. Mimo to stowarzyszenie nie rezygnuje z zamiarów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prawie wszystkie lubelskie gimnazja zostaną objęte programem „W trosce o młodzież – przeciw narkotykom”. Ma wystartować w przyszłym miesiącu. Obejmuje m.in. szkolenia dla nauczycieli, konkursy, ulotki oraz pracę z rodzicami. Największe kontrowersje wzbudza jednak propozycja wprowadzenia testów do badania śliny i moczu. Dzięki nim wiadomo by było, czy uczeń brał narkotyki. Badania miałyby się odbywać na terenie szkoły. Nauczyciele robiliby je sami.
– Przyznaję, że jest to odważny pomysł, ale w dobie zagrożenia narkotykami takie działania są konieczne – mówi Barbara Bojko, prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Zagrożonej Patologią Społeczną „Postis”, które organizuje akcję.
Jednak Zespoł ds. Przeciwdziałania Narkomanii przy Prezydencie Miasta, w którego skład wchodzą psychologowie i ludzie na co dzień walczący z narkomanią, wydał programowi negatywną opinię.
– Pomysł jest niedopracowany i wzbudza kontrowersje, głównie wśród rodziców – mówi dr Ireneusz Siudem, psycholog, członek zespołu. – Sama konieczność badania ucznia w szkole budzi moje wątpliwości. Bo co to da? Nauczyciel po samym zachowaniu ucznia jest w stanie stwierdzić niepokojące objawy. Wtedy informuje rodziców. Ale ewentualne testy na narkotyki są wykonywane w poradniach. To jest lepsze miejsce na takie badania.
Wątpliwości mają też dyrektorzy lubelskich gimnazjów. – Stowarzyszenie chce, żeby testy robiła szkoła. Ale my nie jesteśmy do tego przygotowani, nie mamy też uprawnień. Nie pójdę przecież z uczniem do toalety. Nie mogę być lekarzem czy policjantem – twierdzi Barbara Warda, dyrektor Gimnazjum nr 16 przy ul. Poturzyńskiej w Lublinie.
Zaniepokojeni też są rodzice. – To jest robienie z dzieci podejrzanych – uważa ojciec gimnazjalisty z Prywatnego Gimnazjum i Liceum im. K. Gostyńskiego w Lublinie. – Dzieci nie wolno tak traktować. Szkoła nie jest dobrym miejscem na takie testy. Może zacznijmy badać dzieci alkomatem? Przecież więcej gimnazjalistów pije alkohol niż zażywa narkotyki.
– Może nie zostało to do końca wytłumaczone, stąd ta negatywna opinia dla naszego programu – tłumaczy prezes Bojko. – Test będzie odbywał się w obecności rodzica i za jego zgodą. Docierają do mnie opinie sceptyków, ale też wiele osób popiera nasz program.
Sprawą zainteresowaliśmy już Kuratorium Oświaty i rzecznika praw dziecka. – Po dopracowaniu tego projektu być może nasza opinia się zmieni, ale na razie jest to niemożliwe – mówi dr Siudem. – Wprowadzenie tego teraz byłoby bardzo niebezpieczne i mogłoby narobić więcej szkód niż pożytku.

Jak to działa


Narkotykowy test moczu jest uważany przez wielu specjalistów za jedyne wiarygodne badanie, czy dziecko miało kontakt z narkotykami. Może wykryć narkotyk w ciągu trzech dni od jego użycia. Producenci zalecają, by testy były wykonywane w poradniach antynarkotykowych. Rodzice muszą być obecni przy oddawaniu moczu (dziecko może oszukać, wykorzystując mocz „czystego” kolegi lub koleżanki).

Pozostałe informacje

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium