Rozmowa z HENRYKIEM SMOLARZEM, dyrektorem Regionalnego Biura Energii.
RED.: Jaki wpływ na środowisko mają odnawialne źródła energii?
HS: Rozwój energetyki odnawialnej to dobra wiadomość dla środowiska. Niesie ze sobą redukcję ilości gazów cieplarnianych, a także tzw. współtowarzyszących zanieczyszczeń, takich jak pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu, mających bezpośredni i pośredni wpływ na nasze zdrowie.
RED.: Istnieje wiele sposobów pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, który z nich jest najbardziej popularny?
HS: Spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii najbardziej dostępnym rodzajem jest energia słoneczna, coraz częściej wykorzystywana do przygotowania ciepłej wody użytkowej za pomocą kolektorów słonecznych.
RED.: W jaki sposób możemy pozyskać energię słoneczną poprzez kolektory?
HS: Zasada działania kolektora jest prosta - promienie słoneczne padając na kolektor nagrzewają płyn, który znajduje się w jego wnętrzu. Ciepło z kolektora magazynowane jest w zbiorniku z wodą. Kolektor znajdujący się na dachu i zbiornik wody w piwnicy są połączone za pomocą rurek, w których krąży specjalny płyn (najczęściej glikol). Ogrzana przez kolektor ciecz przepływa rurami do zasobnika, gdzie podnosi jego temperaturę.
RED.: Co sprawia, że coraz więcej osób wybiera właśnie ten sposób pozyskania dodatkowego źródła energii?
HS: Kolektory słoneczne są wygodne: można je stosować w budownictwie zarówno jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Ich największą zaletą jest również oszczędność. Montując je na dachu domu, możemy zaspokoić do 70% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną. Jednak aby uzyskać gwarancję osiągów energetycznych, a co za tym idzie, zwrot poniesionych kosztów, instalacja solarna musi być optymalnie dobrana i prawidłowo eksploatowana. Niezbędne jest też prawidłowe jej zamontowanie, odpowiednie ustawienie względem stron świata oraz właściwy kąt nachylenia.