Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

4 grudnia 2024 r.
7:07

Barbórka w cieniu zielonej rewolucji

Autor: Zdjęcie autora opr. - p.p.

Dziś swoje święto ma 7000 górników z LW Bogdanka. Barbórka powoli staje się naszym świętem, bo Lubelskie, to dziś najbardziej prężny region górniczy w kraju. Tymczasem przyszłość górnictwa kamiennego w Polsce stoi przed wielkimi wyzwaniami. W tle Europejski Zielony Ład oraz coraz bardziej realny scenariusz wygaszania wydobycia węgla i nierówna konkurencja z dotowanymi kopalniami ze Śląska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śląskie kopalnie są objęte umową społeczną, dzięki czemu otrzymują miliardowe wsparcie od państwa, Lubelski Węgiel Bogdanka musi samodzielnie mierzyć się z wyzwaniami nowoczesnego świata.

Polskie górnictwo na rozdrożu

Polski sektor górniczy znalazł się w bezprecedensowym momencie, który zadecyduje o jego dalszym funkcjonowaniu w kolejnych dekadach. Podpisana umowa społeczna dla kopalń śląskich, pierwotnie zakładająca stopniowe wygaszanie wydobycia do 2049 r., może ulec znaczącemu przyspieszeniu. Eksperci wskazują na realną możliwość zakończenia wydobycia już w 2040 r., a w najbardziej radykalnych scenariuszach widmo zamknięcia kopalń może wydarzyć się już nawet w 2035 r.

W tej skomplikowanej układance szczególną pozycję zajmuje Lubelski Węgiel Bogdanka, który jako jedyny znaczący podmiot pozostaje poza ramami umowy społecznej. Ta pozornie korzystna sytuacja stawia jednak przed spółką szereg wyzwań.

Podczas gdy śląskie kopalnie mogą liczyć na systemowe wsparcie państwa, lubelska spółka musi samodzielnie mierzyć się z coraz trudniejszą rzeczywistością. Paradoks polskiego górnictwa polega na tym, że jego najbardziej efektywny podmiot zmuszony jest konkurować z dotowanym węglem ze Śląska.

Ta sytuacja wymaga od zarządu Bogdanki niezwykłej elastyczności w planowaniu strategicznym i poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju.

Nierówna konkurencja

Lubelski Węgiel Bogdanka, zatrudniając ponad 5,2 tys. osób (liczba ta wzrasta do około 7 tys., wraz ze spółkami zależnymi), osiąga roczne wydobycie na poziomie 8 mln ton węgla. Dla porównania Polska Grupa Górnicza, przy zatrudnieniu sięgającym 30 tys. pracowników, wydobywa niewiele ponad 20 mln ton rocznie.

W 2023 r. lubelska spółka osiągnęła bardzo dobre wyniki finansowe, co było bezpośrednim skutkiem rekordowo wysokich cen węgla na rynkach światowych. Jednak już początek bieżącego roku przyniósł radykalną zmianę koniunktury – ceny surowca spadły o ponad jedną piątą. W konsekwencji natychmiast odbiło się to na rentowności wydobycia.

Mimo niesprzyjających warunków rynkowych Bogdanka wciąż utrzymuje rentowność operacyjną, co jaskrawo kontrastuje z sytuacją śląskich kopalni. Tymczasem koszt wydobycia tony węgla na Śląsku jest przeszło dwukrotnie wyższy niż w lubelskiej spółce.

Perspektywy rozwoju

W obliczu nieuchronnego odchodzenia od węgla Bogdanka intensywnie poszukuje alternatywnych kierunków rozwoju. Spółka z sukcesem weszła na rynek ukraiński, gdzie dostarcza węgiel do tamtejszych cementowni i cukrowni. Choć część kontraktów na dostawy do elektrowni została zawieszona w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, perspektywa powojennej odbudowy tego kraju może otworzyć przed Bogdanką nowe możliwości ekspansji.

Do końca bieżącego roku zarząd spółki LW Bogdanka planuje przedstawić nową, wieloletnią strategię rozwoju, która uwzględni zmieniające się uwarunkowania rynkowe i regulacyjne. Równolegle prowadzone są intensywne prace inwestycyjne związane z udostępnieniem nowych złóż, co ma zagwarantować stabilność wydobycia w kolejnych latach.

Kopalnia patrzy w przyszłość

Cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej i postępująca transformacja energetyczna wymuszają na spółce poszukiwanie nowych ścieżek rozwoju. Bogdanka już teraz rozwija projekty wykraczające poza tradycyjną działalność górniczą – inwestuje w technologie magazynowania energii, produkcję wodoru oraz zagospodarowanie metanu z pokładów węgla.

Szczególnie istotnym krokiem było uruchomienie w 2023 r. farmy fotowoltaicznej o mocy 3 MW. Spółka planuje jej rozbudowę do 30 MW, co stanowi element szerszej strategii osiągnięcia znacznej mocy ze źródeł odnawialnych. Celem władz kopalni jest zaspokojenie nawet 10 proc. rocznej konsumpcji energii elektrycznej województwa lubelskiego do 2030 r. Bogdanka jako pierwsza polska kopalnia wdraża też kompleksowy system zarządzania energią, który ma znacząco obniżyć ślad węglowy przedsiębiorstwa. Te działania pokazują, że spółka aktywnie przygotowuje się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości energetycznej. Spółka zakłada stworzenie innowacyjnego koncernu multi-surowcowego napędzającego zieloną transformację oraz zabezpieczającego rozwój gospodarczy regionu.

Materiał powstał przy współpracy z LW Bogdanka S.A.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium