Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

4 grudnia 2024 r.
7:07

Barbórka w cieniu zielonej rewolucji

Autor: Zdjęcie autora opr. - p.p.
0 A A

Dziś swoje święto ma 7000 górników z LW Bogdanka. Barbórka powoli staje się naszym świętem, bo Lubelskie, to dziś najbardziej prężny region górniczy w kraju. Tymczasem przyszłość górnictwa kamiennego w Polsce stoi przed wielkimi wyzwaniami. W tle Europejski Zielony Ład oraz coraz bardziej realny scenariusz wygaszania wydobycia węgla i nierówna konkurencja z dotowanymi kopalniami ze Śląska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śląskie kopalnie są objęte umową społeczną, dzięki czemu otrzymują miliardowe wsparcie od państwa, Lubelski Węgiel Bogdanka musi samodzielnie mierzyć się z wyzwaniami nowoczesnego świata.

Polskie górnictwo na rozdrożu

Polski sektor górniczy znalazł się w bezprecedensowym momencie, który zadecyduje o jego dalszym funkcjonowaniu w kolejnych dekadach. Podpisana umowa społeczna dla kopalń śląskich, pierwotnie zakładająca stopniowe wygaszanie wydobycia do 2049 r., może ulec znaczącemu przyspieszeniu. Eksperci wskazują na realną możliwość zakończenia wydobycia już w 2040 r., a w najbardziej radykalnych scenariuszach widmo zamknięcia kopalń może wydarzyć się już nawet w 2035 r.

W tej skomplikowanej układance szczególną pozycję zajmuje Lubelski Węgiel Bogdanka, który jako jedyny znaczący podmiot pozostaje poza ramami umowy społecznej. Ta pozornie korzystna sytuacja stawia jednak przed spółką szereg wyzwań.

Podczas gdy śląskie kopalnie mogą liczyć na systemowe wsparcie państwa, lubelska spółka musi samodzielnie mierzyć się z coraz trudniejszą rzeczywistością. Paradoks polskiego górnictwa polega na tym, że jego najbardziej efektywny podmiot zmuszony jest konkurować z dotowanym węglem ze Śląska.

Ta sytuacja wymaga od zarządu Bogdanki niezwykłej elastyczności w planowaniu strategicznym i poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju.

Nierówna konkurencja

Lubelski Węgiel Bogdanka, zatrudniając ponad 5,2 tys. osób (liczba ta wzrasta do około 7 tys., wraz ze spółkami zależnymi), osiąga roczne wydobycie na poziomie 8 mln ton węgla. Dla porównania Polska Grupa Górnicza, przy zatrudnieniu sięgającym 30 tys. pracowników, wydobywa niewiele ponad 20 mln ton rocznie.

W 2023 r. lubelska spółka osiągnęła bardzo dobre wyniki finansowe, co było bezpośrednim skutkiem rekordowo wysokich cen węgla na rynkach światowych. Jednak już początek bieżącego roku przyniósł radykalną zmianę koniunktury – ceny surowca spadły o ponad jedną piątą. W konsekwencji natychmiast odbiło się to na rentowności wydobycia.

Mimo niesprzyjających warunków rynkowych Bogdanka wciąż utrzymuje rentowność operacyjną, co jaskrawo kontrastuje z sytuacją śląskich kopalni. Tymczasem koszt wydobycia tony węgla na Śląsku jest przeszło dwukrotnie wyższy niż w lubelskiej spółce.

Perspektywy rozwoju

W obliczu nieuchronnego odchodzenia od węgla Bogdanka intensywnie poszukuje alternatywnych kierunków rozwoju. Spółka z sukcesem weszła na rynek ukraiński, gdzie dostarcza węgiel do tamtejszych cementowni i cukrowni. Choć część kontraktów na dostawy do elektrowni została zawieszona w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, perspektywa powojennej odbudowy tego kraju może otworzyć przed Bogdanką nowe możliwości ekspansji.

Do końca bieżącego roku zarząd spółki LW Bogdanka planuje przedstawić nową, wieloletnią strategię rozwoju, która uwzględni zmieniające się uwarunkowania rynkowe i regulacyjne. Równolegle prowadzone są intensywne prace inwestycyjne związane z udostępnieniem nowych złóż, co ma zagwarantować stabilność wydobycia w kolejnych latach.

Kopalnia patrzy w przyszłość

Cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej i postępująca transformacja energetyczna wymuszają na spółce poszukiwanie nowych ścieżek rozwoju. Bogdanka już teraz rozwija projekty wykraczające poza tradycyjną działalność górniczą – inwestuje w technologie magazynowania energii, produkcję wodoru oraz zagospodarowanie metanu z pokładów węgla.

Szczególnie istotnym krokiem było uruchomienie w 2023 r. farmy fotowoltaicznej o mocy 3 MW. Spółka planuje jej rozbudowę do 30 MW, co stanowi element szerszej strategii osiągnięcia znacznej mocy ze źródeł odnawialnych. Celem władz kopalni jest zaspokojenie nawet 10 proc. rocznej konsumpcji energii elektrycznej województwa lubelskiego do 2030 r. Bogdanka jako pierwsza polska kopalnia wdraża też kompleksowy system zarządzania energią, który ma znacząco obniżyć ślad węglowy przedsiębiorstwa. Te działania pokazują, że spółka aktywnie przygotowuje się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości energetycznej. Spółka zakłada stworzenie innowacyjnego koncernu multi-surowcowego napędzającego zieloną transformację oraz zabezpieczającego rozwój gospodarczy regionu.

Materiał powstał przy współpracy z LW Bogdanka S.A.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ukraiński właściciel Ursusa chce wznowić produkcję ciągników. Lublin skorzysta?

Ukraiński właściciel Ursusa chce wznowić produkcję ciągników. Lublin skorzysta?

Ursus ma wznowić produkcję ciągników. Tak deklaruje Oleg Krot, prezes firmy M.I. Crow, która od października jest nowym właścicielem przedsiębiorstwa. Pada też zapowiedź odnowy parku maszynowego w Lublinie.

Wykryje miażdżycę lub tętniaka mózgu. Kardiolodzy mają już ten sprzęt w swojej pracowni

Wykryje miażdżycę lub tętniaka mózgu. Kardiolodzy mają już ten sprzęt w swojej pracowni

To kluczowy sprzęt we wczesnym wykrywaniu wielu poważnych schorzeń naczyniowych. Bialski szpital wzbogacił się o angiograf.

W pożarze rodzina straciła cały dobytek. Można pomóc w zbiórce

W pożarze rodzina straciła cały dobytek. Można pomóc w zbiórce

Rodzina Klimków w pożarze 5 stycznia straciła praktycznie cały swój dobytek. Ruszyła zbiórka na odbudowę domu.

Stacja narciarska w Kazimierzu Dolnym działa od niedzieli

Już można! Białe szaleństwo od niedzieli na stoku w Kazimierzu Dolnym

Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą szusować w trzech miejscach. W niedzielę zgodnie z zapowiedzią sezon otworzyła stacja narciarska w Kazimierzu Dolnym.

Motor Lublin dzisiaj wraca do treningów. Jeden sparing w kraju i obóz w Turcji

Motor Lublin dzisiaj wraca do treningów. Jeden sparing w kraju i obóz w Turcji

Koniec laby, czas na ciężką pracę. Piłkarze Motoru Lublin w poniedziałek spotkają się na pierwszym wspólnym treningu w 2025 roku. Podopieczni Mateusza Stolarskiego tylko przez kilka dni będą ćwiczyć na swoich obiektach. Już w sobotę wylecą na obóz do tureckiego Belek.

Urzędnicy chcieli dogodzić mieszkańcom. Przedsiębiorcy nie chcą fotobudki w ratuszu

Urzędnicy chcieli dogodzić mieszkańcom. Przedsiębiorcy nie chcą fotobudki w ratuszu

W grudniu w międzyrzeckim ratuszu stanęła fotobudka. Miejscowi przedsiębiorcy zarzucają urzędnikom złamanie zasad uczciwej konkurencji.

Zaczęło się w nocy. Szklanka na lubelskich drogach

Zaczęło się w nocy. Szklanka na lubelskich drogach

Synoptycy ostrzegają przed gołoledzią. Marznąca mżawka może pojawić się w całym regionie.

Uwaga, idą trzej królowie. Autobusy i samochody pojadą inaczej

Uwaga, idą trzej królowie. Autobusy i samochody pojadą inaczej

W poniedziałek spod archikatedry w Lublinie wyruszy Orszak Trzech Króli. Na kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej czekają utrudnienia.

Orszak Trzech Króli w Zamościu - styczeń 2024

Kłaniajcie się królowie. Orszaki przejdą ulicami wielu miast

Nie tylko w dużych i mniejszych miastach, również w wioskach przyjęła się już tradycja organizowania Orszaków Trzech Króli. W tym roku też tak będzie.

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium