W Lublinie odbył się Memoriał Stanisława Zalewskiego. Najważniejszym punktem imprezy był mecz pomiędzy reprezentacjami Lublina i Radomia.
Tegoroczna edycja Memoriału odbyła się w zupełnie innych warunkach, niż te poprzednie. Przypomnijmy, że w ostatnich latach pewną tradycją były walki na Moście Kultury w Lublinie, które odbywały się na przełomie czerwca i lipca.
– Po „odmrożeniu” sportu zdecydowaliśmy się, że Memoriał odbędzie się pod koniec listopada, w szczególnym miejscu dla lubelskiego i polskiego boksu, a także samego Stanisława Zalewskiego, bo w dawnym kinie Apollo przy ul. Peowiaków 6. To tutaj, w niedzielę 20 maja 1944 roku w kinie „Apollo”, po raz pierwszy od wybuchu II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Polsce, odbył się pięściarski mecz międzymiastowy, w którym Lublin przegrał z Warszawą 4:6. To tutaj, dokładnie trzy miesiące później, rozegrany został także pierwszy turniej na wyzwolonym skrawku Polski. Oczywiście w zawodach boksował Stanisław Zalewski, który mieszkał za ścianą, w kolejnej kamienicy, pod numerem 8 – powiedział związkowej stronie prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Bokserskiego, Krzysztof Sugier.
Co roku ta impreza jest znakomitą okazją do przypomnienia sobie najlepszych czasów lubelskiego pięściarstwa, którego symbolem jest właśnie Stanisław Zalewski. Pierwsze kroki w tym sporcie stawiał on w PKS Lublin jeszcze w latach 30-tych ubiegłego stulecia. W jego barwach w 1937 r. wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski. Po zakończeniu II wojny światowej został trenerem. Jego talent dostrzegł Feliks Stamm, którego przez wiele lat był bliskim współpracownikiem. Jako masażysta reprezentacji Polski brał udział w czterech turniejach olimpijskich i jedenastu mistrzostwach Europy.
Na poziom sportowy tegorocznego Memoriału nie można było narzekać, bo reprezentanci Lublina i Radomia pokazali kawałek dobrego boksu. Szczególnie ciekawie było w rywalizacji seniorów. Najpierw już w pierwszej rundzie Damian Cieślik (Stara Szkoła Boksu Lublin) pokonał Daniela Śpiewaka. Chwilę później Hubert Kwapisz (Berej Boxing Lublin) przez trzy rundy obijał Pawła Piroga. Sędziowie przyznali zwycięstwo reprezentantowi gospodarzy, co zapewniło kadrze Lublina remis w tym prestiżowym starciu.
Warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym wydarzeniu. Podczas Memoriału pamiątkowe statuetki z okazji 50-rocznicy awansu do II ligi odebrali pięściarze Motoru Lubin – Krzysztof Sugier i Zbigniew Czubacki. Uhonorowano również Julię Szeremetę. Zawodniczka KS Paco Lublin niedawno zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy juniorek w czarnogórskiej Budvie.
Lublin – Radom 13:13
Walk: kat. 30 kg (adepci): Wiktor Lipiec - Michał Borowski remis * 63 kg (kadet): Kacper Chachaj - Kacper Machnio 0:3 * 60 kg (kadet): Krystian Mendzelewski - Kacper Chodara 3:0 * 64 kg (junior): Kacper Lipiec - Alan Stanos 2:1 * 75 kg (kadet): Dawid Marcinek - Ryszard Olender 2 AB dla Olendra * 81 kg (junior): Nikita Bendeicki - Krystian Kopeć 0:3 * 75 kg (junior): Marcel Pietras - Cezary Znamiec 0:3 * 81 kg (senior): Damian Cieślik - Daniel Śpiewak 1 AB dla Cieślika * 75 kg (senior): Hubert Kwapisz - Paweł Piróg 3:0.