Niemal 400 mieszkań powstanie przy ul. Krochmalnej na terenach po dawnej cukrowni w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Urząd Miasta właśnie wydał pozwolenia na budowę trzech bloków. Prace mają się rozpocząć latem tego roku.
Nowe mieszkania mają być budowane u zbiegu ul. Krochmalnej i Cukrowniczej. Dzisiaj jest tu asfaltowy plac, część dawnego placu buraczanego, przez ostatnich kilka lat wykorzystywany przez ośrodki szkolenia kierowców.
W tym miejscu mają powstać trzy budynki wielorodzinne. – Będą to bloki pięcio- i siedmiokondygnacyjne z garażami podziemnymi – informuje spółka PRF Nieruchomości, która nadzoruje rządowy program budowy mieszkań. – W strukturze mieszkań przewidziano kawalerki oraz lokale dwu- i trzypokojowe.
Inwestycja przy Krochmalnej ma być podzielona na dwa etapy. W pierwszym powstałyby dwa bloki mieszkalne. Jeden miałby 309 miejsc parkingowych, drugiemu towarzyszyłoby ich 140. W tym etapie powstać ma również droga dojazdowa wraz ze skrzyżowaniem z ul. Krochmalną. Drugi etap przewiduje wzniesienie jeszcze jednego bloku mieszkalnego.
Urząd Miasta poinformował właśnie o wydaniu dwóch pozwoleń na budowę. Obejmują one obydwa etapy inwestycji, czyli trzy bloki, komplet miejsc parkingowych oraz drogę dojazdową. – Ogrzewanie budynków oraz ciepłej wody użytkowej będzie zapewnione z miejskiej sieci ciepłowniczej – zapowiada Ratusz.
Projekt budynków przygotował lubelski architekt Bolesław Stelmach, który podkreśla, że inwestycja wpisze się w trwającą przemianę okolicy. – Teren lokalizacji otacza przestrzenny i estetyczny chaos, natomiast w planach ma powstać po sąsiedzku zespół reprezentacyjnych budynków publicznych – stwierdza architekt. Niedaleko rośnie dworzec, a bliżej stadionu ma także powstać siedziba sądu.
Bezpośrednim inwestorem, któremu wydano pozwolenie na budowę, będzie spółka MDR Lublin Krochmalna, jedna z celowych spółek zawiązanych do budowy mieszkań w poszczególnych miastach. W Lublinie będą to pierwsze takie bloki.
Rządowe mieszkania na wynajem przeznaczone są dla osób, które nie chcą lub nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego na zakup własnego lokum. Czynsze mają być niższe od wolnorynkowych, dlatego zainteresowanych może być sporo. Tam, gdzie już oddawano takie inwestycje, było po kilku chętnych na lokal.
Budynkami przez 30 lat ma zarządzać spółka PRF Nieruchomości.