Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 października 2020 r.
19:33

Lublin ma nowy mural, powstał przy Mełgiewskiej. Żuki, honkery, lubliny, lubimy [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy
21 2 A A

– Efekt jest dokładnie taki jaki chciałem – mówi autor muralu, który powstał przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie. W piątek został namalowany ostatni element. Mająca około 80 metrów długości historia nieistniejącej fabryki samochodów, jest gotowa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Deszcze mnie prześladowały, ciężko było pracować, ale pobyt w Lublinie będę wspominał bardzo miło. Ciekawe doświadczenie, bo bardzo wiele osób rozmawiało ze mną, dzieląc się opowieściami z życia fabryki. Jakiś pan mówił: "Jeździłem lublinkiem" i wspominał czas spędzony w przyfabrycznej szkole. Ktoś pokazywał na pobliski wiadukt i relacjonował, jak wywożono z fabryki zamaskowane SKOT-y. Kolejny opowiadał, że jego córka pracuje w Łodzi w muzeum sztuki współczesnej i że wysyła jej zdjęcia z postępu prac. Nawet jeszcze ostatniego dnia na rozmowę zatrzymała się pani, która całe życie przepracowała w fabryce – mówi Olaf Cirut, który nie przypuszczał, że temat budzi tak wiele wspomnień.

Krakowski artysta wygrał konkurs na projekt muralu o tematyce związanej z historią i działalnością Fabryki Samochodów Ciężarowych. Od 4 do 30 października, przez wiele godzin dziennie, można go było zobaczyć przy murze oporowym wzdłuż ul. Mełgiewskiej (między ul. Gospodarczą a wiaduktem), gdzie realizował swój pomysł.

Konkurs na mural, który miał przypominać historię ogromnego zakładu, który przez 61 lat działał w pobliżu, ogłosiło w lipcu Centrum Kultury i Rada Dzielnicy Hajdów-Zadębie (która finansowała przedsięwzięcie).

– Mam nawet papier, którym miała być zasłonięta praca, by można ją było uroczyście pokazać. Leży bezużyteczny. Wszystko zmieniła epidemia – mówi Jacek Skiba, przewodniczący rady dzielnicy Hajdów-Zadębie, który wpadł na pomysł powstania muralu.

– Ideą było stworzenie cyklu prac, które przypomną historię lubelskiego przemysłu, bo mamy się czym chwalić, a zupełnie tego nie robimy. Fabryka samochodów, która działała na terenie naszej dzielnicy i żuki miały być pierwsze. Mur przy ul. Mełgiewskiej to wprawdzie teren dzielnicy Tatary, ale u nas nie było takiego miejsca. Odsłonięcie miało być 10 lipca, w rocznicę strajków Lubelskiego Lipca na terenie fabryki. Przelałem pieniądze na konto Centrum Kultury, gdzie Zbyszek Sobczuk i Szymon Pietrasiewicz mieli się zająć organizacją konkursu na projekt. Zrobiłem to... 13 marca. Co było dalej, wiadomo. Długo trwały dyskusje, czy w ogóle tym się zajmować. W miarę trwania pandemii do tematu fabryki dodaliśmy solidarność, bo tak jak była ona potrzebna wtedy, tak teraz jest nam potrzebna, by przetrwać epidemię. Kolejną inspiracją było zdjęcie SKOT-a sprzed warszawskiego kina Moskwa ze stanu wojennego – opowiada przewodniczący, jak to się stało, że uczestnicy konkursu mieli w swojej pracy zawrzeć dzieje FSC, produkowanych tu aut oraz wydarzenia z historii Polski.

– Mural wtopi się w krajobraz, uzyskałem efekt, o jaki mi chodziło. Nawiązuje do dawnego malarstwa wielkoformatowego z tamtych czasów. Ktoś już mi zwrócił uwagę, że nie zamalowałem całego muru, tylko go wykorzystałem – mówi twórca.

Nie poszedł śladami dawnych mistrzów i żadnej z postaci nie dał swoich rysów. Jest za to inżynier Stanisław Tański, Władysław Frasyniuk i aktorzy grający w ważnych filmach tamtych lat – „Zmiennikach” i „Samych swoich”. Jak zapowiada Cirut, Anna Dymna którą zna osobiście, dostanie zdjęcie lubelskiego muru. Jest tu razem z Wacławem Kowalskim i Władysławem Hańczą.

– Jeszcze powiesimy tablicę informującą o idei powstania pracy. Wówczas oficjalnie odsłonimy mural. Kiedy to będzie, nie wiem. Jaki będzie los kolejnych przemysłowych malowideł, też nie. To już jest w gestii Bronowic i Za Cukrownią – dodaje przewodniczący Jacek Skiba.

W piątek odbyło się tylko krótkie, nieformalne spotkanie artysty i organizatorów. Panowie przyznali, że jeszcze nigdy się w takim gronie nie widzieli. Zbigniew Sobczuk i Szymon Pietrasiewicz, którzy odpowiadali za stronę artystyczno-organizacyjną, żartowali, że ufają twórcy i nie będą liczyć, ile żuków i honkerów jest na projekcie, a ile faktycznie pojawiło się na ścianie.

Już niemal pakując się w powrotną drogę, Olaf Cirut wspominał wizytę pana, którzy zapewnił, że maluje u nich, więc jest chroniony. I to, że kierowcy ciężarówek trąbili na powitanie, robili zdjęcia. – Nawet jeden się zatrzymał, dostałem kawę i hot doga – opowiada lekko rozbawiony tym wszystkim artysta.

Na liście podmiotów zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia jest jeszcze miejski architekt zieleni, bo trzeba było przyciąć krzewy na skarpie i Zarząd Dróg i Mostów UM, który na koszt rady dzielnicy wyszorował mur.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

sprzedam siedlisko

Karczmiska Pierwsze

0,00 zł

Praca -> Zatrudnię

praca w Holandii

Wałcz

16,00 zł

Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Komunikaty