Już drugi raz kozi gród stara się o miano tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Jak się okazuje, ma na to coraz większe szanse, ponieważ zakwalifikował się do finałowego etapu.
W piątek (27 października) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swoim facebook’owym profilu ogłosiło kandydatów walczących o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Na liście 12 kandydatów oraz wśród zwycięzców znalazł się także Lublin.
– Przed nami drugi etap konkursu i wiele pracy. Wierzymy, że otrzymanie tytułu może wzmocnić pozycję Lublina, jako ważnego ośrodka kulturalnego w Europie oraz otworzy nowe możliwości współpracy i wymiany doświadczeń z innymi miastami na całym kontynencie. W procesie ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin będzie kontynuował wspieranie artystek i artystów, prace nad rozwojem infrastruktury kulturalnej oraz innowacyjnymi projektami, które promują współpracę międzynarodową i wymianę kulturalną – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
O wejście do finału walczyło 12 polskich miast. Lublin rywalizował z:
- Bielskiem-Białą,
- Bydgoszczą,
- Jastrzębiem-Zdrój,
- Katowicami,
- Kielcami,
- Kołobrzegiem,
- Opolem,
- Płockiem,
- Pszczyną,
- Rzeszowem
- Toruniem.
Wszyscy kandydaci od 24 do 26 października prezentowali się przed panelem eksperckim w Warszawie. W skład komisji wchodziły osoby wyznaczone przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do finałowej czwórki dostali się Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.
– Lublin dzięki swojemu naturalnemu położeniu między wschodem a zachodem Europy może zaproponować nową jakość, spojrzenie i wizję unii, jako wspólnoty, którą spaja kultura. W aplikacji konkursowej odwołujemy się do idei Unii Lubelskiej i pamięci o wielonarodowej Rzeczypospolitej, jednak perspektywa dzisiejszej wielokulturowości widocznej na ulicach Lublina jest dla nas faktycznym punktem odniesienia. Mozaika kultur i narodowości jaką się staliśmy w ostatnich latach jest niezwykle inspirująca, zachęca do pytań o nową wspólnotowość, świadomość odrębności i unikalności, tolerancji i wolności przy jednoczesnym działaniu w idei współpracy, czyli wartościach kluczowych w Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, którą w tym roku jesteśmy – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Selekcję finałową ESK 2029 i ogłoszenie zwycięskiego miasta zaplanowano w połowie 2024 r.
To drugie podejście Lublina do Europejskiej Stolicy Kultury. Poprzednim razem rywalizował z Wrocławiem i to właśnie ten kandydat uzyskał tytuł w 2016 roku.
Idea konkursu powstała w 1985 roku z inicjatywy greckiej minister kultury Meliny Mercouri. Pierwszy tytuł otrzymały Ateny. Miasta kandydackie muszą spełnić szereg warunków przewidzianych w aktach prawa unijnego – m.in. promowanie własnej kultury poprzez instytucję Ambasadora Kultury, czyli twórcy silnie związanego z miastem, współpracę międzynarodową, akcentowanie wartości europejskich oraz prowadzenie działań kulturalnych promujących miasto i region.
Jak na razie tym zaszczytnym tytułem w Polsce może pochwalić się Kraków (2000 rok) i Wrocław (2016).