Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w środę do Lublina wrócił obraz olejny „Widok na morze” szkoły Claude-Joseph Verneta, który przed II wojną światową znajdował się w inwentarzu Muzeum Narodowego. Wciąż poszukiwanych jest 30 obrazów, które przed 1939 rokiem znajdowały się w lubelskich zbiorach lub były powierzone muzeum na zasadach depozytów.
- Po ponad 80 latach obraz powrócił do Lublina. To jego pierwsze godziny w domu. Jest to nasza strata wojenna, coś, na co każde muzeum czeka – mówiła w środę tuż po godzinie 13 Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie. Odzyskanie obrazu było możliwe dzięki intensywnym działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Ten obraz nosił pierwotny numer inwentarzowy ML/III/46 – tak, jak to wygląda tutaj, z tej strony. Dziś pusta rama zostaje uzupełniona. Stało się to dzięki ogromnej pracy, którą od wielu lat wykonują pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rzeczy niemożliwe stają się możliwe – dodała dyrektor Mieczkowska.
Pejzaż „Widok na morze” został wystawiony do sprzedaży na aukcji w Monako w grudniu 2022 roku. Dzieło zostało zidentyfikowane, jako polska strata wojenna utracona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie.
- Nie zdradzamy szczegółów swoich działań w zakresie negocjacji. Mogę tylko powiedzieć, że dotychczasowy posiadacz zgodził się na dobrowolny zwrot obrazu stronie polskiej - powiedział Tomasz Śliwiński z Departamentu Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
To pierwszy przypadek, kiedy działania restytucyjne podjęte zostały na terytorium Monako.
XVIII-wieczny obraz wykonano w technice olejnej na płótnie. Jest to najprawdopodobniej dzieło naśladowcy Verneta, jednego z najważniejszych twórców klasycznego pejzażu morskiego. Obraz stanowi interpretację płótna zatytułowanego „Brouillard du matin” z dawnej kolekcji d’Orsay.
Muzeum Narodowe w Lublinie poszukuje 30 utraconych obrazów
Podczas II wojny światowej z polskich zbiorów publicznych, prywatnych i kościelnych zaginęło około 600 tysięcy dzieł sztuki i dóbr kultury. Muzeum Narodowe w Lublinie poszukuje 30 obrazów, które przed 1939 rokiem zostały wpisane do inwentarza zbiorów lub były powierzone muzeum na zasadach depozytów m.in. :„Lekcja śpiewu” KarelaŠkréta (1610–1674), XVII w., olej, płótno; „Martwa natura (Zwierzyna)” Melchiora de Hondecoeter (1636–1695), XVII w., olej; „Widok (Pejzaż z wieżą)” nieznanego malarza ze szkoły Lampiego?, XVIII w., olej, płótno, i „Kozacy” Juliusza Kossaka (1824–1899), akwarela, papier, 37 x 27 cm.
Dotychczas oprócz „Widoku na morze” udało się także odzyskać „Portret Andrzeja Korwina Piotrowskiego” Juliusza Kossaka.