Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lipca 2023 r.
6:49

Lublin wita smrodem. Pani Teodora wdycha to codziennie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 5 A A
Kompostowania Kom-Eko przy ulicy Metalurgicznej w Lublinie
Kompostowania Kom-Eko przy ulicy Metalurgicznej w Lublinie (fot. DW)

Kierowców wjeżdżających z obwodnicy do Lublina, przez węzeł Lublin-Zadębie na S12, wita zapach gnijących śmieci. Teodora Jusiak niemal codziennie musi żyć z tym odorem. Źródłem smrodu jest kompostowani śmieci Kom-Eko przy ulicy Metalurgicznej. Firma zarzeka się, że od lat minimalizuje uciążliwe skutki swojej działalności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ulice Dojazdowa i Brzegowa, na granicy Lublina i Świdnika, są wciśnięte pomiędzy ulicę Mełgiewską, ekspresówkę S12 i tory kolejowe. Mieszkańcom ograniczonym infrastrukturą drogową i kolejową dołożono także „bonus” zapachowy, czyli odory z kompostowni śmieci przy ulicy Metalurgicznej w Lublinie.

Teodora Jusiak w sezonie niemal codziennie jest na swojej działce przy ulicy Dojazdowej, przez tory sąsiadującej z kompostownią Kom-Eko.

– Zapach jest obrzydliwy. Wielokrotnie pisałam do miejskich urzędników z prośbą o interwencję w tej sprawie. Nigdy nie otrzymałam odpowiedzi. Wprawdzie tu nie mieszkam na stałe, ale w sezonie na działce jestem niemal codziennie. Do tego smrodu dochodzą roje much – dodaje nasza rozmówczyni.

– Jak wieje z zachodu, to smród wykręca nos – mówi mieszkaniec ulicy Brzegowej w Świdniku. – Taki kwas wisi w powietrzu, że aż ciężko oddychać. Te zapachy są dolegliwe nie tylko w lecie, ale także zimą nie dają nam żyć. Wszyscy przy Brzegowej od lat żyjemy z tym okropnym smrodem i nikt nie chce nam pomóc.

– Do Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębie w roku 2023 nie trafiły jeszcze skargi od mieszkańców naszej dzielnicy na uciążliwości odorowe z sortowni i kompostowni odpadów przy ul. Metalurgicznej. W ubiegłych latach takich telefonów o interwencję w tej sprawie potrafiło być kilkanaście dziennie. Zarówno ze strony mieszkańców, jak i firm logistycznych, przetwórczych i nawet z salonu samochodowego – mówi Jacek Skiba, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębie.

– Ostatnio smród możemy poczuć na węźle obwodnicy S17 i okresowo w okolicy ul. Biskupie. Wiem od mieszkańców sąsiadujących z naszą dzielnicą gmin i dzielnic, że odory bywają uciążliwe w mieście Świdnik, w miejscowości Kalinówka i w dzielnicy Felin – dodaje Jacek Skiba. Uważa, że poziom i częstotliwość ich występowania jest znacząco mniejszy niż 2 lata temu. – Co nie oznacza jednak, że nie są one okresowo wyczuwalne – dodaje.

KOM-EKO konsekwentne

Z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie uciążliwych zapachów zwróciliśmy się do KOM-EKO. W odpowiedzi czytamy, że firma konsekwentnie ogranicza uciążliwość dla otoczenia kompostowni, zlokalizowanej na terenie strefy przemysłowej przy ul. Metalurgicznej.

– Dążąc do możliwie pełnej hermetyzacji procesów przetwarzania odpadów kompostownia została wyposażona m.in. w mobilną instalację antyodorową. Jej działanie opiera się na emisji, za pomocą systemu dysz, wodnej zawiesiny rozcieńczonych preparatów antyodorowych. Instalacja pracuje w trybie automatycznym, 24 godz. na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Z innych działań podjętych przez KOM-EKO należy podkreślić, że płyta kompostowni jest izolowana i wyposażona w dwa zbiorniki bezodpływowe zbierające odcieki z pryzm kompostowych. Ponadto kompostownia posiada stację meteo pozwalającą planować prace z uwzględnieniem warunków atmosferycznych, takich jak kierunek i siła wiatru, opady, temperatura – Kom-Eko wyjaśnia zasady jej działania.

To nie my, to „marszałkowski”

Mieszkańcy nękani przez smród skarżyli się na bezczynność urzędów. Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Lublina o zajęcie stanowiska w sprawie uciążliwych zapachów z instalacji przy Metalurgicznej.

– Pozwolenie zintegrowane na prowadzenie instalacji przy ul. Metalurgicznej wydał Marszałek Województwa Lubelskiego i wszystkie sprawy dotyczące jej działalności, w tym wszelkich uciążliwości dla najbliższej okolicy, należą do kompetencji tego organu – odpowiada Anna Czerwonka z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublina.

Poprosiliśmy o opinie Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

– Prowadzący instalacje został zobowiązany do ograniczenia oddziaływania do granic terenu prowadzenia działalności. W tym celu wokół placu kompostowego na ogrodzeniu zainstalowano barierę antyodorową firmy bioArcus. Praca systemu była wielokrotnie stwierdzana podczas obecności pracowników UMWL na terenie zakładu – odpowiada Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka Jarosława Stawiarskiego.

Prawo omija smród

Niestety, w Polsce wciąż nie unormowano kwestii związanej z wydzielaniem smrodu np. przez firmy komunalne, Od kilku dobrych lat na uchwalenie czeka ustawa odorowa.

– Uciążliwość zapachowa jest zagadnieniem stwarzającym problemy legislacyjne nie tylko na obszarze naszego kraju. Do tej pory nie wypracowano konkretnego ustawodawstwa w tej kwestii, dlatego też organy ochrony środowiska mają trudności z egzekwowaniem ograniczenia uciążliwości zapachowych – tłumaczy Remigiusz Małecki.

Jest jednak szansa, dla ludzi żyjących w sąsiedztwie kompostowni Kom-Eko. – Z informacji jakie otrzymałem od zarządu Kom-Eko wynika, że przenoszą oni sukcesywnie odpady kompostujące do nowej, innej lokalizacji – dodaje Skiba.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty