Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2022 r.
13:24

Lublin. Znany festiwal, na który ściągają tłumy zmienia nazwę, scenę i nie tylko...

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Jarmark Jagielloński w 2021 roku
Jarmark Jagielloński w 2021 roku (fot. Maciej Kaczanowski)

– Nowa nazwa szerzej tłumaczy cały festiwal – tłumaczy Katarzyna Waszczuk, dyrektorka wydarzenia. Ale zmieni się nie tylko nazwa imprezy, lecz również lokalizacja głównej sceny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co rok w centrum Lublina ustawiały się stragany z ludowym rzemiosłem, można było też spróbować przysmaków z różnych krajów. Tak wyglądał Jarmark Jagielloński, ostatni z cyklu letnich festiwali organizowanych w Lublinie. W tym roku wydarzenie planowane na trzy dni (19-21 sierpnia) odbędzie się pod nazwą Re:Tradycja.

 – Nowa nazwa zdecydowanie szerzej tłumaczy cały festiwal i działalność, którą podejmujemy. Festiwal zmieniał się, ewoluował, z części rzeczy zrezygnowaliśmy – mówi Karolina Waszczuk z Warsztatów Kultury, dyrektorka wydarzenia. – Chcemy zaznaczyć jeszcze bardziej, że kultura tradycyjna jest w centrum naszych zainteresowań. A kultura tradycyjna to nie tylko rzemiosło.

 Impreza przejmie nazwę od koncertu, który dotąd był jej częścią. Teraz ma być odwrotnie: Jarmark Jagielloński ma być częścią festiwalu Re:Tradycja.

 – Nie odcinamy się od Jarmarku Jagiellońskiego i ta nazwa będzie przyporządkowana do części rzemieślniczej naszego festiwalu – zastrzega Agata Turczyn z Warsztatów Kultury, koordynatorka festiwalu. Dodaje, że w tym roku rzemieślnicze stragany będą dostępne dwa dni na terenie Starego Miasta i okolic. Oprócz wystawców z Polski będą też zagraniczni, m.in. z Litwy, Ukrainy i Słowacji.

 Motywem przewodnim jarmarcznej części festiwalu ma być tradycyjna biżuteria i ozdoby. Na straganach ma się pojawić m.in. polska i litewska biżuteria z bursztynu, ludowe czapki, pasy oraz ozdobne torebki będące niegdyś częścią strojów ludowych. Ciekawostką mają być woskowe wianki weselne z Ukrainy. A w Bramie Krakowskiej, jak co rok, zawiśnie pająk. Tegoroczny zostanie przygotowany przez Ewelinę Kruszyńską.

 W  programie znowu będą warsztaty rzemieślnicze, zajęcia artystyczne (w tym warsztaty śpiewu podlaskiego i ukraińskiego) oraz zajęcia dla dzieci, dla których tradycyjnie zorganizowane zostanie w sobotę i niedzielę miasteczko dawnych gier i zabaw. Każdego dnia festiwalu (19-21 sierpnia) na patio Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 7) wystawiane będą spektakle dla najmłodszych.

Jarmark Jagielloński 2022

Koncerty mają trwać trzy dni, a scena stanie na Błoniach obok Zamku.

W piątek rozbrzmiewać ma tu muzyka z polsko-ukraińsko-białoruskiego pogranicza. – Tematem koncertu będzie budowanie mostów między kulturami – zapowiada Waszczuk. Muzyczne atrakcje na piątek wybrała Maniucha Bikont, która zaprosiła młodych artystów kontynuujących sztukę śpiewu oraz podlaską mistrzynię śpiewu tradycyjnego Wierę Niczyporuk i Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma. Całość opracuje muzycznie Bartosz Weber z Miłoszem Pękalą, Michałem Fetlerem i Ksawerym Wójcińskim.

 W sobotę sceną zawładnąć ma tradycyjna muzyka skrzypcowa przyprawiona współczesnością. Tego dnia zagra zespół Zawierucha oraz fińska grupa Pauanne. Na deser będzie potańcówka z muzyką na żywo. Tu do tańca ma przygrywać Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego (do jej otwartej próby będzie można dołączyć), Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego oraz kapela Odloty.

 Ostatni dzień koncertów, czyli niedziela, to już wielokulturowy miszmasz. Na scenie pojawi się Light in Babylon, do którego coś od siebie wnoszą artyści z Turcji, Izraela (o irańskich korzeniach) i Francji. Z Włoch, Tunezji i Kanady) pochodzi natomiast ekipa tworząca grupę Fanfara Station. Natomiast w staromiejskiej bazylice dominikanów będzie można posłuchać norwesko-szwedzkiego zespołu Ævestaden, który łączy tradycyjne psalmy z nowymi pieśniami.

 Organizatorzy Re:Tradycji zapraszają również na wystawy. Na jednej z nich zobaczymy archiwalne zdjęcia zebrane ostatnio przez pracowników kijowskiego muzeum starających się ocalić dziedzictwo tradycyjnej kultury Ukrainy. Na drugiej prezentowane będą obrazy i rzeźby Iwana Pryhodko.

 Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, na warsztaty będą obowiązywać zapisy, których szczegóły mają być podane na stronie retradycja.eu.

Zobacz: Jarmark Jagielloński 2021: stragany i warsztaty

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty