We wtorek skończy się czas na zgłaszanie propozycji do mapy planowanych dróg rowerowych. Wśród nich są także trasy podmiejskie, w tym połączenie ze Świdnikiem. W styczniu dokument ma ostatecznie zatwierdzić Rada Miasta.
Taką mapę tworzy wynajęta przez Ratusz firma TransEko. Znalazło się na niej ponad 150 km dróg, z czego 94 km to ścieżki rowerowe w chodnikach, kolejne 28 km to pasy rowerowe wydzielane w jezdniach, natomiast pozostałe 23 km przebiegałoby przez specjalnie wyznaczone ulice w "strefach uspokojonych”, gdzie maksymalna dopuszczalna prędkość jazdy byłaby ograniczona do 30 km/h.
Eksperci z TransEko wytyczyli na mapie 46 korytarzy rowerowych. Wśród nich są takie ciągi komunikacyjne, jak: al. Solidarności-al. Tysiąclecia, trasa z pl. Wolności przez Narutowicza i Nadbystrzycką, połączenie od ul. Radziszewskiego przez Wileńską i Bohaterów Monte Cassino do akademików KUL na Konstantynowie wraz z poprowadzeniem trasy od Konstantynowa przez kładkę nad ul. Orkana do ul. Biedronki, gdzie rozpoczyna się ścieżka rowerowa w Parku Rury.
- Strategia zakłada też wyprowadzenie dróg rowerowych do sąsiednich gmin. Autorzy przewidzieli 60 km takich tras - informuje Przepiórka. W tej sprawie odbyły się już rozmowy z przedstawicielami sąsiednich gmin. Taka podmiejska droga miałaby prowadzić np. do Świdnika. Ale mowa jest też m.in. o trasie biegnącej przez ul. Ducha, Willową i Sławinkowską do Krasienina, czy też o wyprowadzeniu ruchu w kierunku gminy Niemce oraz do Wólki.
Swoje uwagi do sieci połączeń można słać na adres michal.przepiorka@lublin.eu do 4 listopada. Gotowa mapa ma być zatwierdzona przez radnych w styczniu i będzie podstawą do starania się przez miasto o unijne dotacje na budowę tras rowerowych.