Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lipca 2022 r.
6:35

4-dniowy tydzień pracy. Co o tym sądzi lubelski biznes?

33 12 A A
Polacy są jednym na najbardziej zapracowanych narodów w Europie
Polacy są jednym na najbardziej zapracowanych narodów w Europie (fot. Maciej Kaczanowski)

Tydzień pracy w Polsce ma mieć tylko cztery dni – to obietnica wyborcza Platformy Obywatelskiej. Jeśli przy okazji nie idzie za tym niższe wynagrodzenie, to pomysł popierają niemal wszyscy pracownicy. Do takiego rozwiązania przygotowują się już niektórzy przedsiębiorcy z Lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z deklaracją Donalda Tuska do najbliższych wyborów jesienią przyszłego roku PO przedstawi projekt pilotażu czterodniowego tygodnia pracy. W Polsce byłaby to nowość i rewolucja, ale taki system pracy testowany jest już m.in. w Skandynawii czy Wielkiej Brytanii. Z raportu przygotowanego przez Hays Polska wynika, że 96 proc. z nas popiera to rozwiązanie, o ile pracować będziemy 32 godziny w tygodniu otrzymując taką samą pensję. 52 proc. ankietowanych zgodziłoby się na utrzymanie takich samych zarobków przy 10-godzinnym wymiarze pracy, a tylko 20 proc. popiera skrócenia tygodnia pracy i zmniejszenie zarobków.

Eksperci podzieleni

– Skrócenie tygodnia pracy może przełożyć się na większa produktywność pracowników. W tradycyjnym modelu najbardziej intensywna praca przypada na okres od poniedziałku do czwartku – uważa Aleksandra Tyszkiewicz z Hays Poland.

Członkowie Konfederacji Lewiatan reprezentującej pracodawców widzą jednak minusy. Uważają, że zmniejszenie czasu pracy nie musi się wiązać ze zwiększeniem wydajności, co zmniejszy konkurencyjność firm. – W dłuższej perspektywie nie można odrzucić wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Wcześniej trzeba jednak przeanalizować warunki jego wdrożenia, tak aby nie podwyższył kosztów pracy i był bezpieczny dla gospodarki – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan ale dodaje: – Postępujące procesy automatyzacji i robotyzacji będą odciążać różne sfery gospodarki i stanowiska i w nie odległej perspektywie. W tych sektorach możliwa, a nawet pożądana będzie redukcja czasu pracy. W pierwszej kolejności przestrzeń taka pojawi się w sektorach przemysłowych, ale także w nowoczesnych usługach.

(fot. Źródło wyborcza.pl, Eurostat)

Nie mówią nie

A jak do pomysłu podchodzą pracodawcy z Lubelskiego? – Każdy chciałby pracować mniej, a zarabiać tyle samo albo nawet więcej. Ja też – przyznaje szef jednej z firm branży IT. – Ale cudów nie ma i prowadzenie firmy musi się bilansować. Gdyby wybrać model 4 dni po 10 godzin pracy, to absolutnie nie mówię nie. Z całą pewnością to byłoby z korzyścią dla życia prywatnego i rodzinnego pracowników, a firma by na tym nie straciła.

– Nasza firma rekrutuje teraz w Lublinie osoby na stanowiska monterów do relokacji fabryk za granicą. Ciężko mi dziś wyobrazić sobie w takiej branży 4-dniowy wymiar pracy. Ale z kolei kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie też tygodnia bez pracującej soboty, więc może i u nas nastąpią wkrótce takie zmiany. Będzie to moim zdaniem możliwe w pierwszej kolejności w tych sektorach, które mają proste rezerwy w zakresie zwiększenia efektywności pracy. A mamy tu jako kraj sporo do nadrobienia, choćby do poziomu Europy Zachodniej – mówi Bartosz Świderek, prezes lubelskiej firmy Pol-Inowex.

4-dniowy tydzień pracy w Polsce

Ale są już też tacy, którzy nadchodzące zmiany akceptują, a nawet się do nich przygotowują. W lubelskim oddziale ubezpieczeniowej firmy Generali Polska pracuje blisko 100 osób. Podobnie jak w innych biurach spółki dominuje model pracy hybrydowej – 3 dni z biura i 2 dni z domu. – Z badań wynika, że model hybrydowy jest najbardziej efektywny. Pozwala czerpać z zalet, jakie daje naszym pracownikom praca zdalna, ale również dbać o relacje międzyludzkie, które zapewnia praca z biura – podkreśla Krystyna Matysiak, członek zarządu Generali Polska. – Widzimy zalety w czterodniowym tygodniu pracy i obecnie to intensywnie analizujemy. Nie możemy jeszcze powiedzieć, czy i w jaki sposób zostanie to rozwiązanie wprowadzone u nas.

Zmiany także w zakładzie przy ul. Plewińskiego w Lublinie.

– Obserwuję stałą, powiększającą się chęć skracania czasu pracy u wszystkich pracowników. Najsilniej występuje to u osób młodych do 30 roku życia.

Bardzo ważny jest balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Ostatnie wydarzenia na świecie (COVID, wojna w Ukrainie) pokazują jak niepewne jest nasza przyszłość i coraz więcej osób pragnie więcej korzystać z czasu poza pracą niż w pracy – komentuje Robert Bronisz, dyrektor lubelskiego zakładu ABM Greiffenberger Polska, produkującego silniki.

Jak zaznacza dyrektor, jeszcze niedawno zakład pracował na trzy zmiany. Ale dzięki staraniom pracowników i zmianom organizacyjnym oraz automatyzacji części procesów udało się przejść na dwie zmiany. – Jednocześnie pracujemy nad możliwością skrócenia czasu pracy tak, by docelowo tę same czynności wykonywać w 4 dni. Z naszej perspektywy proces ten będzie zjawiskiem globalnym, a postępująca automatyzacja i digitalizacja pracy będzie go tylko wspierać i intensyfikować – dodaje Bronisz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty