„Szkoła ambitna i przyjazna” to motto VII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Lublinie. Na dniach otwartych szkoła zaprezentowała innowacyjną ofertę edukacyjną, konkurencyjną dla innych szkół średnich w mieście.
- Jesteśmy małą i kameralną szkołą z bogata ofertą edukacyjną, która świadomie została zmieniona - mówi Dorota Iwanicka-Przybysz, dyrektorka VII LO. I wyjaśnia: - Stajemy się placówką bardziej humanistyczną, co było podyktowane ukierunkowaniem uczniów na przedmioty humanistyczne. Jednym słowem - wykorzystujemy ich potencjał. Jesteśmy społecznością, w której uczniowie mają bardzo dobry kontakt z nauczycielami. Pedagog dla ucznia ma być przyjacielem, mentorem, kumplem, a czasami starszym bratem, wspierać, rozwijać i rozwiązywać problemy. Tylko taka relacja daje gwarancje, że młody człowiek przyjdzie, otworzy się, posłucha rady i rozwinie skrzydła, co przełoży się na jego sukces. Młodzież jest teraz bardzo obciążona, często ma problemy z nauką, światem współczesnym lub mierzy się z trudnościami w rodzinie. Postrzegamy naszą szkołę jako miejsce wsparcia i na to stawiamy.
Dzień otwarty był również okazją do zaprezentowania nowości w ofercie szkoły na nadchodzący rok szkolny.
Pierwszą nowością jest klasa medialna z rozszerzonym językiem polskim i angielskim, dająca szerokie możliwości podczas wyboru studiów. Dzięki współpracy VII LO z UMCS, uczeń już podczas pobytu w placówce zapoznaje się z zagadnieniami, z którymi spotka się na studiach. Uczniowie klasy medialnej odwiedzają studia telewizyjne i radiowe, prowadzą również szkolną gazetę.
Drugą nowością na rok szkolny 2023/2024 jest klasa iberyjska, w której przedmiotem rozszerzonym jest język hiszpański i geografia. Z uczniami pracować będzie profesor Gonzalez, rodowity Kostarykańczyk. Kolejną nowością jest klasa psychologiczna, w której rozszerzonymi przedmiotami są język polski i biologia, a te z kolei są punktowane podczas rekrutacji na wyższe uczelnie.
Ostatnią nowością, jaką chwali się placówka, to klasa administracyjno-biznesowa. W tej klasie jest rozszerzona wiedza o społeczeństwie oraz informatyka. Celem jej jest przygotowanie uczniów do kierunków administracyjnych oraz samodzielnego prowadzenia biznesu.
- Zwykle ósmoklasista nie wie, co chce robić w dorosłym życiu. Zdarza się też tak, że dorosły człowiek na studiach nie wie, co chce po nich robić. Dlatego nasze rozszerzenia są tak ogólne, a klasy pozwalają na zapoznanie się z różnymi przedmiotami i spokojne znalezienie swojej drogi. Chcemy, alby nasi uczniowie byli przygotowani do matury, potrafili samodzielnie zdobywać wiedzę oraz samodzielnie organizować swoją pracę - mówi Dominiak Kurzyna, nauczycielka języka polskiego.
Natalia jest uczennicą klasa ósmej, jej pasją jest śpiew i czytanie wierszy. Zastanawia się nad klasą z rozszerzonym językiem polskim. Szkoła i atmosfera VII LO bardzo odpowiada dziewczynce i poważnie myśli o związaniu się właśnie z tą szkołą na najbliższe cztery lata.
Uczniowie uczęszczający do „Konopnickiej” najbardziej cenią sobie przyjazną atmosferę. Nauczycieli określają mianem przyjaciół, którzy zawsze starają się wspierać i uczyć. Chwalą także poziom nauki i możliwość rozwijania pasji oraz zainteresowań.