Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2021 r.
20:47

Anna Dąbrowska Wolontariuszką Roku 2021. A lubelskie klasztory przyjmą uchodźców

– Jesteście państwo prawdziwą duszą Polski i Polaków i w ogóle człowieczeństwa – usłyszała Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber nagrodzona w niedzielę tytułem Wolontariuszki Roku 2021 Lubelszczyzny. Podczas Gali Wolontariatu ogłoszono również, że lubelskie klasztory będą przyjmować uchodźców, a za ich utrzymanie będą płacić m.in. biskupi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Anna Dąbrowska została nagrodzona za swoje działania w ramach Grupy Granica. Od samego rozpoczęcia kryzysu na granicy polsko-białoruskiej Dąbrowska i grupa wolontariuszy pomaga osobom potrzebującym tam pomocy.

– Nie ma wątpliwości, że to co pani i pani koleżanki i koledzy dają z siebie poświęcając swój czas i nieraz zdrowie, to jest najcenniejsze. Jesteście państwo prawdziwą duszą Polski i Polaków i w ogóle człowieczeństwa – powiedział Ziyad Raoof, pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

– Za wrażliwość na ludzki dramat, za niezgodę na milczenie, przeinaczanie i uznanie niektórych ludzi za nielegalnych i niegodnych pomocy – wymieniał powody przyznania tytułu Wolontariuszki Roku ks. Mieczysław Puzewicz, przewodniczący rady programowej Centrum Wolontariatu w Lublinie. – Myślę, że Ania uratowała zdrowie na pewno, a być może i życie wielu osobom – dodał.

Odbierając tytuł Anna Dąbrowska zaprosiła na scenę i wymieniła wszystkich towarzyszących jej wolontariuszy i współpracowników. Odczytała też list od uchodźcy uratowanego w lesie.

"Zabrałem ze sobą moją żonę i moje dziecko i uciekłem do Niemiec. W Polsce nie czułbym się bezpiecznie. Rząd pomimo krytyki ze strony wspaniałych Polaków i Polek oraz społeczności międzynarodowej wciąż kategorycznie odmawia nam prawa bycia uchodźcą. Czułem, że ucieczka do Niemiec to dobra decyzja, dla przyszłości mojej żony i naszego dziecka, które walczyło o przetrwanie w lesie" – napisał Mohammed. "Nie czujemy nienawiści do Polski. Zostając jednak ciągle czulibyśmy strach, zwłaszcza ze strony rządzących, którzy nie mają w sobie ani miłosierdzia, ani człowieczeństwa" – dodał.

Najtrudniejszy moment

Anna Dąbrowska trzy tygodnie temu podczas jednej z akcji na granicy, doznała poważnej kontuzji nogi. Dlatego teraz, więcej czasu spędza przed komputerem. Cały czas mówi jednak, że "jest na granicy".

– Jestem nieustannie na granicy, nawet jeżeli jestem w domu, ponieważ obrabiam dokumenty z granicy, przygotowuję dla prawników zebrane przez nas historie ludzi, które później trafiają do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu – mówi Dąbrowska.

Chodzi o przyznanie tzw. interim measures, czyli środka tymczasowego, dzięki któremu migranci mogą złożyć wniosek o ochronę międzynarodową.

– Staramy się każdą osobę w taki wniosek zaopatrzyć. Trzeba pamiętać jednak, że niestety nie dla wszystkich ten interim measures przyjdzie – mówi Dąbrowska.

Tak też stało się kiedy wolontariusze wśród których była Anna Dąbrowska spotkali w lesie sześć osób. Cztery z nich były Hazarami z Afganistanu, a dwie osoby z Afryki – jedna z Demokratycznej Republiki Konga, druga z Gwinei.

– Zebrałam od nich wywiady, pojechałam do domu i wspólnie z prawnikiem przygotowaliśmy wnioski do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Po czym dostałam tylko cztery interimy. Pojechałam do lasu i musiałam tym dwóm osobom powiedzieć, że dla nich nic nie mam – opowiada Dąbrowska i milknie. Brakuje jej słów, żeby opowiedzieć co czuła w tamtym momencie.

(fot. Piotr Michalski)

Mieszkania dla uchodźców w Lublinie. Pieniądze od biskupów

W niedzielę ogłoszono również, że cztery lubelskie klasztory będą przyjmować u siebie uchodźców. Impulsem do poszukiwania takich mieszkań był dla księdza Puzewicza telefon z informacją o trzech dziewczynach z Etiopii.

– Przeszły makabryczne wydarzenia. To jest ta część Etiopii, która jest zasadniczo wyżynana przez dyktatora. I jakimś cudem dostały się do Polski – opowiadał Puzewicz.

Padło pytanie, czy znajdzie się dla nich mieszkanie. Kolejny telefon dotyczył grupy Kubańczyków, kolejny sześciu Afgańczyków. – Wszystko to działo się wczoraj rano, ale nie można się poddawać – opowiadał Puzewicz.

I jednego dnia udało mu się namówić przedstawicieli czterech zakonów: Sióstr Białych, Sióstr Nazaretanek, Franciszkanek Misjonarek Maryi i Ojców Białych do przyjęcia u siebie uchodźców.

– W ten sposób mamy od wczoraj co najmniej 40 takich miejsc – powiedział Puzewicz. I dodał, że również wczoraj na podobny cel swoje mieszkanie na LSM zaoferowała mu emerytowana profesor UMCS.

Ale to nie wszystko, bo mieszkanie to jedno, a utrzymanie uchodźców drugie. Puzewicz namówił do przekazania pieniędzy na ten cel kilku biskupów. Wśród nich są m.in. ks. kardynał Kazimierz Nycz i biskup pomocniczy lubelski Adam Bab.

Nagrodzeni wolontariusze

Podczas niedzielnej Gali Wolontariatu w Filharmonii Lubelskiej nagrodzono również inne osoby. Drugie miejsce zajął Mirosław Tarkowski, inicjator utworzenia Okna Życia w Łęcznej. Trzecie miejsce przyznano Aleksandrze Borzęckiej, założycielce fundacji Strefa Dorastania, która pracuje z dziećmi na lubelskim Kośminku i Bronowiczach. Wyróżnienie trafiło do Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty