Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie zakupił nowy aparat USG z możliwością biopsji fuzyjnej. Ma być bezpieczniej, precyzyjniej i bezboleśnie.
Medycy szacują, że nowotwór prostaty jest jednym z najczęściej występujących, zaraz po raku płuc. Rocznie jest wykrywany u około 15 tys. mężczyzn i przyczynia się do około 5 tys. zgonów rocznie. Zakupiony przez szpital aparat USG z możliwością wykonania biopsji fuzyjnej to jedno z najnowocześniejszych badań diagnostycznych w zakresie urologii.
- Biopsja jest wykonywana przezkroczowo, przez co jest bezpieczniejsza dla pacjentów w porównaniu do standardowej biopsji prostaty wykonywanej przezodbytniczo. To nie jedyna zaleta, ponieważ dzięki tej metodzie nie musimy stosować profilaktycznej antybiotykoterapii, pacjenci zaś unikają przyjmowania dodatkowych leków i ewentualnych powikłań z nimi związanych - mówi dr n. med. Paweł Płaza z Klinicznego Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK Nr 4 w Lublinie. - Poza tym to badanie jest całkowicie bezbolesne dla pacjentów, ponieważ wykonuje się miejscowe znieczulenie okolicy krocza. Biopsja gruczołu krokowego to jedna z najczęściej wykonywanych procedur zabiegowych w Poradni Urologicznej SPSK Nr 4 w Lublinie. Średnio wykonujemy do kilkunastu takich badań tygodniowo.
Biopsja fuzyjna polega na pobieraniu wycinków, które zostały wskazane jako podejrzane przy wcześniej zrobionym rezonansie magnetycznym. Następnie lekarz robi USG i określa liczbę i miejsce pobrania wycinków. Pod kontrolą USG, medyk pobiera materiał za pomocą igły biopsyjnej ze znieczuleniem miejscowym.
Sprzęt mógł zostać zakupiony dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa. Jego koszt wyniósł 788 tys. złotych.
Jak przypominają lekarze, do wizyty u specjalisty powinno skłonić np. częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy, a także krew w moczu i zaburzenia potencji. We wczesnym stadium, rak prostaty może nie dawać objawów, dlatego mężczyźni, zwłaszcza po 50 roku życia powinni pamiętać o badaniach profilaktycznych.