Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 kwietnia 2021 r.
20:45

Chcą zagęścić ul. Zana w Lublinie. Co może tam powstać?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
56 32 A A
Nowy budynek mógłby mieć od strony ul. Zana wysokość 55 metrów. Taką ma biurowiec Gray Office (z lewej)
Nowy budynek mógłby mieć od strony ul. Zana wysokość 55 metrów. Taką ma biurowiec Gray Office (z lewej) (fot. Maciej Kaczanowski)

Planiści z Ratusza chcą umożliwić budowę mieszkań pomiędzy biurowcami przy ul. Zana. Jeżeli ich propozycję zatwierdzi Rada Miasta, to obok siedziby ZUS będzie mógł stanąć 55-metrowy wieżowiec, a 70 proc. nowej zabudowy będą mogły zająć mieszkania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zmiany mają dotyczyć niezabudowanego terenu leżącego pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, kilkuletnim biurowcem Gray Office oraz siedzibą sądu. Dzisiaj działa tutaj prowizoryczny płatny parking.

Obowiązujący od 2002 plan zagospodarowania pozwala na zabudowanie tego terenu. Wyznacza tutaj teren „koncentracji funkcji usługowych z wykluczeniem obiektów supermarketów”. Nie ustala maksymalnej wysokości zabudowy, tylko mówi, że ma być „dostosowana do charakteru i wysokości otaczającej zabudowy”.

Plan dla tej części Lublina pozwala również, by na terenach usługowych „na wyższych kondygnacjach” znajdowały się mieszkania, o ile zajmą nie więcej niż 30 proc. powierzchni użytkowej obiektu. Jednak ten konkretny teren zaliczony jest do strefy, w której nie można budować mieszkań.

Takie przeznaczenie nieruchomości może nie satysfakcjonować inwestorów chcących tu budować mieszkania. Ratusz postanowił opracować dla nich nowy, zamienny plan zagospodarowania. Jego projekt został ogłoszony dzisiaj.

Co ma dopuścić nowy plan

Planiści chcą umożliwić na tym obszarze budowę mieszkań. Twierdzą, że to korzystna zmiana, bo „zaktywizuje teren i zapewni jego funkcjonowanie w sposób całodobowy”.

Urząd Miasta tłumaczy wręcz, że w obszarach usługowych „użytkowanie terenu odbywa się wyłącznie w godzinach pracy poszczególnych usług i urzędów, co jest rozwiązaniem niedoskonałym i bardzo nieracjonalnym”.

Ogłoszony dzisiaj projekt nowego planu zagospodarowania nie wyznacza tu wprost terenu zabudowy mieszkaniowej. Wciąż przeznacza te działki pod obiekty usługowe, ale z dopuszczeniem mieszkań, które mogłyby zająć do 70 proc. powierzchni użytkowej.

Dodajmy, że Rada Miasta nie ma prawa uchwalić planu zagospodarowania, który były sprzeczny z innym dokumentem: zatwierdzonym w 2019 r. studium przestrzennym. Tymczasem studium nie wyznacza na tych działkach ani terenu zabudowy wielorodzinnej, ani wielorodzinnej łączonej z usługową. Wyznacza tu teren usług.

I chociaż ogłoszony dzisiaj projekt planu pozwalałby w praktyce zbudować więcej mieszkań niż biur, to Urząd Miasta wciąż określa ten obszar jako „teren zabudowy usługowej”.

Jak wysoko, jak rozlegle

Upubliczniony dzisiaj projekt nowego planu zagospodarowania różnicuje dozwoloną wysokość zabudowy. Od strony ul. Zana inwestorzy mogliby dojść do 55 m, zaś w głębi terenu, bliżej sądu i ZUS budynek nie mógłby przekraczać 25 m.

Na każde mieszkanie miałoby przypadać minimum 1,5 miejsca parkingowego. Gdyby jednak inwestor zdecydował się na akademik (to jedna z dozwolonych tu usług), to plan wymagałby od niego tylko jednego miejsca postojowego na trzy pokoje. Miejsca dla samochodów mogłyby być ulokowane wyłącznie w garażach podziemnych lub wkomponowanych w budynek.

Nowy plan miałby również pozwalać na „pomieszczenia i urządzenia technologiczne” skutkujące przekroczeniem limitu wysokości o 2,5 m, ale pod warunkiem, że zajmą nie więcej niż 15 proc. powierzchni zabudowy.

Plac obok nowej zabudowy

Przy niższej części nowej zabudowy planiści wyznaczają miejsce na plac ze „starannie zakomponowaną posadzką” oraz „wysokiej jakości materiałami do wykonania nawierzchni”. Ratusz zgadza się, by tylko 20 proc. tego miejsca stanowiła tzw. powierzchnia biologicznie czynna.

Na posadzenie dużych drzew na placu może nie być szans, bo plan miałby pozwolić na ulokowanie tu podziemnego parkingu ułatwiającego osiągnięcie wymaganej liczby miejsc postojowych dla użytkowników nowej zabudowy.

Jeszcze można zgłaszać uwagi

Każdy, kto ma zastrzeżenia lub uwagi do projektu planu zagospodarowania, może je zgłaszać Urzędowi Miasta jeszcze do 18 maja. Można to zrobić listownie (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), pocztą elektroniczną (planowanie@lublin.eu) lub poprzez system ePUAP. Należy przy tym wskazać nieruchomość, której dotyczy uwaga. Pisma, także te elektroniczne, nie mogą być anonimowe.

Wszyscy zainteresowani mogą też porozmawiać z planistami, którzy opracowali projekt. Publiczna dyskusja jest zaplanowana na 14 kwietnia (Ratusz, godz. 13). Aby wziąć w niej udział (możliwe, że tylko zdalnie), trzeba się zapisać przez telefon (81 466 23 00) lub mail (planowanie@lublin.eu).

Ratusz sprzyja zabudowie

Ogłoszony dzisiaj projekt nowego planu zagospodarowania terenu jest już drugim projektem przygotowanym przez Urząd Miasta. Pierwsza wersja, prezentowana wiosną 2019 r., mniej sprzyjała zabudowie, bo rezerwowała więcej miejsca pod plac.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty