Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 września 2024 r.
19:11

Co jest ważniejsze – serce czy mózg? Tego dowiemy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki

0 A A
(fot. PM)

Prawie 2 tys. wydarzeń dla dużych i małych, wszystkie uczelnie w Lublinie i wielki naukowy piknik. To wszystko co czeka nas podczas jubileuszowej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie w 1920 projektach będą mogły uczestniczyć osoby wybierające się na Lubelski Festiwal Nauki. Tegoroczna, jubileuszowa edycja potrwa od 14 do 20 września. Do udziału zaprasza Uniwersytet Medyczny w Lublinie – tegoroczny organizator oraz uczelnie współorganizujące – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska, a także Miasto Lublin. Warto podkreślić, że Lublin jest jedynym miastem w Polsce, który w strategii rozwoju miasta wpisane ma wsparcie akademickości.

XX edycja festiwalu zostanie rozpoczęta oficjalną galą w Teatrze Starym już w sobotę 14 września, a dzień później odbędzie się Lubelski Piknik Naukowy. Jak podkreślają organizatorzy, to wydarzenie nie jest skierowane tylko do naukowców, ale także dzieci, dorosłych oraz seniorów.

– Nasza uczelnia jest jedną z najstarszych w Polsce, która zainicjowała w ogóle ideę festiwalu naukowego. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie samym festiwalem, ale także udziałem w projektach. W odniesieniu do ubiegłego roku mamy ponad 200 zgłoszonych projektów więcej. Już w tej chwili mamy zarejestrowanych ponad 40 tys. uczestników – mówił prof. Jarosław Dudka z Uniwersytetu Medycznego.

W projektach i wydarzeniach towarzyszących każdy znajdzie coś dla siebie. Każda uczelnia przygotowała specjalne wydarzenia praktycznie z każdej dziedziny, które zainteresują dużych i małych.

Uniwersytet Medyczny

Już podczas Lubelskiego Pikniku naukowego zorganizowane zostaną zawody o puchar „Mistrza Resuscytacji LFN”. Dzień później, czyli w poniedziałek 16 września spróbujemy poznać odpowiedź na najważniejsze w filozofii pytanie – Co jest ważniejsze? Mózg czy serce? Udział w podczas festiwalu swoje wykłady wygłoszą dwaj znakomici specjaliści – prof. dr hab. Konrad Rejdak opowie ”Czy nowe technologie mogą naprawić mózg”,  natomiast  prof. Bartosz Kondracki opowie jak żyć „W dobrym rytmie z własnym sercem”. Oprócz tego dowiemy się jak żyć długo i szczęśliwie oraz jak emocje nami rządzą.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Jak nazwalibyście swoją lodziarnię nawiązując do bajek Walta Disneya? Co Shrek może powiedzieć przed sądem o tolerancji i byciu innym niż wszyscy? Ukryjemy się wraz ze smerfami przed Gargamelem? A może jaką muzykę do ślubu mogą wybrać Shrek i Fiona? Na wydziale filozofii dowiemy się co ma Darwin do miłości. KUL zaprasza w bajkową podróż po świecie nauki!

Politechnika Lubelska

Uczelnia „inżynierów” pokaże najmłodszym , że nie tylko wujek Google zna odpowiedzi na wszystkie pytania i w jaki inny sposób można je znaleźć. Będziemy mogli obejrzeć się na kamerze termowizyjnej oraz zbudować robota. Ale chyba największą atrakcją będzie Escape Room: Tajemnica Efektywności Fabryki Czekoladek. Nazwa zachęca, a podczas projektu koordynatorzy pokierują nas w stronę matematyki, statystyki oraz logicznego myślenia.

Uniwersytet Przyrodniczy

UP wychodzi naprzeciw dużym i małym. Blisko 450 projektów skierowanych do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz dorosłych i seniorów. Uczniowie mogą wybrać się na warsztaty z genetyki sądowej, zobaczyć sztukę w wykonywanych mikrobiologicznych posiewach oraz dowiedzieć się czy zarywanie nocek jest dobre przy przyswajaniu nauki. Seniorzy poznają strategie Walta Disneya podczas budowania wsi tematycznych i dowiedzą się, czy żywność kosmiczna jest dla nich zdrowa.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Jubileuszowa edycja LFN połączona jest z obchodami 80-lecia uniwersytetu. UMCS dla odwiedzających przygotował 350 projektów wśród których znajdziemy te nawiązujące do patronki uczelni, muzyki, sztuki oraz archeologii. W programie warsztaty robienia popularnych „glutków” lub inaczej zwane slime, archeologii eksperymentalnej czy dowiemy się o tajemnicach zawodu komornika sądowego.

Pełen program dostępny jest na stronie internetowej Lubelskiego Festiwalu Nauki. Tam znajdziemy wszystkie wydarzenia, ich opisy oraz możliwość zapisania się na nie. Na wielu są jeszcze wolne miejsca, a jeśli nie – warto skontaktować się z koordynatorem i zapytać się o możliwość utworzenia dodatkowego terminu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Reprezentacja Polski siatkarzy poznała rywali w przyszłorocznych mistrzostwach świata

Reprezentacja Polski siatkarzy poznała rywali w przyszłorocznych mistrzostwach świata

Losowanie odbyło się w Manili. Biało-Czerwoni, którzy w ostatnich MŚ, organizowanych w Polsce i Słowenii w 2022 roku zostali wicemistrzami globu, byli rozstawieni. Tym samym uniknęli bardzo dobrych drużyn: mistrzów olimpijskich i brązowych medalistów z Paryża, Francuzów i Amerykanów, jak też aktualnych mistrzów świata Włochów, czy choćby zawsze niewygodnej Słowenii.

Znowu "zdrapano" główne wygrane. Gdzie i ile pieniędzy wygrali szczęśliwcy

Znowu "zdrapano" główne wygrane. Gdzie i ile pieniędzy wygrali szczęśliwcy

Wrzesień jest niezwykle szczęśliwy dla zdrapkowiczów w naszym regionie. Nie ma tygodnia, byśmy nie informowali o głównych wygranych w loteriach i zdrapkach organizowanych przez Totalizatora Sportowego. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do grających w lubelskim punkcie LOTTO przy ul. Jana Pawła II 51 oraz w Janowie Lubelskim przy ul. Zamoyskiego 49.

Podróż pijanej matki zakończyła się dzięki sygnałowi przypadkowego świadka

2,2 promila i dziecko w aucie

Przypadkowy świadek zauważył zataczającą się kobietę, która wsiada do auta i rusza. W samochodzie wiozła 8-letniego syna.

Szybki internet? Mieszkańcy tej gminy w końcu się doczekają

Szybki internet? Mieszkańcy tej gminy w końcu się doczekają

Nie będzie już problemów z internetem w gminie Biała Podlaska. Znalazł się chętny do położenia światłowodów.

Katarzyna Krawczyk wywalczyła swój 11. tytuł mistrzowski w karierze

Cement-Gryf Chełm najlepszy w Polsce

W Chełmie rozegrane zostały 32. mistrzostwa Polski w zapasach kobiet oraz 94. mistrzostwa Polski seniorów w zapasach w stylu klasycznym.

Ponad podziałami sprowadzili karetkę do gminy
Janów Podlaski
galeria

Ponad podziałami sprowadzili karetkę do gminy

Potrzebna była współpraca gminy, wojewody i marszałka. Ponad podziałami to się udało i w Janowie Podlaskim stacjonować będzie karetka.

Rusza Chełmskie Centrum Pomocy. Trafią tam dary z całego regionu

Rusza Chełmskie Centrum Pomocy. Trafią tam dary z całego regionu

Prezydent Chełma uruchamia Chełmskie Centrum Pomocy. Od jutra trafią tam dary zebrane przez mieszkańców regionu, które następnie zostaną przekazane mieszkańcom Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Minione tygodnie były dla Kacpra Gieryka wspaniałym doświadczeniem. Młody kolarz Lubelskie Perła Polski Cycling Team regularnie jeździł w barwach reprezentacji Polski

Kacper Gieryk był blisko brązowego medalu mistrzostw Europy

Kapitalny występ Kacpra Gieryka w mistrzostwach Europy. Zawodnik Lubelskie Perła Polski Cycling Team był bardzo blisko wywalczenia brązowego medalu w kategorii seniorskiej

Lubelskie pomaga powodzianom. Zbierają dary, przekazują pieniądze
ZBIÓRKI DARÓW

Lubelskie pomaga powodzianom. Zbierają dary, przekazują pieniądze

Lublin, Zamość, Chełm, Puławy, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw... Coraz więcej samorządów z województwa lubelskiego informuje o organizacji zbiórek darów dla mieszkańców południa Polski. Ludzie tam stracili domy, często dorobek całego życia. Niektóre samorządy przekazują też po prostu pieniądze.

Uroczyste symboliczne otwarcie mostu odbyło się 16 września

Można jechać. Most przebudowany, wstęga przecięta

Został otwarty kilka tygodni temu, ale w poniedziałek zorganizowano z tej okazji uroczystość. Na gruntownie przebudowanym moście w Chomęciskach Dużych przecięto wstęgę, a obiekt został poświęcony

w trybie alarmowym żołnierze ruszyli do Wrocławia

Nasi terytorialsi wyruszyli z pomocą do Wrocławia

Późną nocą, w poniedziałek, 16 września, w trybie alarmowym 150 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT oraz ciężki sprzęt, w tym agregaty prądotwórcze i stacje zasilania wyruszyło z pomocą na Dolny Śląsk. Aktualnie głównym zadaniem lubelskich terytorialsów jest umacnianie wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu

Wielkie ściganie na wyciągnięcie ręki w Lublinie
galeria

Wielkie ściganie na wyciągnięcie ręki w Lublinie

Już tylko do środy mieszkańcy mają okazję do zapoznania się z bolidem wyścigowym Formuły 1, czyli najpopularniejszej na świcie serii wyścigowej. Wyścigówka stoi na jednej z lubelskich stacji benzynowych.

Póki co ulicą Łukasińskiego można jeździć normalnie

A jednak przejezdna. Zamkną ulicę z poślizgiem

Nie 16, jak zapowiadano, ale 23 września zostanie zamknięta dla ruchu ulica Łukasińskiego na Starym Mieście w Zamościu. To konieczne, bo na całej długości ma być naprawiana.

Kancelaria frankowa we Wrocławiu – Profesjonalna pomoc prawna

Kancelaria frankowa we Wrocławiu – Profesjonalna pomoc prawna

Gdy stajesz w obliczu problemów z kredytem frankowym, to odpowiednie wsparcie prawnika staje się niezwykle istotne. Kancelaria frankowa we Wrocławiu to miejsce, gdzie znajdziesz specjalistyczną pomoc w walce z bankami i zrozumiesz, jak ważna jest odpowiednia analiza umowy kredytowej.

Szymon Ładniak na testach w DTM
WIDEO
film

Szymon Ładniak na testach w DTM

DTM to legendarna seria wyścigowa. W Niemczech jest ona ubóstwiana przez miejscowych kibiców, którzy licznie odwiedzają wyścigowe tory. Pojedyncze zawody potrafi oglądać nawet ponad 100 tys. widzów. Teraz zaproszenie na testy w zespole Engstler Motorsport otrzymał Szymon Ładniak. Lublinianin jest jednym z najlepszych kierowców wyścigowych w Polsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty