![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Nowe miejsce pod wielkopowierzchniowy sklep wskazują w Lublinie planiści z Ratusza. To jedna z możliwych zmian w zagospodarowaniu wschodniej części miasta. Propozycji jest więcej, a mieszkańcy mogą zgłaszać do nich swoje uwagi i zastrzeżenia
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Nowe centrum handlowe mogłoby powstać w rejonie chłodni Agram przy ul. Mełgiewskiej. Chodzi o teren tuż obok linii kolejowej, która w przyszłości ma się krzyżować z szeroką drogą będącą przedłużeniem ul. Grygowej do ul. Turystycznej.
Budowę sklepu ma tu umożliwić zaproponowana przez Urząd Miasta zmiana w planie zagospodarowania terenu. Obecnie jest tu wyznaczona strefa aktywności gospodarczej, po zmianie ma to być strefa przemysłowa, ale z dopuszczeniem „obiektów handlowo-usługowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw.”
Jednak Ratusz zwraca uwagę na inny szczegół, który nazywa głównym powodem zmiany planu. Obecnie wyznaczona jest tutaj strefa ochronna ujęcia wody blokująca rozbudowę zakładu przetwórstwa owoców i warzyw. Nowy plan ma umożliwić tę rozbudowę. Dokument wyznaczy też miejsce pod pętlę komunikacji miejskiej oraz stację paliw.
Kolejnym miejscem, któremu Ratusz chce zmienić plan zagospodarowania jest teren wzdłuż ul. Turystycznej (3,6 ha po lewej stronie ulicy, jeśli jedziemy w stronę Turki) od Łuszczowskiej do Łagiewnickiej. Obecnie jest to teren „aktywności gospodarczej z wykluczeniem obiektów produkcyjnych, zapleczy technicznych oraz baz i składów materiałowych”. Nowy plan ma pozwalać na usługi, produkcję, składy i magazyny.
Zmiany mają objąć również tereny położone między ul. Chemiczną a torami kolejowymi (7,5 ha). Chodzi o dość wąski obszar, który zaczyna się za sklepem OBI i sięga niemal do skrzyżowania z ul. Walentynowicz. Obowiązujący plan opisuje to miejsce jako „tereny kolejowe”, nowy miałby przeznaczać nieruchomości pod usługi, produkcję, składy i magazyny.
Planiści z Ratusza postanowili również zmienić przeznaczenie wąskiego pasa gruntu przy ul. Jagiełły (0,3 ha). Obecny plan wyznacza tu „tereny komunikacji pieszej”, a w rzeczywistości są tu garaże i trawnik ze szpalerem ozdobnych drzew. Na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej „Felin” miasto zamierza dopuścić tutaj „budowę kompleksu garaży z obsługą komunikacyjną w postaci ciągu pieszo-jezdnego”. Budynek z garażami mógłby mieć maksymalnie 5 m wysokości.
Wszystkie powyższe propozycje zmian mogą być teraz oceniane przez zainteresowanych mieszkańców i firmy, nie tylko bliskich sąsiadów, ale każdego, kto chce się wypowiedzieć w tej sprawie. Wszelkie uwagi i zastrzeżenia będą przyjmowane przez Urząd Miasta do 7 maja (mail na planowanie@lublin.eu, albo list na adres: Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin). Uwag nie można zgłaszać anonimowo, trzeba też podać numer działki, której dotyczy pismo.
Na 15 kwietnia (Ratusz, godz. 14) zaplanowano publiczną dyskusję z miejskimi planistami, otwartą dla wszystkich chętnych. Aby wziąć w niej udział, trzeba się zapisać, co można zrobić do 12 kwietnia (tel. 81 466 23 00 lub planowanie@lublin.eu). Jeżeli dyskusja odbędzie się przez internet, wtedy zapisane osoby dostaną wcześniej link do spotkania.
Ostateczna decyzja w sprawie zatwierdzenia lub odrzucenia zaproponowanych zmian będzie należeć do Rady Miasta.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)