Nad Bystrzycą będzie mogła powstać druga część piłkarskiego ośrodka szkoleniowego. Lubelska Akademia Futbolu dostała od miasta decyzję środowiskową potwierdzającą możliwość budowy obiektu szkoleniowego z halą sportową oraz boisk.
Ośrodek dla piłkarzy powstaje na części terenów zajmowanych poprzednio przez Lubelski Klub Jeździecki. Buduje go spółka Lubelska Akademia Futbolu, założona ponad rok temu przez miliardera Zbigniewa Jakubasa. Spółka wydzierżawiła od miasta nieruchomość, na której zobowiązała się wykonać w dwóch etapach ośrodek szkoleniowy, który po 30 latach przejdzie na własność miasta.
Gotowy jest już pierwszy etap, czyli cztery boiska. Pozostałe obiekty powstaną o wiele później niż pierwotnie zakładano. Umowa z miastem przewidywała, że drugi etap będzie gotowy w październiku 2023 r., jednak termin przesunięto na połowę czerwca 2024 r. Powodem było czekanie na decyzję środowiskową wydawaną przez
Urząd Miasta, który przed jej wydaniem musiał zebrać niezbędne uzgodnienia.
Formalności już się skończyły. Ratusz poinformował właśnie o wydaniu decyzji, która stwierdza, że nie jest konieczne przeprowadzenie szczegółowej „oceny oddziaływania na środowisko” planowanych przez spółkę obiektów.
– Planowane przedsięwzięcie, zarówno na etapie realizacji, jak i eksploatacji, nie spowoduje znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko – pisze w swej decyzji Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin.
W ramach inwestycji powstać ma dwukondygnacyjny budynek główny z halą sportową i częścią szkoleniową.
Obiekt ma być długi na 80 m i szeroki na 50 m. Na co dzień ma służyć szkoleniu piłkarskiemu młodzieży z zakwaterowaniem w formie bursy z wyżywieniem. Budynek ma być też miejscem pobytu kadry zawodniczej podczas zgrupowań przed meczami.
Obok mają powstać trzy boiska piłkarskie, w tym dwa o nawierzchni z trawy naturalnej (nie będą podgrzewane) oraz jedno z nawierzchnią syntetyczną.
To ostatnie ma być przykrywane w okresie zimowym „balonem” umożliwiającym całoroczne treningi i rozgrywki. Z kolei przy jednym z boisk naturalnych ma stanąć mobilna trybuna z 200 miejscami siedzącymi.
Przy boiskach przewidziano również parking dla 166 samochodów oraz 4 autokarów. Plany spółki obejmują też m.in. budynek techniczny, wiatę na pojemniki na odpady, zbiorniki na wody opadowe i stację transformatorową. Całość ma być ogrzewana z miejskiej sieci ciepłowniczej. Dojazd ma być zapewniony od ul. Ciepłej.
Kiedy można się spodziewać rozpoczęcia budowy?
– Decyzja środowiskowa, która musi się jeszcze uprawomocnić, to jeden z niezbędnych nam elementów – mówi Agnieszka Juścińska, wiceprezes Lubelskiej Akademii Futbolu. – Musimy jeszcze pozyskać następne zgody i dokumenty, żeby móc wnioskować o pozwolenie na budowę. Dążymy do tego, żeby uzyskać takie pozwolenie i rozpocząć prace.
Zgodnie z obecnym kształtem umowy z miastem spółka LAF powinna zdobyć pozwolenie na budowę do końca kwietnia przyszłego roku.