Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 stycznia 2024 r.
20:20

Cztery łapy i mundur. Czworonogi w służbie ojczyzny

0 A A
(fot. KN)

Ratują ludzkie życie, wykrywają materiały wybuchowe, skaczą ze spadochronem, pracują w specjalnych goglach i kamizelkach, a dzięki szkoleniu - nabywają wyjątkowych umiejętności i nie boją się wybuchów. Psy to nie tylko wierni przyjaciele, ale także wyszkoleni, pełnoprawni członkowie służb mundurowych. Sprawdzamy jak wygląda ich praca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mówi się, że udomowienie psa (a raczej w tamtych czasach wilka) było jednym z największych osiągnięć ludzkich. Od blisko 12 tys. lat zwierzęta te są wykorzystywane do różnych celów służących pomocy człowiekowi. Czy to zaganianie zwierząt, pomoc osobom niepełnosprawnym i chorym, a nawet ratowanie życia i zdrowia. Czworonożny pupil zawsze będzie stać u boku człowieka. Właśnie ta ostatnia dziedzina, czyli ratowanie życia jest aspektem nieznanym i tajemniczym. Kim są psy na służbie i co należy do ich działań?

Potocznie nazywane K-9, czyli psy bojowe. Nazwa pochodzi od angielskiego „canine”, co na polski możemy tłumaczyć jako „psowate”. Pracujące psy wykorzystywane są na służbie ze względu na czulszy węch i lepszy słuch. W zależności od specjalizacji i szkolenia, codzienna służba wygląda zupełnie inaczej i wykorzystywane są do zupełnie różnych celów. Ich praca jest nieoceniona, ratują ludzkie życie, wykrywają zapach niebezpiecznych substancji czy biorą udział w akcjach kontrterrorystów.

Żyją ze swoim właścicielem całe życie lub mieszkają w placówkach służbowych gdzie pracują. Wierne i pracowite, do ostatniego dnia. Po zakończeniu służby przechodzą na zasłużoną emeryturę i dostają „świadczenie emerytalne”.  Jest to od niedawna, bo od 2021 roku. Psy kończące pracę w służbach mundurowych decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji są odpowiednio zaopiekowane i w spokoju dożywają swoich dni. Według rozporządzenia, „psi emeryt” ciągle pozostaje w strukturach jednostki w której służył, więc dostaje od niej wikt i opierunek w postaci pożywienia i leczenia weterynaryjnego.

Predyspozycje najważniejsze

W zależności od służby potrzebne są inne predyspozycje. Stąd w policji znajdziemy owczarki niemieckie, holenderskie czy belgijskie, które są silne, budzą respekt i mają instynkt obronny. W straży pożarnej, gdzie ważne jest ratowanie ludzkiego życia odnajdą się labradory, golden retrivery czy border collie. Natomiast w straży granicznej odnajdą się „niuchacze”, czyli owczarki, ale także teriery i spaniele. Aby ich służba była owocna ważne jest zdrowie, uczą się od szczeniaka, pełnoprawną służbę zaczynają pełnić gdy mają około dwóch lat, na zasłużoną emeryturę odchodzą w wieku nawet dziesięciu lat. 

Wytropi wszystko i patroluje ulice

Najwięcej pracy mają psy policyjne. Na komendzie w Lublinie jest ich 7, w tym jeden przeszkolony do szukania zapachu narkotyków. Niedługo trafi jeszcze 6 psów patrolowych. W zależności od predyspozycji szukają osób zaginionych, zwłok, zapachu narkotyków, materiałów wybuchowych, a także patrolują ulice miast. Właśnie psów tropiąco-patrolujących w polskiej policji jest najwięcej. Do ich zadań należy przeszukiwanie terenów i pomieszczeń, prowadzenie pościgu za podejrzanym, biorą udział w konwojach czy organizowaniu zasadzek. Policyjne psy potrafią także wytropić zaginionego oraz zwłoki człowieka czy to w wodzie czy na lądzie.

Do służby policyjnej nie szkoli się tylko pies, ale także jego opiekun, z którym czworonóg spędzi swoją służbę. Tym zajmuje się Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Na takie szkolenie trwające około pół roku trafia pies w wieku od 12 do 18 miesięcy. Nim zacznie się szkolenie przeprowadzane są badania weterynaryjne oraz testy sprawnościowe. Policyjne psy nie mogą bać się huków wystrzałów, poruszania się po trudnych nawierzchniach. Muszą za to aportować oraz reagować na komendy. Szkolenie psa oraz policjanta trwa około 5 miesięcy i kończy się egzaminem po którym wydawany jest atest, że pies nadaje się do służby. Ponowne atestacje odbywają się co rok lub 2 lata, które pozwalają sprawdzić, czy pies nadaje się do dalszej służby. Raz w tygodniu opiekun odbywa trening ze swoim psem w jednostce macierzystej, by doskonalić swoje umiejętności.

– Od stycznia 2003 roku zacząłem swoją przygodę z psami policyjnymi. W tym czasie przeszedłem przez wszystkie etapy, czyli miałem psa patrolująco-tropiącego oraz wyszkolonego do szukania zapachu narkotyków. Pod moją opieką było 7 psów służbowych - mówi aspirant sztabowy Piotr Żydek z lubelskiej policji. - Aktualnie pracuje z Sabarem, chociaż częściej nazywam go Borysem. Sabar to imię w dokumentach. Co ciekawe, każdego roku psy trafiające na służbę dostają imię na daną literę alfabetu. Jak zaczynałem służbę również miałem psa na literę S. 

To nie „Komisarz Alex”

Każdy choć raz oglądał serial, gdzie policyjny pies rozwiązywał zagadki morderstw czy innych porwań. W rzeczywistości praca policyjnego psa jest zupełnie inna, nawet w kwestii poszukiwań ludzi. Przed wejściem na teren psa, wchodzą technicy, którzy typują miejsce, z którego pies bierze ślad zapachowy. Pies ślad zapachowy pobiera z podłoża po którym poruszał się poszukiwany. Dawanie ubrań, czy innych elementów osobistych nic nie daje, pies nie będzie wiedział co z tym zrobić. Chociaż nie do końca, w Polsce jest zaledwie kilka psów, które potrafią pobrać ślad zapachowy z odzieży. Jednak życie serialowego Alexa, a psa codziennie służącego w policji, to dwie różne bajki i nie należy się nim sugerować.

Benji – pies kontrterrorysta

W lubelskim Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji znajdziemy wyjątkowego owczarka belgijskiego – Benji’ego. To typowy pies bojowy, których w oddziałach policji zaczyna być coraz więcej. Wykorzystywany jest podczas poważniejszych akcji policji jak na przykład zatrzymywanie niebezpiecznych osób, a jego zadaniem jest chronić stado, którym jest oddział. Ze względu na niebezpieczne warunki pracy, służy w umundurowaniu – specjalnej kamizelce, goglach, butach i ewentualnie słuchawkach, które go chronią. Psy bojowe takie jak Benji podczas szkoleń przygotowywane są do wielu niebezpiecznych zadań, takich jak na przykład skoki spadochronowe czy pracy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Szukanie żywych ludzi to ich specjalność

W lubelskiej straży pożarnej nie ma jednostki z psami poszukiwawczymi. Najbliższa jest w Warszawie, a to i tak jedna z 7 w całej Polsce. Te psy nastawione są na poszukiwanie osób żywych zaginionych czy w gruzowiskach po katastrofach.

Wbrew wizjom pokazanych w amerykańskich filmach, w straży pożarnej nie odnajdziemy dalmatyńczyków. Do pracy w straży pożarnej wykorzystywane są psy ras owczarek niemiecki, labradory, golden retrivery oraz psy pasterskie. Są to specjalnie dobierane psy ras użytkowych z zaufanych hodowli zarejestrowanych w FCI. Kiedy tylko hodowca zezwala, czyli nawet w wieku 8-10 tygodni. Wtedy psiak trafia już do swojego opiekuna i zaczyna się proces szkoleniowy, chociaż na początku jest to bardziej taka nauka poprzez zabawę.

- Na początku nie zarzucamy ich trudnymi zadaniami. Uczymy obcowania w mieście, z innymi ludźmi, poruszania po ciężkim podłożu, bo w przyszłości będą poruszać się one po gruzowiskach. Później wchodzi etap nauki poszukiwania i kolejne elementy tresury. I tak w wieku około 2 lat pies zdaje pierwszą certyfikację, jeśli egzamin jest zdany pozytywnie, to zabierany jest na akcje - mówi kpt. Karol Pietrzyk ze stołecznej straży pożarnej.

Swoją służbę jeśli są zdrowe mogą skończyć najwcześniej w wieku 9 lat. Jednak zdarzają się przypadki, że w służbie są nawet 12-latki. Atestacja i kondycja fizyczna psa pozwalają stwierdzić czy pies nadaje się do dalszej służby.

W straży pożarnej także mamy psy dwóch specjalizacji. Najwięcej jest tych ze specjalizacją terenową. Druga specjalizacja to psy "gruzowiskowe", których praca jest cięższa. Psy te wykorzystywane są podczas katastrof, takich jak trzęsienia ziemi. W przeciwieństwie do psów policyjnych, psy strażackie zapach wyłapują trop z powietrza tzw. górnego wiatru, odmiennie do psów tropiących. Polskie psy strażackie wchodzą w skład modułu międzynarodowego Urban Search Rescue, stąd pomagają nie tylko w kraju, ale także na całym świecie, tak jak po trzęsieniu ziemi w Turcji, czy katastrofie w Libanie.

Razem w pracy, razem w domu

Strażackie psy 24 godziny na dobę przebywają ze swoim przewodnikiem. Podczas służby czekają w jednostce na wezwanie, w drodze na akcję podróżują w transporterach. W domu odpoczywają wraz z opiekunem nabierając sił na nadchodzący dyżur. Po przejściu psa na emeryturę, najczęściej zostaje on ze swoim przewodnikiem, ale ciągle pozostaje pod opieką jednostki w której służył. Dzięki temu dostaje także "świadczenie emerytalne" w postaci karmy oraz leczenia weterynaryjnego.

Pilnujemy by nic nielegalnego nie wjechało i wyjechało

Wiele psów odnajduje się także w pracy w straży granicznej. Nim jednak trafią na służbę, szkolone są w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. To jedyny ośrodek w Polsce, gdzie szkolone są psy do Straży Granicznej, stamtąd trafiają do poszczególnych jednostek na terenie kraju. Tam szkolone są w 3 kategoriach - psy do wyszukiwania narkotyków, psy do wyszukiwania materiałów wybuchowych oraz broni, a także psy tropiąco-patrolowe. Wśród psów służących w SG znajdziemy głównie owczarki niemieckie, belgijskie, holenderskie, ale także znajdzie się wakat dla tych mniejszych ras takich jak cocker spaniel, czy jack russel terier. W Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej, do którego przypisane jest województwo lubelskie pracuje blisko 50 psów we wszystkich 3 specjalnościach.

Do straży trafiają psy w wieku od około 12 do 24 miesięcy (górna granica, to 29 miesięcy), kluczowe przy zakupie są jednak predyspozycje do pracy w danej specjalności. W zależności od specjalności jest różny czas szkolenia - do wyszukiwania narkotykó szkolone są 4,5 miesiąca, materiały wybuchowe i broń 5 miesięcy, natomiast najdłużej szkolone są psy tropiąco-patrolowe. W tym przypadku szkolenie trwa około pół roku.

Właśnie te ostatnie są szkolone najdłużej, ponieważ one są najbardziej samodzielne. Psy tropiąco-patrolowe w straży granicznej najczęściej pracują w lasach i terenach odległych, więc ich kwalifikacje muszą być także wyższe ze względu na te warunki. Na przejściach granicznych czy lotniskach sprawdzą się te rasy mniejsze, ponieważ ze względu na swoje gabaryty mają możliwość dotarcia do bagaży i trudno dostępnych miejsc, np. w autokarach.

Psy straży granicznej spotkamy na przejściach granicznych, lotniskach oraz portach wodnych. Do ich zadań należy sprawdzanie bagaży na lotniskach, w autokarach, a także patrolowanie zewnętrznej granicy UE.

Służba, a co po służbie?

Tak jak w przypadku innych służb, swoją pracę psy ze straży granicznej mogą zakończyć w wieku 9 lat. Mogą, ale nie muszą, jeżeli stan zdrowia i kondycja robocza jest odpowiednia pełnią służbę dłużej.

- W 99.9 proc. przypadków nasze psy kończące służbę zabierane są przez swoich dotychczasowych opiekunów, gdzie odpoczywają. Nadal pozostają własnością SG lecz nadajemy im specjalny status psa wycofanego z użycia, by mógł otrzymywać świadczenie emerytalne co pozwala na finansowanie żywienia i opieki weterynaryjnej psiego emeryta – mówi mjr SG Anna Dobrzańska - kierownik Zespołu Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.

Najpierw pilotażowo, teraz obowiązkowo

Jednostką K-9 mogą poszczycić się także Wojska Obrony Terytorialnej. Rozpoczęło się na Śląsku, lubelska brygada zaczęła nieśmiale wprowadzać program od dwóch lat, a od tego roku wprowadzono rozporządzenie, że każda jednostka musi mieć taki zespół w swoim garnizonie.

W służbie miejsce znajdą psy użytkowe, takie jak owczarki, labradory czy retrivery, a przygotowanie psa do służby stoi po stronie żołnierza WOT.

- W tym momencie wyszkoliliśmy już 17 nawigatorów, którzy mają pojęcie o poszukiwaniach i pracy z psami. Warto wspomnieć, że WOT przejął część zadań antykryzysowych w Polsce, więc te zadania poszukiwawczo-ratownicze znalazły się w kompetencji wojska i musimy być przeszkoleni także do tych celów - mówi porucznik Jacek Szynkarczuk z 2LBOT.

Przed trafieniem na służbę, psy muszą zdać egzamin certyfikujący w PSP. Docelowo w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej ma być 6 przewodników, z czego każdy z nich może mieć pod opieką 2 psy.

Do działań Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych K-9 WOT należy przede wszystkim wspieranie policji i straży pożarnej w poszukując osób zaginionych, jednak psy szkolone będą także do działań podczas konfliktów.

Psy na służbę w WOT będą przyjmowane na zasadzie kontraktu - otrzymuje uposażenie, dietę, wszystkie potrzebne rzeczy, takie jak miskę, kojec, zabawkę oraz umundurowanie. Po przebyciu minimum 5 lat służby będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę i wtedy także będzie wspierany przez WOT.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty