Od 4 stycznia ruszyły przesiewowe badania krwi na obecność markerów nowotworowych. Skorzystać może co najmniej 2000 osób z regionu.
Organizatorem jest Fundacja Partnerstwo Wschodu. Celem akcji jest zwiększenie świadomości na temat problemu nowotworów układu pokarmowego i sposobów ich wykrywania. To okazja, aby bezpłatnie skorzystać z profilaktyki.
- To profilaktyka drugiego stopnia polegająca na faktycznym wykonaniu badania medycznego, bardzo mało inwazyjnego. Takie badanie z krwi w laboratorium kosztuje około 1000 zł, w zależności od miejsca. Składa się z badania sześciu parametrów. To parametry markerów nowotworowych, najczęściej z grupy C. Bardziej dokładnymi badaniami w nowotworach układu pokarmowego są np. kolonoskopia czy gastroskopia, ale to są już badania na etapie objawowym, a badanie markerów służy temu, aby można było wykryć chorobę jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek objawy - mówi Andrzej Wójcik, prezes Fundacji Partnerstwo Wschodu.
- W momencie wykrycia markerów dodatnich możemy przystąpić do badań bardziej szczegółowych, ponieważ mówimy o całym układzie pokarmowym, czyli o nowotworze przełyku, żołądka, trzustki, wątroby jak również jelita i odbytnicy – dodaje prezes.
Pozytywny wynik badania nie oznacza istnienia nowotworu, dlatego konieczne są kolejne badania i konsultacja z lekarzem. Pierwszeństwo w badaniach mają Honorowi Dawcy Krwi oraz osoby, które skorzystają z programu profilaktyki 40 plus. Pierwszeństwem objęte będą również osoby, które dostały skierowanie na badanie od lekarza. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie otrzyma pulę voucherów na badania, które rozdysponuje wśród dawców.
Punkty poboru będą znajdować się w lokalizacjach w Lublinie i Świdniku.
Lista punktów wykonujących badanie:
- ul. Wojciechowska 5
- ul. Woronieckiego 11
- ul. Firlejowska 2
- ul. Armii Krajowej 23b (Świdnik)
Nie jest to jednak lista zamknięta, ponieważ jak informują organizatorzy, w każdym momencie trwania akcji do współpracy mogą dołączać się kolejne placówki. W podanych lokalizacjach będzie pobierana krew, która następnie będzie przekazywana do laboratorium Genomika.