W czwartek zaczną się ponowne konsultacje z mieszkańcami w sprawie budowy elektrowni opalanej słomą i zrębkami drzewnymi. Ratusz do 9 grudnia ma zbierać opinie w tej sprawie po tym jak inwestor uzupełnił raport o instalacji planowanej przy ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej.
Urząd Miasta upublicznił wyjaśnienia złożone przez inwestora, którym jest lubelska spółka TergoPower w odpowiedzi na wątpliwości zgłoszone przez Ratusz, sanepid oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
W dokumentach tych można m.in. znaleźć obliczenia co do planowanych poziomów zanieczyszczenia powietrza obok pobliskich budynków mieszkalnych. A także szacunki dla alternatywnej lokalizacji elektrowni w gminie Jastków. Spółka musiała też wyjaśnić choćby to, jak planuje ograniczyć pylenie paliwa przy rozładunku i odnieść się do kwestii brzydkich zapachów. W tej ostatniej sprawie inwestor podkreśla, że paliwo będzie leżeć tak krótko, że nie zdąży brzydko pachnieć i że zapachów nie regulują żadne przepisy.
Wszystkie wspomniane instytucje chciały też przedstawienia przykładów podobnych instalacji działających na świecie. W odpowiedzi dostały wykaz budowanych (m.in. w Wielkiej Brytanii i Danii) elektrowni, jak również tych już pracujących (np. Chiny, Pakistan i Dania).
W nowej elektrowni miałoby być spalanych 330 tys. ton słomy rocznie, co – według wyliczeń TergoPower – stanowi ok. 30 proc. nadwyżki słomy powstającej w promieniu 120 km od Lublina. Zdaniem inwestora transport z dalszej odległości byłby nieopłacalny. Paliwo dowożone ma być od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 20 ciężarówkami (w liczbie 10 na godzinę). Mają one poruszać się obwodnicą, a do miasta wjeżdżać ul. Mełgiewską.
Słoma ma być składowana w magazynie o powierzchni 8 tys. mkw., do mniejszego (1,5 tys. mkw.) trafiałyby zrębki drzewne. Spółka deklaruje, że zrębki te będą wytwarzane z czystego drewna, które nie jest zanieczyszczone „impregnatami i powłokami ochronnymi” i że do ich wytwarzania nie będzie wykorzystywane drewno z odpadów budowlanych lub rozbiórek.
Konsultacje
Rozpoczną się w czwartek i potrwają do 9 grudnia. Uwagi na temat inwestycji można zgłaszać w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta przy Zana 38. Można to robić od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30 osobiście lub telefonicznie (81 466 26 22), jak też drogą mailową (srodowisko@lublin.eu).
Wszystkie zgłoszone uwagi i wnioski mają być rozpatrzone przez Ratusz przed wydaniem decyzji w sprawie dalszych losów inwestycji.