Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 kwietnia 2024 r.
18:55

"Ewolucja, a nie rewolucja"- prof. Zbigniew Pater stara się o reelekcję

Autor: Zdjęcie autora KN

We wtorek prof. Zbigniew Pater, kandydat na rektora na kadencję 2024-2028, spotkał się z pracownikami i studentami Politechniki Lubelskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Profesor starający się o reelekcję podczas wystąpienia, podsumował swoja pracę oraz wyjaśnił dlaczego zdecydował się na kandydowanie w tegorocznych wyborach na rektora. Zaprezentował także swoją wizję działania uczelni w kolejnych latach, nie zabrakło tematów z dziedziny nauki, rankingów, dydaktyki, komercjalizacji, umiędzynarodowienia uczelni, pracowników, inwestycji, cyfryzacji czy finansów.

Rektor zaznaczył, że posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu uczelnią. - Przez wiele lat byłem prorektorem ds. nauki i dziekanem wydziału, a w obecnej kadencji jestem rektorem. W tym czasie nauczyłem się, jak kierować dużymi zespołami oraz zdobyłem głęboką wiedzę na temat struktury, procesów i potrzeb uczelni – wymieniał rektor.

Zdaniem profesora Patera osoba pełniąca funkcję rektora powinna być autorytetem w zakresie nauki i dydaktyki. Pochwalił się także skuteczną współpracą z przemysłem, co w przypadku uczelni technicznej jest istotną kwestią.

Obecny rektor, podkreślił swoją gotowość do brania odpowiedzialności za losy uczelni. Zapewnił, że nie będzie się wahać w podejmowaniu trudnych, niepopularnych lub ryzykownych decyzji, które często stają się nieodzowne, zwłaszcza w obecnych skomplikowanych czasach.

Podczas wystąpienia Pater zaznaczył, że jednym z najistotniejszych zadań zbliżającej się kadencji jest skupienie się na uzyskaniu statusu uczelni badawczej w 2026 roku. Równie ważne będzie wspieranie współpracy interdyscyplinarnej w zakresie prowadzenia badań naukowych i pozyskiwania środków na ich realizację. Rektor zapowiedział, że środki Funduszu Nauki oraz Funduszu Dyscypliny w miarę możliwości będą zwiększane – w roku 2025 o 20%.

Politechnika Lubelska planuje uruchomienie nowych programów projakościowych, z budżetem sięgającym 3 mln zł rocznie: na finansowanie wysoko punktowanej publikacji, na projekty badawcze, kierowane przez początkującego naukowca. Wzmocnienie obecności PL na arenie międzynarodowej oraz obecność w prestiżowych międzynarodowych rankingach stanowią kolejne wyzwania. W tym celu powołany zostanie pełnomocnik rektora ds. umiędzynarodowienia, który będzie kierować biurem. Docelowo utworzony zostanie pion czwartego prorektora ds. umiędzynarodowienia. Pojawią się także na PL konkursy na finansowanie przyjazdu wybitnego naukowca.

Wśród istotnych planów rektorskich, pojawiły się również nowe kierunki studiów, takie jak wzornictwo przemysłowe, informatyka techniczna czy cyberbezpieczeństwo. Będą one tworzone we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Rektor nie zapomniał też o nowych programach projakościowych mających wspierać dydaktykę: system indywidualnych ścieżek kształcenia studentów w ramach projektów badawczych oraz „Perły Politechniki Lubelskiej” skierowany do studentów II stopnia studiów stacjonarnych, w ramach którego inżynierowie/licencjaci, realizować będą swój pierwszy projekt badawczy. Uczelnia ma również zwiększyć promocję oferty edukacyjnej wśród młodzieży szkolnej, aby przyciągnąć najlepszych kandydatów.

Zdaniem rektora należy wzmacniać przekonanie o konieczności i opłacalności transferu wiedzy oraz wdrażania rozwiązań technicznych dedykowanych społeczeństwu i gospodarce. - Chciałbym uruchomić Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji, w ramach którego zostanie skomercjalizowanych 15 innowacyjnych pomysłów. Każde z tych rozwiązań będzie miało szansę na uzyskanie wsparcia finansowego w wysokości około 20.000 złotych- wymieniał rektor.

Kandydat ma również w planach założenie spółki celowej, wspólnej z Politechnikami Rzeszowską i Białostocką, zatrudniającej brokerów, której głównym zadaniem będzie poszukiwanie kontrahentów biznesowych.

Rektor podkreślił także znaczenie bezpieczeństwa finansowego pracowników. Obiecał utrzymanie systemów motywacyjnych oraz zasad awansów, a także zwiększenie kwot na dodatki motywacyjne oraz za nadgodziny o 20%. Stworzony zostanie również system szkoleń zamawianych oraz indywidualnych. Profesor nawiązał także do ważnych inwestycji np. nowoczesnych budynków, sal czy laboratoriów. Uczelnię czeka m.in. przebudowa i rozbudowa Oxfordu, budowa IT TOWER (planowane zakończenie inwestycji wrzesień 2028), modernizacja domów studenckich (zakończenie remontu DS1, wykonanie modernizacji DS4) oraz budynków wydziałów tj. Elektrotechniki i Informatyki, Mechanicznego i Inżynierii Środowiska.

Ważnym celem rektora jest zwiększenie poziomu cyfryzacji Politechniki, planuje rozbudowę Centrum Informatycznego z uwzględnieniem bezpieczeństwa przechowywanych danych – utworzenie drugiej serwerowni. Kolejnym krokiem jest wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów oraz Mlegitymacji studenckiej.

Podsumowując swoje wystąpienie rektor zwrócił uwagę na rozwój i zacieśnianie współpracy z regionem i makroregionem. – Nasza uczelnia powinna być wiodącym ośrodkiem w regionie, a jej zasoby: kadra i infrastruktura powinny służyć otoczeniu społecznemu i gospodarczemu w odpowiedzi na jego potrzeby - podsumował kandydat.

Wybory rektora Politechniki Lubelskiej na kadencję 2024-2028 odbędą się 16 kwietnia. Nowego rektora wybierze Kolegium Elektorów, w skład którego wchodzi 240 członków, w skład których wchodzą przedstawiciele wszystkich grup nauczycieli akademickich oraz pracowników nieakademickich, studentów i doktorantów.

(fot. PM)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Wybór odpowiedniego software house’u to jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o tworzenie sklepów internetowych. Aby zwiększyć sprzedaż, zoptymalizować koszty i wykorzystać nowoczesne technologie, musisz znaleźć partnera, który rozumie Twoje potrzeby. Oto trzy najważniejsze kryteria, które pomogą Ci w podjęciu decyzji: doświadczenie, elastyczność technologiczna i komunikacja. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty